Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
395
 

"Yok artık bu kadar da olmaz" dedirten uygulama...

"Yok artık bu kadar da olmaz" dedirten uygulama...
 

Eşiniz müslüman ama siz başka bir dine mensupsunuz. Eşiniz sizden önce vefat etti. Çok masum bir istekle eşinizin yanına gömülmek istiyorsunuz. Fakat bir maniniz var, müslüman olmamak.. Şu halde siz başka bir mezarlığa defnedileceksiniz..İşte çok tartışılan bu uygulama Sabah gazetesinde Sevilay Yükselir'in Ocak sonunda kaybettiğimiz dünyaca ünlü ressam Ömer Uluç’un gazeteci eşi Vivet Kanetti ile yaptığı söyleşide ortaya çıktı.

Eşi Ömer Uluç’un vasiyetini yerine getirip Aşiyan Mezarlığı’nda sonsuzluğa uğurlayan Vivet Kanetti'nin söyleşide dile getirdikleri, okuyanları dehşete düşürdü:

“[...] Bu soruyu sormadan geçemeyeceğim. Ömer’in defnedildiği Aşiyan Mezarlığı’ndan bir talebin olmuş ve ne üzücü ki bu talebin reddedilmiş. Anlatmak ister misin Vivet? Zor bunlar üzerine konuşmak. Ama bu toplumda çok kişiyi ilgilendiren bir yanı da var, bu doğru.

- Çok üzücü ama sanırım vakti gelince onun yanına yatmak istediğinde, yasalarımız ya da yönetmeliğimiz bunu imkânsız kılıyormuş. Ne yazık ki öyle. Bu haliyle imkânsız. Şu anki yasa ve yönetmeliklere göre… [...] Bu konuda çabalamaya başladığımız andan itibaren Kültür Bakanı Ertuğrul Günay sadece duyarlı bakan olarak değil, adeta eski bir dost gibi ilgilendi. Sonunda genç dostumuz Erdal Matraş’ın olağanüstü gayretleri sayesinde bu isteği yerine getirebildik. Ama oranın ileride benim son durağımın olamayacağı haberini de getirdi.

Yahudi kökenlisin diye değil mi? -
Başka bir dini kökendenim diye [...]

“ VATANDAŞ OLMANIZ YETMEZ!

Akşam yazarı Nagehan Alçı da tepki gösterenler arasında yeralıyor. Bugünkü yazısında şunları dile getirdi:

, Müslüman mezarlığına gömülmeniz için TC vatandaşı olmanın yetmeyeceğini söylüyor. Bu iş için tek şart hangi milletten olursanız olun Müslüman olmak:

- Türkiye toprakları bütün Müslümanlara açık. İsterseniz Uruguaylı olun. 'Müslüman' olduğunuzu siz ya da ölümden sonra iki yakınınız beyan ederse mezarlıklar müdürlüğü hemen defin işleminizi gerçekleştiriyor. İster vatandaş olun, ister olmayın. Ama Müslüman değilseniz yandınız. Şayet TC vatandaşıysanız önce Mezarlıklar Müdürlüğü'ne başvurmanız gerek. Orası sizi kendi cemaatinize yönlediriyor. Cemaatin mezarlığına gömülüyorsunuz. TC vatandaşı değilseniz (vatandaşlıktan çıkarılan aydınlar, tehcire zorlanmış anne babaların dünyanın dört bir yanındaki çocukları vesaireyi düşünün) o zaman Dışişleri Bakanlığı'nın özel izni ile gömülebiliyorsunuz bu topraklara. O izni çıkarmak da çok zor. Aram Tigran bu nedenle gömülememişti.

*** Vivet Kanetti'nin durumu ikinciye giriyor. TC vatandaşı ama Müslüman değil. O nedenle kendi cemaatinin gösterdiği ayrı bir mezarlığa yönlendiriliyor. 'Müslüman' mezarları onun gibilere kapalı. Kocasıyla bir ömür geçirmiş.

Ömür bitince 'sen', 'ben' ayrımı yapıyor devlet.(Kaynak:Milliyet)

*****

Diğer ülkelerde ve diğer dinlerde ve İslamiyette uygulama nedir nasıldır öncelikle buna bakmak lazım.

Umarım bu uygulama bizim icadımız değildir! Aksi halde birbirini bu kadar seven iki insanın mezarını keyfi uygulamayla ayırmak hiç hoş değil...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Esma hanım ilginç bir konuyu anlatmışsınız. İnsan öldükten sonra vatandaşlık hakları bitiyor mu acaba? Bu da ayrı bir hukuksal durum. Kendi adıma ölünce nereye gömüleceğimi hiç düşünmedim. Ölüm gerçekliği daha muazzam bir konu çünkü. Devlete bu konuda acımasız eleştiri getirmemek gerek. Elbette saçma bürokratik işlemler varsa o ayrı. Keşke bloğunuzda diğer ülkelerdeki uygulamaları araştırıp kısacık da olsa bilgilendirseydiniz. Selam ve saygıyla.

Güz Özlemi 
 08.04.2011 15:36
Cevap :
Aslında bu konuyu unutmuştum, evet araştırmak gerek. :) Sonrasında bununla ilgili bilgilendiririm. :) Sevgiler Sayın Yazarım.  11.04.2011 13:59
 

Sayın yazarım, bu ülke eşitsizlikler ülkesi, bu ülkede ne demokrasi var, ne insan hakları. Bütün söylenenler "laf"... Sadece sistemler değil, dinler bile eşitsizlikten yana... Yaşamak gibi ölmek de zorlaştı:)) sevgilerimle

murat kocaadam 
 12.04.2010 8:28
Cevap :
Sayın yazarım, eşitsizlikler ülkesi olduğu konusunda hemfikirim. İslamiyette böyle bir uygulama var mı ilk fırsatta bunu öğreneceğim. :)) Gerçekten ölmek bile dert, biz en iyisi yaşayalım. :) Sevgiler.  12.04.2010 9:35
 

Sevgili Esma Kahraman;bu haberi ben de okumuş ve çok üzülmüştüm.Bu konuda yazı yazmanıza sevindim.Burada bizler Türkiye'nin güncesini,günlük tarihini yazıyoruz bir bakıma...Bu yazılar temelli kalacak mı,bunu da düşünüyorum.Allah ayırmadan yaratıyor;toprak hepimizi bağrına basıyor,ama nedense "yer damar damar, insan kısım kısım"demeye devam ediyoruz;Aşık Veysel'i anarak diyelim.Yunus'un kardeşlerinin yaşadığı ülkemizde bunlar olmamalı...Selam,sevgi ve hürmetlerimle...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 11.04.2010 15:29
Cevap :
Sayın yazarım; haber çoğumuzu şaşırttı, ben dahil. İnsanın aklı almıyor :( Sevgiler.  11.04.2010 15:38
 

üst üste ya da yan yana gömülebildiğini biliyorum ama farklı dinlerin bir arada yatabileceğini hiç duymadım. O nedenle, çok duygusal da olsa, yetkilileri anlayabiliyorum. Bence birbirlerini çok seven çiftler, öldükten sonra da birlikte uyumak istiyorlarsa gereğini sağlıklarında yapmalılar. Neticede hepimiz Allah'a tapıyoruz. Kendisinden oldukça büyük olan eşinin ağır hastalığını ve öleceğini bilen bu adaşınız yazar hn da keşke sağlığında müslüman olsa. Türkiye bir islam ülkesi. Allah gecinden versin, önce kendi vefat etseydi, daha sonra Ömer Bey vefat ettiğinde hanımefendinin yanına defnolmasına izin verir miydi Yahudi cemaati ? Allah rahmet eylesin ama ölüm, evlenip aynı evde yaşamak gibi bir şey değil. Ben her ne olursa olsun, eşimle arasında tercih yapmam gereken bir durumla karşılaşırsam, tercihimi tartışmasız eşimden yana kullanırım. Öz irademle alamadığım bir karardan dolayı yetkilileri neden suçlayayım ki ? Sevgiler..

Ata Kemal Şahin 
 11.04.2010 7:13
Cevap :
:) Sayın yazarım, olaya farklı bir boyut getirmişsin. Böyle de üzerinde düşünülebilir. Beni endişelendiren şey; bu tarz şeyler dinlerde mi var yoksa cemaatlerin uydurması mı :) işte burası çok önemli. Hem İslamiyet için hem de diğer dinler için... :) Bu konuyu araştıracağım. Sevgiler.  13.04.2010 9:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1929
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 654
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster