Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '09

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1257
 

'Zübeyde Hanım', Köşk'te yerini aldı.

'Zübeyde Hanım', Köşk'te yerini aldı.
 

ZÜBEYDE HANIM, ZİYARETÇİLERİNİ BÖYLE KARŞILIYOR.


Karşıyaka Belediyesince kamulaştırılarak 19 Mayıs 2008 tarihinde halkın ziyaretine açtığı tarihi Latife Hanım Köşkü’ne ziyaretçi akını sürüyor. Ve Latife Hanım Köşkü, kısa sürede ziyaretçi şampiyonu oldu. Böylelikle de müzeler arasında da ‘Rekor’ kırmış oldu.

SON ZAMANLARDA: İzmir’in en çok ziyaret edilen tarihi, kültürel mekânlarının başında gelen Latife Hanım Köşkü, İzmir merkezde bulunan Tarih ve Sanat (33978 kişi) Etnografya (5818 kişi) Arkeoloji (22922 kişi) Atatürk (28035 kişi) ve Agora (45197 kişi) müzelerinin toplam ziyaretçi sayılarını katlayarak da bir rekora imza attı. Bu müzelere toplamda 135950 ziyaretçi gelirken Latife Hanım Köşküne ise binanın açılış tarihinden itibaren 195 bin kişi gelerek köşk, ulaşılması güç bir rekora da imza attı.

Ziyaretçiler genelde okullar, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ile vatandaşlar olurken köşk, yurtdışından İzmir’e gelen birçok turistin de gezi programlarının başında gelen bir mekân oldu.

HAKLI GURUR VESİLESİ: İzmir Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak “ Biz bu durumdan büyük gurur ve onur duyuyoruz. İlçemize gelen her insan mutlaka burayı görmek istiyor. Demek ki çok doğru bir iş yapmışız. Tarihimize, mirasımıza sahip çıkmışız. Halkımız da bu konuda oldukça duyarlı. Bu konuda bizi gönülden destekliyor. Köşkümüz tatil günü hariç bir gün boş kalmıyor.. Biz burayı restore ederek bir ayıbı kaldırmış olduk. Karşıyaka’ya İzmir’e bu mekân çok şey katmıştır ve katmaya devam edecektir. Tarihi binaları korumaya devam edeceğiz. Köşk ile beraber Zübeyde Anamızın da mezarını yeniledik. Anıt mezara dönüştürdük. Kötü görüntüleri ortadan kaldırdık. Atamızın mirasına her şartta sahip çıkacağız. Restorasyon çalışmalarımız sürecektir. Karşıyaka’yı tarihine kültürüne sahip çıkan bir ilçeye dönüştüreceğiz” dedi.

VEFAT ETTİĞİ ODA: Yüklendiği misyonla, başta Atatürk olmak üzere Latife Hanım’ın ve Zübeyde Hanım’ın izlerini taşımasıyla büyük önem taşıyan Zübeyde Hanım’ın bu evde vefat etmesi köşkün manevi anlamını daha güçlü kılıyor.

Ulu önder Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın yaşadığı ve annesi Zübeyde Hanım’ın hayatını kaybettiği köşkte, Zübeyde Hanım’ın vefat ettiği oda, anı odası olarak düzenlendi. Bu odada ve diğer odalarda, köşkün varislerince bağışlanan ve Latife Hanım ile Atatürk’e ait olan bazı eşyalar sergileniyor. Köşkün içinde aynı zamanda Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof Dr Yılmaz Büyükerşen’in balmumundan yaptığı Atatürk, Latife Hanım ve Zübeyde Hanım’ın heykelleri yer alıyor. Bahçesinde ise ziyaretçilerin dinlenebileceği ve köşkün bütünlüğünün daha yakından hissedilebileceği güzel bir çay bahçesi de ayrıca hizmet veriyor

RESİMLER: Müzeden enstantaneler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 867
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster