Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
985
 

"Yasak"ları yasaklamalı!

"Yasak"ları yasaklamalı!
 

Alkol satışlarına getirilmek istenen sınırlamalar gündemde.

Yasaklarla gençleri korumak istiyor AKP iktidarı,“evet, yetmez ama evet, boykot’un %58’lik gazıyla.

Devlet erkini elinde bulunduranların mazeretleri her zaman hazırdır yasaklar için; halkın iyiliğini, sağlığını düşünürler.

Toplum olarak zaten alışığız, genlerimize işlemiş yasaklar.

Yönetenler halkı ne zaman düşünseler acaba neleri kaybediyoruz diye düşünmeden edemem. Huyum kurusun her yasağın arkasında mutlaka bir çapanoğlu ararım. İktidarlar sabıkalıdır. Körü körüne inanmak yerine sorgulamak gerekir. Şöyle bir düşünün isterseniz; son sekiz yıllık iktidar döneminde cumhuriyet tarihinin birikimleri özelleştirme politikaları gereği satıldı. Fakat aynı zamanda şehirlerimizin tepelerine/kalelerine dikilen devasa Bayraklar çoğaldı. Sonuç olarak onlarca yurttaş işsiz, güvencesiz kaldı.

Yurdum insanı saf saf devletin kendilerini, çocuklarını düşündüğünü sanacak, yersen.

İlk önce yerli şirketlerin eline geçen kuruluşlar zamanla yabancı sermayenin eline geçti. Bankaların %60’ı yabancıların. Limanlar, fabrikalar, tekel…

Sonuç; binlerce işsiz ordusu! 4-B, 4-C statüsünde, mağdur.

Tekel emekçilerinin yaşadıkları ortada.

Gençleri düşünüyorlarmış, yerseniz!

Torba yasa ile gençlerin geleceğine çuval giydirirken, doğrusu şu alkol sınırlamasını halkımız medya aracılığı tartışıyorlar.

Daha ayrıntılar kamuoyuna yansımadı. Gençleri düşünen iktidar torba yasa ile asgari ücret hesaplamasında belirlenen 16 yaş sınırı 18’e çıkarıyor.16–18 yaş arasındaki 200 binin üzerindeki gencin bugünkü asgari ücret üzerinden 80 TL daha az ücret alması sağlanıyor.

Gençleri alkolden korumak lazım!

Torba yasa ile kısmi süreli çalıştığı için sigorta primi (1 Ocak 2012’den itibaren adı GSS primi olacak) eksik yatanlar, eksik süreyi 30 güne tamamlamak için cebinden ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Bunu yapmadığı zaman hastaneye gittiklerinde muayene olamayacaklar.

Mesleki Eğitim Kanunu’nda, “meslek eğitimi gören öğrenci, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez” olarak düzenlenen ifade, “asgari ücretin net tutarının yüzde 30’u” olarak değiştiriliyor. Bu düzenleme, Hükümetin mesleki eğitim görenlerin üç kuruşluk ücretine bile göz diktiğini ortaya koyuyor.

Gençleri alkolden korumak lazım!

Tasarı, “istihdamın desteklenmesi” adı altında patronların ödemesi gereken primleri kamunun üstlenmesini getirirken, kısa süreli ve çağrı ile çalışmaya ek olarak yeni esnek çalışma biçimlerini gündeme getiriyor.


Alkole getirilen sınırlamalar neleri örtüyor gördünüz. Gençlerin aldığı üç kuruşa bile göz diken iktidar sözde sınırlama ile gençliği düşünüyor; yerseniz.

Esnek, geçici, çağrıya dayalı çalışma koşulları gündeme getirilirken doğrusu “ alkol yasağı” ile gençlerin, çalışanların aleyhine düzenlemelerin üzerini örtmek müthiş bir politika cambazlığı.

Hükümet gençleri düşünüyormuş, getirdikleri sınırlamalar ile gençleri anayasanın bilmem kaçıncı maddesine göre alkolün zararlarından koruyacaklarmış.

İnsan sormadan edemiyor:

Ya gençleri korumasalar ne yapacaklardı?

Ayrıntıda gezinmek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Muhalif sesinizi elbette seviyorum... Merakımsa şu: Bu yazının katogorisinin içeriği ile bir bağı var mı? Ya da benim kaçırdığım bir şey mi var... Selamlarımla...

yeşilsoğan 
 17.01.2011 20:16
Cevap :
Bir taraftan gençleri koruma adına getirilen yasaklar.. "Torba yasa" ile gençlerin başına torba geçirilmesi...Sevgili dost ben bağ kurduğum için bu kategoride yayımladım,selamlar...  18.01.2011 1:24
 

Geçenlerde (taşeron firma) genç bir sürücü arkadaşımla göreve gidiyoruz. Kendisi lise mezunu. Dedi ki; devlet gönüllü asker alacakmış. 20.000 kişi galiba. Bu çocuklar eğitilip profesyonel asker olacaklarmış ve en az üç yıl kritik bölgelerde hizmet edeceklermiş. Maaşı da 2000 TL civarındaymış. "Abla, oldukça garantili bir iş. Kız arkadaşım beni bekleyecek. 5 yıl sonra ben de bu tarafa gelince evleneceğiz." dedi. Gençlerin garantili iş karşılığında canlarını takas etmesi çaresizliğine bakar mısınız? O çocuk yine de bunları sorun etmiyor ve eğer seçilirsem, benim için çok iyi olacak diye düşünüyor. Gençleri korumak mı? Güldürmeyin beni...

vakayinüvis 
 17.01.2011 17:36
Cevap :
Merhaba,gençlerin korunmadığını anlattım. Acınacak hale hangimiz gülebilir ki...  18.01.2011 1:26
 

Torba,oldu çuval...Çuval merakı devam ediyor...

Mesut Selek 
 17.01.2011 14:31
Cevap :
İktidarlar ne zaman gençleri düşünse,ne zaman halkı düşünse altından mutlaka bir çapanoğlu çıkar...  17.01.2011 16:47
 

Balık baştan kokar demişya atalarımız balık baştan koktu ama kokuyu 7 yıl sonra duydu benim aziz milletim.)))

Ömer SÜMER 
 17.01.2011 4:49
Cevap :
"Ertuğrul Günaydın!"demek lazım:))  17.01.2011 16:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster