Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
7664
 

"Yalnızlık Allah'a mahsus" değildir.

"Yalnızlık Allah'a mahsus" değildir.
 

Bismillahirrahmanirrahim.

Esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adı ile başlayalım bu yazımıza. Çünkü, herşey O'ndandır ve herşey O'nadır. Düşünmemizi emretti, okumamızı emretti ve yazmamızı emretti. Biz minicik kullar da birşeyler yazdık, birşeyler çizdik, birşeyler kazandık sandık.

Bu yazıya da O yüce yaradanın adıyla başladık ki; bundan sonraki her harfimizde bilesiniz ki hep O'na şükür varolacaktır.

Diyorlar ki "Yalnızlık Allah'a mahsustur".

Hâşa!

"Yalnızlık"la "Teklik"i karıştıranlara biraz düşünmelerini tavsiye ediyoruz.

O, asla yalnız değildir. Bütün gelmiş geçmiş yarattıkları ancak ve ancak O'na secde ederler. Şu ucsuz bucaksız evren O'na döner ve O'nun için döner. O ise bütün bunları yarattığı canlı cansız bütün herşey için ister. Yarattığı bütün canlılara kalp mührü vurur ki anahtarı yine onda olur. Anahtar bilimdir. Anahtar yüce yaradana ulaşmak için harcanan yolun sonundadır. Ve bir tek peygamberler kalp mühründen arındırılarak yaradılmıştır.

"Yalnızlık" O'na aittir değildir.

O, herşeyin sahibidir ve herşey onunla birliktedir. O ise herşeydedir, her yerdedir ve herkesle birliktedir. Bu durumda nasıl "Yalnız" olur? Nasıl "Yalnız" kalır?

Söylemimiz yanlış. O yüce yaratıcıya "Yalnızsın" demek hâşa amma "Kimsesizsin" demek gibi birşey olur ki, böyle birşeyi bilerek ya da bilmeyerek bize söyleten düşüncemize derhal engel olup, doğru söylemi bulmamız gerekir.

Şimdi diyeceksiniz ki "E peki bu düşünceyi aklımıza getiren de O değil mi?"

Elbette O.

Amma, aklımıza muhakeme yeteneğini veren de O. Doğruyu ve yanlışı ayırt etme yeteneğini bizlere veren de O.

Doğruyu bulacağız. Doğruyu bulmak bize emredilmiştir.

Şimden gayri ne demeyeceğiz? "Yalnızlık Allah'a mahsustur"

Çünkü O, asla "Yalnız" değildir ve olmayacaktır.

Peki ne doğru?

"Teklik Allah'a mahsustur"

Evet, O "Tek"tir ama, "Yalnız" değildir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tek olan Yaradan teklikte yalnızdı! Yaratılışı yaratan Yaradan İnsana yoldaş oldu! Tek olan insan yaratılışta yalnızdı(gelmekgörmekyaşama) Yaratılışla (ailetoplumyaşam) kendini ve yaradanı buldu! Yalnızlık yaratılış ötesinden gelir ve yaratılmışlığı anlamak tekrar ol yoldan geçmeyi gerektirir...Her ne kadar pahalıya da gelse mutlak huzur için şarttır!saygılar

Süleyman Akyürek 
 23.05.2011 17:35
Cevap :
Teşekkür ederim güzel katkılarınız için.  23.05.2011 21:32
 

konusunda haklısın dost...''teklik'',''eşsiz-benzersiz'' diye düşünülmeli zaten...ama ''bireyin ardesi'' ve ''tanrının iradesi'' konusu benim için tartışmalı bir hal almıştır yıllardır...sanırım kısaca anlatabilmişimdir ne demek istediğimi Dost Esat'a...eyvallah...

nedim üstün 
 22.05.2011 11:46
Cevap :
Gün gelir bunu da tartışırız Nedim dostum. Sağlıcakla kal.  22.05.2011 12:24
 

Merhabalar, Allah yalnız değildir, ama tektir, konulu makaleniz çok güzeldi. Yeri geldiği zaman "Yalnızlık Allah'a mahsustur" bu söylemi hepimiz kullandık. Tek başına yaşayanlarla ilgili konu açıldığında hep bu söylemi kullandık. Oysa, sizin de belirttiğiniz gibi ne kadar yanlış bir söylem. Oysa Allah yalnız değil, ama tektir. Bizleri aydınlatan bu güzel konuyu kaleme alarak bizlerle paylaştığınız için size teşekkürlerimi sunarım. En Güzel'e emanet olun ve sağlıcakla kalın efendim, saygılarımla.

Pervane 
 22.05.2011 11:03
Cevap :
Teşekkür ediyorum. Anlaşılmayacağım diye korkarak yazdım. Korktuğum çıkmadı. Bu konulara devam ederiz. Sağlıcakla kalın.  22.05.2011 12:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 681
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3217
Kayıt tarihi
: 26.05.07
 
 

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde doğdum. Bir daha da Kadıköy'den ayrılmadım. İstanbul Üniversitesi, Ede..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster