Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '18

 
Kategori
TV Programları
 

'Vuslat' ve 'Tek Yürek' Farkı!

Yılbaşı gecesi ‘Kalk Gidelim’ ve ‘Elimi Bırakma’ dizilerinin oyuncularını ‘Aileler Yarışıyor’da hararetli bir mücadeleye sokup ‘‘Ege’nin Hamsisi’’nin büyük sürprizler içeren finali için de yılın sonunu tercih ederek diziye adeta jest yapan TRT 1, yeni yapım atağını sağlam adımlarla sürdürüp yeni yılda da dizilerde yakaladığı çizgisini bozmamakta kararlı görünüyor. Bu doğrultuda 2019’un başlarında iki fark yaratacak yapım daha izleyiciyle buluşacak… ‘Vuslat’ ve ‘Tek Yürek’! Bu iki yapımın fark yaratma özellikleri nedir derseniz… Kısaca ele alıp değerlendirelim birlikte.

KADİR DOĞULU’NUN DÖNÜŞÜMÜ ‘VUSLAT’TA!

Vuslat… Kimilerine göre sevilene kavuşup sevinci yaşamak… Kimine göre ayrılık korkusunun başlangıcı… Kimine göre de ecel beklentisi… Nasıl ki, ‘Öğreneceksin yüreğim! Öğreneceksin… Dünyanın hasret, ölümün vuslat olduğunu’ demiş Hz. Mevlana! Bu noktada bize göreyse, yapımcılığını A23 Medya’nın üstlendiği, yönetmen koltuğunda Murat Onbul’un oturduğu, senaryosunu ise Betül Yağsağan’ın kaleme aldığı bir dizi hali, ‘Vuslat’

Tanıtımında ‘Oyun altıyla başlar’ diyerek Aziz’in mezardaki görüntüsünü verip ilk andan merak uyandırmayı başaran ‘Vuslat’, yapım bilgilerinden anladığımız kadarıyla insanı anlatmaya odaklı bir iş olacak. Tam da bu noktada Kadir Doğulu’nun öne çıkacağını düşünüyorum. Zira Almanya’da doğan ve 15 yaşında Türkiye’ye ailesi ile birlikte dönüş yapan Aziz karakterini canlandıracak olan Kadir Doğulu’nun görevi, bir insanın aşk yolculuğunda atlattığı badireleri ve geçirdiği dönüşümü izleyiciye layıkıyla aktarmak olacak. Daha net ifadeyle Kadir Doğulu ne denli başarılı bir dönüşüm geçirirse biz de onun otoriter, dikkatli, karizmatik, veliaht olarak aile şirketini yöneten Aziz kimliğinde gelişecek olan ruhsal değişimi o denli iyi hissedeceğiz. Dolayısıyla Kadir Doğulu’nun dönüşümü ‘Vuslat’ın can damarı!

Zaten üstüne düşen görevin bilincinde olan Doğulu da ‘Vuslat’ta âşık kavramının beden bulmuş hali olan Aziz’i, ‘Dizide öncelikle Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı gibi imkânsız aşkların hikâyelerinden ilham alındı. Oynadığım karakter ise âşık olduğu andan itibaren kendini ve hayatı sorgulamaya başlıyor. Ancak bu aşk, Aziz konumundaki biri için birçok şeyden vazgeçmesini de gerektiriyor’ sözleriyle yorumlayıp karakterin içine düşeceği ruh haline dikkat çekiyor.

Öte yandan ‘Vuslat’ı benzer işlerden ayıran önemli bir fark var… Ki o da, insana ait halleri İbn-i Arabi’nin öğrencilerine tasavvufu öğretmek için yarattığı ‘Satranc-ı Urefa’ yani ‘Ariflerin satrancı’ oyunu ile anlatmayı tercih etmesi! Bu çerçevede kurgusunu iyi insan olmak için çıkılan aşk yolculuğunun serüvenlerine odaklayan yapım, tüm karakterlerin insana ait hallerini de İbn-i Arabi’nin Satranc-ı Urefa oyunu ile anlatacak.

Böylece başrollerini Kadir Doğulu, Devrim Özkan ve Mehmet Özgür’ün paylaştığı… Ümit Kantarcılar, Pelin Uluksar, Baran Bölükbaşı, Serra Pirinç, Gamze Süner Atay, Erdem Akakçe, Özcan Varaylı, Şeyla Halis, Gözde Kaya gibi sevilen isimlerin yer aldığı ‘Vuslat’ sayesinde hem ‘iyi insan’ olmanın inceliklerini hatırlayacağız, hem ‘aşk yolculuğu’nu diğer yapımlardan farklı bir üslupla tatmış olacağız. Hem de kötü huyların terki anlamına gelen altı sayısı atılarak başlanılan ve 101 basamaktan oluşan ‘Satranc-ı Urefa’nın ayrıntılarını öğreneceğiz.

Hal böyleyken halk arasında ‘Yılanlı Dama’ olarak da bilinen oyunun, ‘zillet/alçaklık’ basamağıyla başlayıp ‘visal/kavuşma’ ile sonlanan yapısına bakarak dizinin fark yaratan yönünü şimdiden kestirmek mümkün.

Dolayısıyla arada doğrudan sona ulaştıran ‘muhabbet/sevmek’ gibi basamaklar da bulunan bu oyun düzeninde yol alacak ‘Vuslat’ dizisi için ‘Bize başarılı oyunculuklar eşliğinde tasavvufun özünü hissettirecek’ diyebiliriz en kısasından. Bununla birlikte neyin ne olduğunu 7 Ocak 2019 tarihinde ‘Vuslat’a ermemizin ardından enine boyuna değerlendireceğiz nihayetinde. Hadi bakalım...

‘TEK YÜREK’TE UMUT VAR!

TRT 1 ekranında yeni yılda başlayacak olan bir diğer yeni yapım, ‘Tek Yürek’… Zorluklar karşısında tek yürek olunması gerektiğine dair mesajlarıyla yürek ısıtacak türden olan bir mücadele öyküsü anlatmak üzere yola çıkan bu yapım Degas Film imzasını taşıyor. Başrollerini Tayanç Ayaydın, Vildan Atasever, Hilmicem İntepe, Anıl Tetik, Alpay Kemal Atalan, Eslem Akar, Atakan Yılmaz, Tugay Bahşi, Arda Aranat, Kaan Altay Köprülü, İbrahim Yıldız ve Hakan Salınmış ile Kadriye Kenter’in paylaştığı dizinin yönetmenliğiyse usta isim Mehmet Ada Öztekin’e emanet.

Buz hokeyine odaklanarak umut dolu bir başarı öyküsü anlatacak olan yapımın genel hikâyesi, bulanık sularda yaşam mücadelesi veren Yiğit (Hilmicem İntepe) ve eşini kaybettikten sonra kızı Deniz ve oğlu Rüzgâr’la Kanada’da yaşayıp İstanbul’a döndükten sonra yeni bir fırsat yakalayarak ayağa kalkmaya çalışan buz hokeyi koçu Halit’in  (Tayanç Ayaydın) mücadelesi üstüne kurulu.

Yaşadığı semtin Belediye Başkanı’nın kurduğu ve insanları geri dönüşüm projesi kapsamında buz patenine teşvik ettiği buz pistinde buz hokeyi takımı kurma görevini üstlenen Halit’in kendini toparlarken bir yandan da mahallenin delikanlılarından ‘Tek Yürek’ yaratma çabasını izletecek olan senaryo bu varoluş sürecinde Yiğit, Yusuf, Oğuzhan, Akif, Mazlum ve mahallenin kötü adamı Sait’in naif oğlu Umut’tan da yan öyküler yaratacak kuşkusuz. Anlayacağınız gençliğe hitap eden ama aynı zamanda herkese umut aşılama özelliği taşıyan bir yapım konumunda.

Buz pateniyle yıllar boyu iç içe olmanın verdiği duyguyla, ‘Tek Yürek’ten nasıl bir buz hokeyi performansı çıkacağını merak içinde beklediğim notunu düşerek yolları açık olsun diyorum.

SON SÖZ: Her ne kadar ‘Vuslat’ ve‘Tek Yürek’ ekranda fark yaratacak işler olsalar da ekran yolculuklarında zorlu rakiplerle karşılaşacakları da bir gerçek. Dolayısıyla ‘Vuslat’ın gün seçimi hakkında tereddüdüm olduğunu ve bu günün riskinin final durumunda kalan ‘‘Ege’nin Hamsisi’’yle daha net görülebileceğini… Hâlihazırda ‘Tek Yürek’ için Salı’nın boşta kaldığını ama burada da risk yaşanabileceğini hatırlatarak her iki yapıma başarılar diyorum.

Yeni yılın cümlemize hayırlar getirmesi temennisiyle…

Anibal GÜLEROĞLU

guleranibal@yahoo.com

www.twitter.com/guleranibal

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1100
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1642
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster