Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '12

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
251
 

"Ulusal Bilinç ve Egemenlik Dersleri"

"Ulusal Bilinç ve Egemenlik Dersleri"
 

Bu sabah Güneş'in parlak ışınları baharı müjdelerken, tüm ulusumuzun 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nü" candan kutluyorum..

Mustafa Kemal ATATÜRK'ün 1934 yılında Anzak Kutlamaları nedeniyle gönderdiği mesajla Avustralya ve Yeni Zelanda Uluslarının Şehitlerine gösterdiği yüksek saygı, ülkeler arası dostluğu pekiştirmiştir.

"Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizi  evlatlarımız olmuştur."

Dünya'da Çanakkale Savaşı, Türkler tarafından püskürtülen İngiliz ve Fransız Donanmalarının askeri beceriksizlik ve felaket örneğinin en son sembolü sayılmıştır.

Çanakkale Savaşı'dan önce Avustralya ve Yeni Zelanda ülkelerinin vatandaşları; Büyük Britanya İmparatorluğu'nun yenilmez üstünlüğünden emindiler. İmparatorluğun onları askeri seferlere çağrısından büyük onur duymuşlardı.

Ancak, Çanakkale Savaşı onların bu büyük güvenini derinden sarsmış, gurbette kendilerini yalnız hissetmelerine neden olmuştur. Büyük Britanya İmparatorluğu'nun bugüne kadar ancak üyesi olan Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerinin "ulusal bilinç"ten yoksun olmaları cephede düşmanı beklerken moral kondisyonunu olumsuz etkilemiştir.

Büyük boy bilboard üzerinde Anzak üniforması içinde bir çocuk: " Baba, Büyük Savaşta Sen ne yaptın?" sorusu ile Britanya İmparatorluğu'ndan Çanakkale yenilgisinin hesabını sormuş; kamuoyunda "vicdan-ı retçilere" büyük cesaret vermiş, "savaş aleyhtarı" marjinal gurupları da yüreklendirmiştir.

Çünkü, İngilizler, Çanakkale'deki Türk savunmasının "manevi gücünü" gözardı ederek; önce denizde, sonra da karada beklemedikleri amansız yanıtı almışlardır.

Böylece, İngilizler, Çanakkale Zaferi'ni Boğaz'da, Türk top ve mayınlarına, karada ise Türk süngüsüne teslim etmişlerdir.

Adını Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzakların (ANZAC: Australian and New Zealand Army Company) çıkarma yaptıkları Anzak koyundan alan Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin Çanakkale Savaşı'ndan tek ve ölçülemez büyük kazancı; ülkelerine döndüklerinde kahramanlar gibi saygı görmüş olmaları ve gönüllerindeki Büyük Britanya İmparatorluğu'nun inanılmaz, eşi görülmemiş gücünün büyük bir yara almasıdır. 

Avustralya ve Yeni Zelanda halkları gerçek bağımsızlığını ve ulusal bilincini her yıl Anzak çıkarmasının yıldönümü olan 25 Nisan'da Anzak Günü adıyla kutlanmakta ve o gün Avustralya ve Yeni Zelanda da "ulusal tatil" ilan edilmiştir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şehitlerimizi rahmetle anarken, aziz hatıralarının önünde saygıyla eğiliyor, size de saygılar sunuyorum.

Ayrıntıda gezinmek 
 18.03.2012 18:43
Cevap :
Öncelikle, yazılarımı takip ettiğiniz yorum veya düşüncenizi de paylaştığınız için teşekkür ederim. Varlığımızı şehitlerimize borçluyuz. Allah rahmet eylesin.Selam ve saygılarımı iletiyorum.  19.03.2012 12:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 883
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster