Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '17

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
324
 

"Yazmasam Deli Olacaktım"

"Yazmasam Deli Olacaktım"
 

Geçenlerde İstiklal Marşı'mızın yazarı ünlü ozanımız Mehmet Akif Ersoy'un şu dizeleri gözüme ilişti:

"Kanayan bir yara gördüm mü
Yanar ta ciğerim,
Onu dindirmek için
Kamçı yerim, çifte yerim!
Adam aldırma da geç git!
Diyemem, aldırırım.
Çiğnerim,
Çiğnenirim,
Hakkı tutar kaldırırım!"Günümüzde böyle yapana; "Kardeşim senin başka işin gücün yok mu? Sana ne?" deniliyor. En kısa, öz anlatımla "Deli" gözüyle bakılıyor. Ben de işte o delilerdenim. "Elalemin derdi beni geriyor". Ünlü öykücümüz Sait Faik Abasıyanık'ın "Son Kuşlar" yapıtının bir bölümünde yazdığı gibi; "Yazmasam deli olacaktım". İyi ki çocukluğumdan beri okuduğum kadar yazmayı da seviyorum, yazın yeteneğim var ve gazeteciyim... Yoksa ne yapardım?

Günlük yaşamda, haksızlıklara isyan eden, anlamak, anlaşılmak ve anlatmak isteyip de engellenen insanlar, ya öfke krizine ya da depresyona sükükleniyor. Hukuksal yollara başvurup ne sonuç çıkacağını bilmeden aylarca, yıllarca uğraşmak ve beklemek de bir yol. Ama, ben öncelikle konuşmayı, olmazsa yazmayı tercih ediyorum. Ara sıra "Zülfi yare dokunsam" da sözümü sakınmam, doğru bildiğimi söyler, yazarım. Eğer yanlışsam, beni olgunlukla düzeltecek birilerini boşuna beklerim. Genellikle, haklı olduğumda bile, yazdıklarım birini rahatsız ettiyse, şiddet, iftira ve baskı başvurdukları ilk yol oluyor. Bu durumda Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın birazdan aşağıya yazacağım dizeleri ve babamdan çok duyduğum "Sen doğru dur, eğri cezasını bulur." sözü aklıma geliyor.

"Hiç kimseye hor bakma,
İncitme gönül yıkma,
Sen nefsine yan çıkma,
Mevla görelim neyler,
Neylerse güzel eyler..."

Hiçbirimiz kusursuz değiliz. Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın söylediklerini uygulayabilmek, Hz. Ali'nin sözündeki gibi; "Kötülüğe bile iyilikle karşılık vermek" büyük erdem. (İnşallah o seviyeye de ulaşabiliriz.)

Geniş ve ileri görüşlülük, hoşgörü, olgunluk, hakkaniyetlilik, dürüstlük, özveri, anlayış, sabır ençok "Devlet adamı", "Yönetici", "Eğitimci", "Din adamı" gibi toplum önderi sayılabilecek kişilerde olması gereken nitelikler. Ama, bunlar nedense türlü sorunla başetmeye çalışan sıradan insanlardan bekleniyor. Delilerin sayısı gittikçe artarsa kimse şaşırmasın.

Gülçin ERŞEN – 4 Aralık 2017 / Güllük

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İki yazı asılmalı başta devlet dairelerinin; benim odam denilen yerlerine "Unutma ölüm var" "Böbürlenme senden büyük Allah var" diye.Özde anlamlı ve kısa bir yazıyla dokun muşsunuz günümüze. Saygılarımla.

E Ruhi YALÇIN 
 05.12.2017 8:54
Cevap :
Teşekkürler. İyi günler.   07.12.2017 22:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 134
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 834
Kayıt tarihi
: 06.07.11
 
 

Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu (İletişim Fakültesi) Radyo ve Televizyon Bölümü mezun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster