Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '16

 
Kategori
Sağlık
 

"Uzmanım" demek için kaç saat gerekir?

"Uzmanım" demek için kaç saat gerekir?
 

Hayatta yaşadığımız her şeyi farklı şekilde dile getiririz. Kimi olayları sert bir dille anlatırken kimisi esprili şekilde ele alır.  Komedyenlerin en güzel ve başarılı örneklerinden olan Cem Yılmaz yaşadığı olumsuzlukları esprili bir dille anlatıyor. 
 
Geçtiğimiz gün “sonradan gurme” tanımlamasını yaptığı videoyu izledim. İzlerken gerçek gurme ile sonradan gurme tanımlarına güldüm ancak, aslında gerçeklere ve sorunlara değiniyordu. Bu sorunlar hakkında birçok kişi olanlara sinirleniyor, üzülüyor ya da zor duruma düşüyorken, Cem Yılmaz durumu öyle anlatıyor ki, güldürürken düşündürüyor. 
 
İşini aşkla yapmak bu aslında, aynı Cem Yılmaz gibi… Başarılı şekilde yapmasının temelinde çok çalışmak ve işine sevmek yatıyor. 
 
Gazeteciler neden uzmanlaşamıyor?
Gazeteciler de öyle aslında, işlerini aşkla yapıyorlar. Muhabirler, “Daha iyi nasıl haber yaparım?”, “Röportajlarda ne gibi yenilikler olabilir?” diye bakıyor. Alanlarında uzmanlaşmak ve gelişmek için birçok proje üzerinde çalışıyorlar. Çünkü gazetecilik işin ötesinde bir yaşam tarzıdır.  Gazeteciliğin bir meslek olduğu unutuluyor. Hem sözde gazetecilerin ayak oyunları hem de gazeteciliği hobi gibi görenler nedeniyle uzmanlaşma sorunu yaşanıyor. 
 
Malcolm Gladwell ismini duydunuz mu?
The New Yorker Dergisi’nin gazeteci kökenli yazarı Malcolm Gladwell kitaplarını sanki doktora tezi gibi hazırlıyor. Kitaplarında kaynaklarını belirterek birçok araştırmaya yer veren Gladwell, özellikle başarılı olmanın yollarını anlatırken 10 bin saat kuralını farklı örneklerle açıklıyor. 
 
Nedir bu 10 bin saat kuralı?
Florida Üniversitesi’nden Psikoloji Profesörü K. Anders Ericsson kendi alanında en iyi olanları incelediğinde 10 bin saat kuralını ortaya çıkartıyor. Araştırmaya göre, başarılı isimler, en az 10 bin saat bilinçli şekilde çalışıyorlar. 
 
Ericsson, bu kuralın, iş hayatında başarılı olmanın unsurlardan biri olduğunu vurguluyor. Bill Gates, Wolfgang Amadeus Mozart gibi alanlarında en iyi seviyede olanların sırrının ise çok çalışmak, başarısızlıklardan ders çıkarmak olduğunu belirtiyor. Örneğin Mozart müzik yazmaya on yaşında başlıyor. İlk yapıtları iyi olmuyor. Başyapıt kabul edilen No.9, K.271 konçertosu için 10 yıl çalışıyor. 10 yıl 10 bin saat demektir.
 
Bill Gates Ne Yapmış?
Malcolm Gladwell’in “Outlier” (Çizginin Dışındakiler)  adlı kitabında 10 bin saat kuralı anlatılırken şu örneğe yer veriyor: “Bill Gates, lisede okurken evinin yakınında bulunan ve o zamanlar nadir nitelikte bir bilgisayar laboratuvarına sahip olan Washington Üniversitesi’ne yakın arkadaşı Paul Allen ile birlikte gidip orada kod çalışıyor. Hafta içi gece 2 ile sabah 6 arasında ücretsiz olduğu için bu saatler arasında, ailesinin haberi olmaması için pencereden çıkıp yağmurlu gecelerde her hafta bu çalışmayı yapıyor. Başarılı insanlarda Bill Gates’in yaptığı gibi hazırlıklı çalışma ve deha görüyoruz.”
 
Uzman Gazeteciler Yetişmeli
Gazetecilikte tecrübe çok değerlidir. Bu alandaki önemli bir sorun ise, gazeteciliği hobi olarak yapanlardır. Bu sorun nedeniyle gazeteciler iş bulamaz hale geliyor. Mesleklerinde uzmanlaşmak için hayatları daha da zorlaşıyor.  
 
Son dönemlerde ünlülerin gazetecilik yapması ya da ünlü olmak için gazetecilik yapılmasının önüne geçilmeli. Ünlü olmak bir şeyi yapma yetkisi vermez. 
 
Muhabir gibi röportaj yapıp, boy boy fotoğraflar çektirmek gazetecilik değildir. Hayalet yazarlarla gazetecilik yapılmaz. 
 
Cem Yılmaz'ın tabiriyle sonradan gurme gibi “sonradan gazetecilik” oynayan ünlüler, oyuncular, şarkıcılar, doktorlar ve bloggerlar var. Bu bir meslek, hobi değildir. Bu mesleğin gelişmesi için gazetecilerin işlerini yapmalarına imkan verilmeli. 
 
Bırakın biz işimizi yapalım, doğru, güvenilir ve etik habercilik için çalışmalarımızı geliştirelim.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Selamlar.Yazı içeriğinizde önemli bilgiler var.Deneyime önem verdiğinize göre deneyimli sayılabilecek biri olarak bir şeyler eklemek isterim.Einstein'in de bir sözü vardır, "başarımı azim ve inatçılığıma borçluyum" diye.Ama "10 bin saat çalışmayı" başarının anahtarı gibi gösterirsek, bunu sanki sihirli bir rakam gibi lanse etmiş oluruz ve bunu yerine getiren herkes başarıya ulaşır gibi bir kanı ortaya çıkabilir. Oysa yok öyle bir şey.Milyonlarca işçi, memur, öğretmen dalga geçmiyor fazlasıyla çalışıyorlar.Sanatla uğraşan pek çok kişi, sporcu amatör düzeyde kalıyor.Karıncalar, arılar kadar çalışanı yok. Başarı sadece çalışma ile açıklanamaz.Zaten neye göre-kime göre ama kasıt belli ki zirveler.. Oysa zirveler çok kişinin yarışıp geriye düştüğü azınlık noktaları."En"lere yaklaşmak bile çok güç. Başarı için birçok gereksinim var ve ısrarla çalışmak bunlardan sadece biri.Maya önemli, zeka önemli, fırsatlar, gözlemler, deneyimler önemli. Ve sanırım çevre ve koşullar da..

Turbest 
 20.05.2016 1:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 188
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 85
Kayıt tarihi
: 16.10.15
 
 

Gazeteci, Biyolog, Konuşmacı ve Sosyal Medya Danışmanı, Kokuyla Keşfet ve  Sağlık Haberlerine Far..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster