Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '12

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
2753
 

"Yamanlar Dağı", K.Yakalı'ların elinden tutacak...

"Yamanlar Dağı", K.Yakalı'ların elinden tutacak...
 

Karşıyaka Yamanlar Dağının suyunu tükettik. Şimdi sıra karlı ormanlarına geldi.


Bir “Yamanlar Dağı” vardı Karşıyaka’ya kazandırılmamış. Belediyemiz şimdi, bu işi  de tamamladı. Kar yağışı altında bu yer tekrar keşfedildi bir heyet halinde. Burasının, yakın tarihte “Gençlik ve Mesire Yeri” olarak kullanılacağı ifade edildi.

Bir zamanlar “Yamanlar” memba sularının çıktığı ve  Kaşıyaka çeşmelerinden akıp giden meşhur suyu ile ünlü  bu yerin yanı başında, Krater gölü: “Karagöl” de var. 

Yakında, burada tesisler tamamlanıp, ormanı da yakmadan mangal kebap partileriyle, birer gecelik gecelemelerin başlayacağı günlere yakınız. Başkan  Durak: “ Bizim de bir Spil Dağımız oldu. Çalışmalar bitirilince burası piknik ve geceleme yeri olacak.” Dedi. Böylelikle de  Yamanlar Dağı, Karşıyaka’lıların elinden, geç de olsa tutmuş  olacak..

İzmir’e 25 Km. mesafede bin metre yüksekliğinde, yanı başında efsaneli Karagöl’ün de bulunduğu ormanlık alanlara, bungalov tipi  evler yapılacak. Dinlenme, istirahat, piknik, günübirlik gezilerle hafta sonu tatilleri, değerlendirilecek. Yamanlar Dağı, efsanesi ile de ünlü,

Hele şükür, efsanesi olmayan dağımız yok. Her dağımızın birer hikayesi, birer efsanesi var. Yoksa, aşağı kurtarmaz. Hemen oracıkta uydurulur ve halka maledilir.

Antalya’nın Akseki’sindeki dağın adına bakmayın siz. Efsanesi yok amma,  adı hayretmez. “ Giden Gelmez Dağı “ deniyor oraya. Bu Yamanlar gibi aklı başında bir efsanesi yok. Adam dağa çıkıyor, odun kesmeğe. Dönmüyor geri. Ya dondu, ya da yolda ayılar kaptı adamı. Mesele bu.

Karagöl’ün de, Yamanların da efsanesi var. Dağ,  K.Yaka sınırları içinde. Doğusunda Manisa’nın Spil Dağı var. Sabuncubeli de 700 metre yüksekliğinde bu isimle anılıyor. Kar yağınca İzmir’liler buraya koşar. Şimdi en yakın yer,  burunlarının dibindeki Yamanlar’a koşacaklar elbet,

MÖ’ ki. yıllarda buralarda Frigya Kralı “Tantalos” yaşamış. (manisa’ya) doğru uzanan spilios dağında frigya halkı ile birlikte yaşar ve batı Anadolu' ya yayılmış devletini yönetirmiş..

Ne güzel değil mi. Bir eli yağda, bire eli balda. Tantalos’un daha sonra Yunanistan' a giderek Paleppones Yarımadasına ismini verecek ve olimpiyat oyunlarını kuracak olan "Pelops" isimli bir oğlu ile Manisa'da ağlayan kaya haline gelecek olan Niobe isimli bir kızı olmuştur.

Bu kız, tanrıların sofrasına oturabilen tek insandır. Anadolu Tanrıçası Kibele'ye inandığı için Hellen Tanrılarını küçük gören ve onların kudretlerini sınamaya kalkan Tantalos, Olimpos Tanrılarının hışmına uğrar, ona verilen ceza, “Tantalos işkencesi” olarak anılmıştır.

Bu Tantalos, bizim Bayraklı’da da meşhur. Bir ayağı İzmir’de, kıçı Manisa Spil Dağlarında, bedeni ve başı Yunanistanlarda. Oh keka. Bizim de “zatımıza”  mahsus bir tanrımız hiç olmadı. Başkalarının tanrılarını anmadan edemiyoruz. Olsaydı, ardımızdan anılır olurduk. Mevlütlere, şerbetlere, adaklara hacet kalmazdı!

Bu yaz, Yamanlar’da şenlik var. Eee, kışın da kar şenliği. Ne iyi. Şenlikler hiç bitmesin. “Yaşasın  Başkanımız”

Bakın Sevil Tunaboylu, sevgisini nasıl ifade etmiş:

“Sebepsiz ayrılık kimin gider hoşuna?

Zincir kopar, kendi kopmaz kaderin bağı,

Hiçbir teselli kar etmez, boşu boşuna

Derdim senden daha büyük, Yamanlar Dağı”

   

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar,İzmir karşıyaka doğumluyum ve burada yaşıyorum.Karşıyakamızın nefes alınabildiği güzide yerlerimizden olan yamanları ve karagölü güzel anlatmışsınızda biraz noksanı var onuda ben tamamlıyayım.Bikere buraya çıkmak hiç kolay değil.Yağan yağmurla yollar harab olmuş ve kaderine terk edilmiş.Binbir zahmetle çıkıyosunuz gölün giriş kapısına varıyosunuz hiç bir hizmet yok 15 tl giriş parası isteniyor.Dur bi bakıyım beğenirsem kalırım diyosunuz parayı almadan içeri sokmuyorlar,bi dayak yemediğiniz kalıyor.Bu olumsuzluklarda bizi buradan soğutuyor..,Hasan özdil saygılar.,

hasan özdil 
 16.01.2012 22:26
Cevap :
Bu dileğinizi inşallah ilgililer görür. Belediye, buralarla problemliydi. İşleri ancakj düzeltti ki, duruma el attı. Dedikleriniz doğru. Çamurlu ve tehlikeli yollardı. Şimdi düzelecek inşallah. Selam ve sevgiler.  17.01.2012 10:50
 

Mutlu günler .. Dün akşam telefonla görüştük. Okumanın öneminden söz ettik. ve blog'daki işlerden, duygulardan. Öyle bir yazı konusu bir ara gelecek. Gece saat 1.30'da okudum bu yazınızı. Yamanlar dağında sayenizde bir gezinti yaptım. Size şunu söyleyebilirim ki, gitmediğiniz yerleri okuduğunuz zaman muhteşem tad alırsınız. Öğrenirsiniz. Sonra gittiğinizde ise yaşayarak gezersiniz. Burası evet tükenmeden, kaybolmadan o muhteşem coğrafyası ile gezilmeli ... Neler yapılacak anlatmışsınız? Şu efsanelerde türk edebiyatında önemli bir yer tutuyor. Halkı söyleşisinde.

Nabide Kılınç 
 14.01.2012 11:51
Cevap :
Yazınız yarım kalsa da ben anladım. Okuma aşkı ve öğrenme sevdasıyle yüklü güzel bir başa sahipsin. Ne mutlu. Nadir kimselerdensin yani. Hoş ve geçerli bir şey daima. İşte. Bizim de Spil Dağımız var K.Yakalı olarak. Dolmuşlar gidiyor. Bin metre yükseklik. Şimdi oraya daha da kar yağacak. Duygularıuna bin teşekkür.  14.01.2012 14:35
 

Hiç iki günlük dost olur mu? Dostça selam vemrye geldim:))Sevgilerimi bıraktım gidiyorum.

Nuray Ors 
 13.01.2012 1:40
Cevap :
Lili lili, Lilican / Bili bili, bilican / Sende varken bu güzel can / Ziyan olmazsın, ziyan / Selam verdim, sağa sola / Sayfamdasın, ne mutlu bana / Görüşemedik verdik mola / El rahatte fid dünya / Yaa şükran yine de sana / Uğramışsın Yamanlar Dağına / Men dakka, men dukka / Selam Lilican'a, Lilican'a / Arasıra uğra bana / Saygılar sunayım ben sana / Ah Lilacan Lilacan, / Lili Lili Lilican / Kusurumuz varsa / Etme bizi ziyan  13.01.2012 10:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 891
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster