Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '15

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
276
 

'Yeni Türkiye'de açlık ve yoksulluk sınırı...

'Yeni Türkiye'de açlık ve yoksulluk sınırı...
 

Aşağıda okuyacağınız rakamlar, hepimizin yoksul olduğunu gösteriyor. Bu arada milyonlarca emekli ve asgari ücretle çalışan işçilerimizin de açlık sınırı altında yaşadığı görülüyor.

Ülke olarak seçime doğru yol alırken, iktidar partisi kötü giden ve bizzat Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ekonomik krize rağmen, hala yüzde 40 ve üzerinde oy alacağını iddia ediyor.

Halkı koyun yerine koyan bu anlayış, yandaş sarı sendika(!) tarafından açıklanan yeni açlık ve yoksulluk sınırına ne diyeceğini şimdiden merak ediyorum.

Gelelim Türk-İş’in açıkladığı yeni açlık ve yoksulluk sınırına:

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Nisan ayında gıda harcamalarının yüzde 2.49 arttığını, dört kişilik ailenin açlık sınırının 1,334 liraya, yoksulluk sınırının ise 4,344 liraya yükseldiğini açıkladı.

Türk-İş değerlendirmesinde, “İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret belirlenmeden, var olan ücretlerin enflasyon kadar artırılması, yoksulluğun sürdürülmesi anlamındadır. Bugün başta ücretli çalışanlar olmak üzere tüm dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim koşulları ağırlaştı” deniliyor.

Analistlerin, Türkiye İstatistik Kurumu’nun genel enflasyon açıklaması öncesi öngörülerini oluştururken kullandığı veriler arasında bulunan Türk-İş aylık raporuna göre, Nisan ayı itibarıyla, dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14.25 arttı.

Türk-İş verilerine göre, geçen yıl Nisan ayında açlık sınırı 1,167 lira, yoksulluk sınırı 3,801 lira düzeyindeydi. Böylece, dört kişilik ailenin açlık sınırı bir ayda 32 lira artarken, yılbaşına göre 101 lira, yıllık bazda ise 166 lira arttı.

Aynı dönemlerde yoksulluk sınırındaki artış da, aylık olarak 105 lira, yılbaşına göre 329 lira ve yıllık olarak da 542 lira yükseldi.

“Kuşkusuz Türk-İş tarafından hesaplanan açlık ve yoksulluk tutarları ücret düzeyi değildir” denilen açıklamada, “Dört kişilik bir ailenin yaşadığı haneye, temel ve zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması için, aylık olarak girmesi gereken toplam gelirdir” saptaması yapıldı ve şu görüşlere yer verildi:

“Ancak ülkemiz şartlarına bakıldığında, özellikle ücretli çalışanlarda, hanede çalışan sayısının genellikle bir kişi olduğu ve haneye giren başka bir gelir kaynağının çok sınırlı olduğu görülmektedir. Yoksullukla mücadelede, hanehalkı toplam gelirinin yükseltilmesi önemli ve fakat tek başına yeterli değildir. Öncelikle çalışan yoksulluğunun önlenmesini sağlamaya dönük olarak asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir düzeyde belirlenmesi ve istihdamın artırılarak haneye gelir getiren kişi sayısının yükseltilmesi gerekmektedir. Kuşkusuz ücret gelirlerinin gelir politikası çerçevesinde sadece enflasyon artışına bağlı olmadan iyileştirilmesi de gündeme gelmelidir.”

Gördüğünüz gibi ülke gerçeklerine kıyısından köşesinden de olsa dokunmaya çalışırken, iktidardan korkularını da açık açık ortaya koyuyorlar.

CHP’nin açıkladığı seçim bildirgesine koro halinde “Kaynak Nerede” sorusunu soranlar, açıklanan bu yeni açlık ve yoksulluk rakamlarına ne diyecekler?

Ekonomide yaratılan mucizeyle üç dönem iktidarını koruyup, dördüncü dönem de ümitli olan AKP, bu rakamlarla kaç kişinin yaşamını sürdürmeye çalıştığını biliyor mu acaba?

Ülke açlığı ve yoksulluğu ile ilgili rakamlar açıklanırken, ülkede kaç kişinin açlık sınırı altında, kaç kişinin yoksulluk sınırı altında yaşadığı yönünde bir çalışma var mı? Varsa güvenilirliği ne kadar?

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2956
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster