Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
2855
 

"Türkünü Söyle" Açılımı

"Türkünü Söyle" Açılımı
 

http://www.projevizyon.com/turkunu-soyle-basliyor.html


Televizyon kanallarında sezon, okulların kapandığı gün biter ve yeni sezon okulların açıldığı hafta başlar. Diziler, sabah ve öğleden sonra kuşağı programları ya da yarışmalar hedef kitlenin tatiline göre ayarlanır... Sanki okul vakti ders çalışmaktan başını kaldırıp, tv seyredebiliyorlar bu kitleler! Ayrıca tüm halkımız sezon bitimiyle kendini sahile atıyor, hem sahil evlerinde televizyon denilen alet yok mu, tv kanalları orada çekmiyor mu? Hep reyting kaygısı, ne menem şeymiş şu reyting denilen olgu?

Dün akşam sanırım ilk kez bir yarışma yaz tatilinde başlama cesareti gösterdi. Gerçi BBG yarışmasının yaz mevsiminde hızlandırılmış versiyonu oluyordu. Onlar da eskilerde kaldı.

"Türkü" yarışması ve jürinin THM alanında saygın oluşu nedeniyle yarışmayı izlemek niyetiyle ekran karşısına geçtim, formatını ve kurallarını bilmesem de tüm yarışmalar aynıdır, mantığıyla, ilk yarışmacı Gülcan dışında tümünü eleştirel bir gözle geç saatlere kadar izledim. Çünkü, jüri üyeleri ve sunucu Oktay Kaynarca büyük laflarla ve iddialı konuşmalarla açtılar ağızlarını. 3-4 yarışmacıdan sonra, "Yok aslında biribirlerinden farkı" dedim. Arif Sağ'ın jüri üyesi olduğu, önceki yarışma Anadolu Ateşi- Bu Toprağın Sesi her yönden daha kaliteliydi.

Orkestranın başında TRT kökenli Şef Zafer Gündoğdu'nun olması bile görüşümü değiştirmedi. "Bir şarkısın Sen" programında Metin Özülkü, minicik yarışmacıları daha iyi yönetiyordu. Hani bir-ikisi desem değil, birçoğu türküye giriş ve sazlarla uyum sorunu yaşadılar. Ve hep aynı savunmayı yaptılar, "Bu akşam ilk ve heyecanlı yarışmacılar ya da eleme yok, idare ediverelim!" Ama ben bir izleyici olarak aynı hoşgörüyü göstermeyeceğim. Siz profesyonel olarak iddialıysanız ben de iddialıyım, amatör seyirci olarak!...

Jüriyi oluşturan sanatçıların kariyeri ve mevkiisi tartışılmaz, türkü penceresinden baktığımızda. Yüksel Aytuğ, bu işin hakkını en vere(n)cek olmayı şimdiden garantilemiş gözüküyor, gazeteci- medyacı olarak (11. jüri üyeliğiymiş). İlginç tesadüf de yarışmanın onun da belirttiği gibi popstar olup, hayrını göremeyenlerden (birçok popstar gibi) Barış Akarsu'nun ölüm 3. yıldönümünde başlaması.

Yarışmaya, jüri üyelerinin üstüne defalarca basarak söylediği gibi (Çok yinelenen şeylerin gerçekliği hep tartışılır.) farklı yerlerde yapılan yorucu elemeler sonucu, yaklaşık 5000 kişi dinlenerek ve oldukça titiz davranılarak 20 (!) kişi seçilmiş. En son sahneye çıkışlarında bile farkettim, sanki hepsi aynı tornadan çıkmış gibi... Kızlar; kara, kalem kaşlı, kara gözlü, uzun siyah saçlı (bir tane de erkeklerde var.) Sesler, tavırlar ve duruşlar benzer. Akılda kalabilecek bir sima yok, Çakma Obama Tolga hariç!

Hani Türkiye bir mozaikti, hani her kültürden vardı, 10 kızdan birisi sarışın ya da kınalı saçlı olamaz mıydı? Tek tip kadın mı yaşıyor bu coğrafyada, Çinliler, Japonlar gibi tek ırk mı var? Erkekleri demeye gerek yok, İbrahimler, Mahsunlar, Mahmutlar(!) adlarından belli zaten. Demek ki iddia edildiği gibi sadece sese ve türkü söyleyişe bakılmamış. 19+1 (Kardeş mi, kuzen mi yoksa yiğen mi olduklarını anlayamadığımız Tolga ile Burcu'yu ayırmak istememiş jüri) yarışmacıdan beni etkileyen sadece, "Sarı Gelini" Azerice ve ilk kez duyduğum sözleriyle yorumlayan Tamara oldu, çok beğendim.

Hem yorumu, hem sesi ve de müzikalitesiyle, benim favorim şimdiden o. Bakalım nereye kadar gider?

Türküler, anonimdir, türküler kültürün aynasıdır. Türkülerin dili, dini, ırkı olmaz(dı) hani? Seçilen kişiden 3 tanesi Diyarbakır'dan, ikisi Şanlıurfa'dan, çoğunluk zaten Gaziantep'ten katılıyor, Kars'tan, Erzincan'dan, Elazığ'dan... Almanya'dan, İzmir'den ve İstanbul'dan katılanlar da ya Sivaslı ya Erzincanlı ya da Erzurumlu. Bir tanesi Ordulu ve biri de Kırıkkaleli, onlar da göstermelik, demek ki.

Arif Sağ, ikidebir "Erzincanlı kızımız Konya türküsü söylüyor, Elazığlı oğlumuz Muğla türküsü söylüyor, " diyor. Ne gerek varsa böyle bir açıklamaya? Yasak mıydı önceden?

Söylesinler, gururlanırız da, ama neden Muğlalı bir kızın Urfa türküsü ya da Burdurlu bir oğlanın Erzincan türküsü söylemesini bizden esirgiyorsunuz? Egeli, Trakyalı, Orta Anadolulu gençler hepten mi yeteneksiz, sesleri güzel değil mi? Türkü çığırmayı bilmiyorlar mı yoksa? Onu mu kastediyorsunuz? Onlar sazı görmemiş, türküleri dinlememişler mi?

Arif Hoca, sen Ankara'dan öteye değil, tüm Türkiye'ye mal olmuş bir sanatçısın, unutma!

Ben Egeli olmadığım halde bu beni rahatsız etti, Burdurlu, Kütahyalı, Tekirdağlı ya da Manisalı bir vatandaşa bunun açıklaması nasıl yapılabilir, merak ediyorum.

"Türkü Açılımı" adına yapılmışsa bu sanatsever yarışma birşeycik demem. Ama sahneye çıkan 20 kişiden sadece bir Azeri kızın gerçekten hakettiğini düşünüyorsam, bu da dikkate değer olmalı. En az 4-5 tanesi orada çeşni olsun, SMS gelsin diye seçilmiş, ilk günden belli oldu. Profesyonel olarak türkü söyleyenler, müzik eğitimi alanlar, düğünde şarkı söyleyenler gibi çeşnisi bol gözükse de tek tip şarkıcı-yarışmacı profili gördüm ben. Birkaç bölüm sonra kimin ne amaçla orada olduğu belli olur.

Sunuculuğu üstlenen Oktay Kaynarca'nın türküsever olması, yarışmacılara eşlik etmesi performasını olumlu yönde etkilemiyor, körler-sağırlar birbirini ağırlar türü diyaloglarla sadece birbirlerini ağırladılar ilk bölümde.

Bir türküsever, bir sanatsever, bir yurtsever olarak eleştirdiğimi düşünüyorum, dozunu kaçırdıysam ki, böyle birşeye hakkım vardır, kusuruma bakmasınlar!

Ne demişler: "Dost, acı söylermiş!" ya da "Tabak, sevdiği deriyi yerden yere vururmuş."

"Türküler, bizim türkülerimizdir; türküler, yare- dosta söyleyemediklerimizdir!"

İyi seyirler, sevgiyle kalın!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Blogunu görünce , hemen program hakkında bir fikrim olsun diye okudum. Okudum ve biraz omuzlarım düştü, Reyting amaçlı bir program daha, asıl amacı belli olmuş bile; seyirciye iyiyi değil de, show izletmek. Jüri üyelerini, dallarında emekleri geçmiş, sağlamlaşmış kariyerleriyle tanırız, umalım ilk hafta olmanın hem jüride hem yarışmacılarda bıraktığı negatif etki diğer haftalara sıçramaz. Çok iyi bir tv izleyicisi değilim ama bana hoş gelen yapımları severek izlerim. Senin blog yazmanda ki rengarenkliğe bayılırım, magazin konulu sayacağım bir blogu o kadar güzel yazmışsın ki, asıl mozaik sensin. Daima çıkınında değişik bir konu bulunur. Eline, aklına sağlık.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 10.07.2010 10:40
Cevap :
Günaydın, Serapcığım. hemen taze taze cevap geliyor:)) İnsanları önyargıya sürüklemek değildi amacım, ama kendimi tutamadım, yoksa diğer programlarda hiç böyle bir girişimim olmamıştı. Yapımcıları iyiye-güzele yöneltmek bizim görevimiz diyorum, sadece SMS avcılığı olmasın! selamlar-sevgiler!  10.07.2010 11:08
 

Türkü sever birisi olarak çok yerinde eleştirilerinize katılıyorum. Bir de arif Sağ açıklama yaptı bahsettiğiniz konuda kızların hepsi birbirinden güzeller biz özellikle güzelliklerine bakarak seçmedik bunları gibisinden...Ben de unutmuşum programı saat 22 den sonra izlemeye başladım 3. yarışmacı yeni çıkmıştı. Çok fazla konuşuyorlar aralarda, kötülere bile iyi dediler ilk program diyeymiş! 5000 kişiden çok daha iyiler çıkardı bana görede. Muzaffer Sarısözen odasındaki sunucu kıza ne demeli? İki lafı bir araya getiremiyor:)))Hadi hayırlısı bakalım, nasıl devam edecek...Sevgilerimle

Nezahat 
 09.07.2010 12:28
Cevap :
Zaten bariz bir şekilde görünmese bu konular, ben de ilk program diye hoşgörüyle karşılardım. Birçoğundan daha iyileri girememiştir. Düğünlerde, türkü-barlarda türkü söyleyen niceleri vardır. teşekkürler-selamlar-sevgiler!  09.07.2010 14:27
 

Tv.Ekranlarında izlenimi yüksek,sevilen bir proğramın devamı niteliğinde yapılan, yeni proğramlar ne hikmetse hep eskileri aratır durumdalar.Bu Türkü açılımlı (Açılımda ne demekse, şimdiye kadar kapalımıydı ki?) proğramda zevk vermedi. Eleştirine yürekten katılıyorum. Eline, yüreğine sağlık. Sevgiyle kal.

Tuğrul-20 
 05.07.2010 14:07
Cevap :
Açılım benim görüşümdü, eğer öyleyse bu yarışma, buram buram türkü kokacağına buram buram siyaset kokar...selamlar-sevgiler!  05.07.2010 15:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2016
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster