Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '09

 
Kategori
Tasarım
Okunma Sayısı
2255
 

"Vıper", Ceepo’nun yeni traitlon ve ıronman yarış bisikleti

"Vıper", Ceepo’nun yeni traitlon ve ıronman yarış bisikleti
 

VIPER


Geçtiğimiz günlerde, Ceepo resmi web sitesinde, İronman ve Triatlon yarışçılarına özel bir kadro olan “VIPER” ın tanıtımını yaptı. Kadronun ağırlığı 1.450 gr. ön maşa ise 480 gr. Toplam ağırlığı 1.980 gr. olan özel bir aerodinamik yapıya sahip VIPER.

VIPER’ın %100 T40 karbon fiberden meydana gelmiş. Karbon fiberler, dayanıklılık ve hafiflik açısından kendi içinde T24, T30, T40 ve T50 olmak üzere sınıflandırılmakta. Sağlamlık ve hafiflik açısından en ucuz model T24’ü 1 birim maliyet kabul edersek, T30 x 2 kat, T40 x 4 kat, T50 ise x 8 kat daha pahalıya mal olmakta.

Ceepo’nun en büyük ve en önemli iddiası ise, üretim müdürü, tasarımcı ve dağıtımcılarının triatletlerden oluştuğu. Tabi ki, bu manada diğer rakip üreticilerden ayrı bir yere sahip olmayı hak ediyor. Bu yüzden, sloganı da “Ceepo bisiklet ve kadroları, triatloncular için triatloncular tarafından geliştirilir.” şeklinde.

Ceepo’nu iddialı olduğu diğer bir konu ise piyasada satılan en yüksek karbon fiber malzemeyi kullanmaları. Bisiklet marketlerde satılan karbon fiber kadroların düşük kalitede olduğunu, üstelik ne hafif ne de sağlam olduklarını söylüyorlar.

Ceepo, karbon fiber kadroların birçoğunun, açık kalıp denilen şekilde kurabiye kesimi kalıplardan üretildiğini ve fason üretim yapan üreticilerin bu kadroları herhangi bir kontrollü mühendislik çalışması ve kalite kontrol yapmaksızın boyama ve markalandırma işlemi gerçekleştirerek satışa sunmuş olduğunu da söylüyorlar.

Gelelim VIPER’ a… Üreticileri VIPER’ı tanımlarken, “kendisinden umulmayacak kadar konforlu ve saldırgan bir sürüşe sahip kadro.” olarak tanıtıyorlar. Aerodinamik yapı olarak bisiklet marketlerindeki eşdeğer ürünlerden daha iyi olduğunu ve her nereye giderseniz gidin, insanların bisikletinize bakmaktan kendilerini alamayacaklarını iddia ediyorlar.

VIPER, Ceepo’nun ürettiği diğer tüm kadrolarında olduğu gibi kusursuz çizgi ve detaylara sahip bir bisiklet. Eğer yüksek enerji ile ve uzun süre bisiklete biniyorsanız, bacaklarınız da kuvvetli ise VIPER tam size göre. VIPER’ı birkaç kelime ile kısaca tarif etmek gerekirse: Uzun mesafe sürüşü için oldukça saldırgan ve çok seri hızlanabilen yüksek enerjili düşük kadanslı başarılı bir kadro diyebiliriz.

VIPER’ın ultra derin oturma bölümü arka tekerleğin etrafındaki hava akışını kolaylaştırmakta ve arka tekerin üstünden pürüzsüz bir akışa yardımcı olmakta. Selenin borusu bağlantısı, kodro ile bütünleşik bir yapıya sahip ama yükseklik ayarı da yapılabiliniyor. Arka fren kaliperleri arka dirseğin altına, ön fren kaliperleri ise ön çatalın arkasına yerleştirilmiş.

VIPER, çok sıkı örülmüş bir karbon fiber yapıya sahip. Bu sıkı örülmüş yapı, kadronun dikey uyumu ile yanal direncini mükemmel hale getirmekte. Dengelenmiş kadro geometrisi, kadroyu düz bir çizgide sabit tutmak için tasarlanmış.

Fren ve vites tellerinin tamamı pürüzsüz bir aerodiamik etki yaratmak için kadronun içinden geçirilmiş.

Tüm bunlar, ağır bir dayanıklılık gerektiren Triatlon ve Ironman sporcularının uzun mesafe bisiklet sürüşlerinde işini kolaylaştırmak ve bisiklet sonrası koşu etabına rahat bir geçişi sağlamak için tasarlanmış.

Açıkcası ben VIPER’ı çok beğendim. Tek arzum böyle bir bisiklet ile yarışmak… İlgilenler daha fazla bilgi için Ceepo’nun orijinal sitesine göz atabilirler.

http://www.ceepo.com/index.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok teşekkür ederim arkadaşım bilgiler için. Ama bunları almak ve özelikle uzun yollara gidenler için ideal. Ama yük taşıyacağım için bana gelmez. Özellikle tellerin kadro içinden geçmesi hoşuma gitti. Hiç olmazsa yağmurlu günlerde teller pas tutmaz. Verdiğin adrese uğrayacağım ve inceliyeceğim. Bir de kızımın okuduğu lisede arkadaşlara bisiklet sevgisini asılamak için beden hocaları ile görüşmek istiyorum. Bu konu da bana yardımcı olursanız sevinirim. Sevgilerimle.

Ahmet Üstündağ 
 22.10.2009 17:47
Cevap :
Ahmet bey, bildiğiniz gibi bir bisiklet ne kadar hafif ve de akıcılığı ne kadar fazla olursa o oranda sürüşü de keyifli olur. Diğer yandan beden hocalarını ikna etmenizin pek kolay olmayacağını düşünüyorum. Çünkü ülkemizde futbol haricinde kalan sporlara asla kaynak ayrılmadığı için şahıslar kendi ceplerinde harcama yapmak zorundadırlar. Bu yüzden de bisiklet vb benzeri pahalı ekipmanlar içeren sporlar bir çok insan için zorlayıcıdır. Benim şahsi tavsiyem siz ve kızınızın "İzmir Bisiklet Sevenler Derneği gibi bir derneğe katılarak gönüllülerden oluşan toplululuklarla aktiviteler gerçekleştirmenizdir.  23.10.2009 12:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 180
Toplam yorum
: 90
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 4305
Kayıt tarihi
: 01.08.08
 
 

Kısaca -Yaş Grubu Türkiye Triatlon Şampiyonu, Vegan Triatlet, Türkiye Triatlon Federasyonu Eski B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster