Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
770
 

'Vize kalktı-kalkacak' müjdeleri ne oldu?

'Vize kalktı-kalkacak' müjdeleri ne oldu?
 

milliyet.com.tr'den...


Batı ülkeleri, Temmuz 1980’den beri “vize” koyuyorlar bize!

Ara-sıra yumuşayacak, hatta kalkacak gibi “hamleler” yapılıyor, hatta bu hamlelerin doğrudan Avrupa Birliği’nden (AB) geldiği bile oluyor. Ama hep fos çıkıyor, hep hayal kırıklığıyla bitiyor.

Son hamle, 1 Kasım 2015 seçimlerinden önce yapıldı, Almanya Başbakanı Merkel bizzat geldi. Seçimlere 2 hafta kalmıştı… Merkel, “Vize probleminde hızlıca halledebileceğimiz birkaç adım kaldı.” dedi. 

Yanal kanal ve gazeteler, günlerce, iri puntolarıyla, “vize kalktı-kalkacak” müjdeleri verdiler.

Biz de dedik ki, “bunlara inanmak istiyoruz, bu Ak Parti iktidarının çok büyük bir başarısı olur. Bendeniz de bu başarı karşısında Ak Parti’ye oyumu veririm” dedim. Ama ekledim: “Hayal görmeyin, vizeler kolay kolay kalkmaz”!

Sonuç!

Vizeler olduğu yerde duruyor.

Peki, bizim öngördüğümüzü yanal medya nasıl oldu da öngöremedi?

Bu kadar basit bir gerçeği öngöremeyen bir medya güvenilir olabilir mi?

x   x   x

Bugünlerde, iktidar, AB ülkeleriyle sert bir münakaşaya girdi.

Her şey söyleniyor… Hitler’in soykırımından, Hollandalı Barış Gücü Birliği'nin Bosna’daki Boşnak katliamına göz yumduğuna kadar her şey…

Fakat AB’nin, daha geçen sene, “Göçmen Geri Kabul Antlaşması”nda söz verdiği “vizeleri kaldırma” konusu neden hiç gündeme gelmiyor?

Eziyet haline gelen vizeleri kaldırın diye hükümet neden bastırmıyor?

Bence, AB’yi sıkıştırmak için en iyi araç “vize”yi gündeme getirmektir. İktidarın aklına gelmedi, zahir!

Buradan, biz hatırlatmış olalım!

Söz verdiler, kaldırsınlar vizeleri!

x   x   x

BU MEMLEKET, BU MİLLET İÇİN KANINIZI VERİR MİSİNİZ?

Şehit ve gazileri, kahraman yapan, bu millet, bu memleket için döktükleri kandır. Onları daima minnetle anıyor, fedakârlıkları bize hem gurur, hem hüzün veriyor, onlara kendimizi borçlu hissediyoruz. Yeri geldikçe, biz de bu memleket ve millet için kanımızı, seve seve dökeceğimizi söylüyoruz.

Şehitlik ve gazilik her kula nasip olmuyor.

Ama her kul, yine de bu memleket ve millet için kanını verebilir…

Şehit ve gazilerin fedakârlığını bir nebze de olsa yaşayabilir, onlara manen yaklaşabilir…

Belki bu sayede şehit ve gazilere olan borcumuzun küçük bir kısmını ödeyebiliriz!

Memleketin her yerinde, her an, her gruptan kana ihtiyaç hâsıl oluyor. Sağlıklı bir insan 3 ayda bir, 1 ünite kan verebilir. Hadi, o kadar sık yapmayalım fakat hiç olmazsa yılda bir kez rahatlıkla kan verebiliriz.

Kan vermek için illa kan anonsunu beklememiz gerekmiyor.

Hemen bütün hastanelerin kan alma bölümleri var, KIZILAY Kan Merkezleri var. Bu kurumlar her gün kan alabiliyor. Kimliğinizle başvurup kan verebilirsiniz.

Vereceğiniz kan, bu memleket ve bu millet içindir.

“Ben vatan için kanımı seve seve veririm” diyorsanız, hemen verin!

Her yıl, en az bir kere verin

Vermelisiniz!

Kan verme hazzını yaşamalısınız!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Turizm felç oldu.Geçen seneki zarar ortada.AB ile dalaşmamız bu sene zararı ikiye katlayacak.Rezervasyon iptalleri hat safhada.Ağızdan çıkan sözlere dikkat edilmeli.Oradaki soydaşlarımızın ne sıkıntılar çekeceğini hesap etmek gerekirdi.Devlet ciddiyetini korudukça güçlüdür.Yoksa devamlı itibar kaybına uğrar.Vize olayı da bunlarla ilişkilidir.Öyle atıp tutmakla olmaz.Konya kadar Hollanda 477 milyar dolar ihracat yapıyor biz ise 137 milyar dolar.Almanya ise dünyanın üçüncü büyük ekonomisi.Akıllı ilişkiler sürdürülmeli...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 17.03.2017 13:55
 

Merhaba, Son dönemde bu çapsız yöneticilerden dolayı politika bir nevi kıvırma sanatına dönüştü. Tabii ki onların yandaş ve candaşları da aynı müzikle ve daha iştahla oynayacaktır. Bu sözlerim tüm dünya politikacıları ve medyası için geçerlidir. İstisnaları tabii ki vardır ama ne yazık kaideyi bozamıyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 17.03.2017 12:30
 

Sayın Cengiz! Avrupa ülkeleri de dansözlüğe başladılar artık sözlerine de güvenmiyoruz. Şehit ve gaziler için kanımız helal olsun kan vermek vatandaşlık ve insanlık görevidir.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 17.03.2017 8:13
 

1982 yazıydı. Kara yoluyla Avrupa’ya gidecektim; Bulgaristan, Yugoslavya, İtalya, İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda rotasını izleyecektim. Sadece Fransa ve Benelüx (Bel, Hol, Lux) vizeleri almıştım, diğer ülkeler vizesizdi. Bir ay sonra dönüşe geçtiğimde İsviçre vize uygulamaya başlamıştı ve oradan geçememiştim. Yıllarca içlerinde yaşadığım için açıklıkla söyleyebilirim ki vize muafiyeti asla gelmeyecektir! Hele ki binlerce Suriyeli TC vatandaşı olmuşken ve hızla olmaya devam ederken AB asla vizeyi kaldırmaz, çünkü ertesi gün TC pasaportlu tüm Suriyeliler soluğu Avrupa’da alır! Geri Kabul Anlaşması’nın böyle bir şartı zaten olmamalıydı, çünkü gerçekleş(e)mez! Onun yerine daha fazla para talebinde bulunulabilirdi. İlişkilerin bugünkü durumuna baktığımızda da Almanya’nın, Avusturya’nın, Hollanda’nın “Türkler vizesiz gelsin tabii.” diyeceklerini hiç sanmıyorum! Yapılacak şudur: “Ben vizesiz gidemiyorsam, onlar da gelemesin!” Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 17.03.2017 7:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1354
Toplam yorum
: 4341
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1093
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Anadolu Üniversitesi, AÖF, Uluslar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster