Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '14

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
88
 

04 Ağustos 2014 Pazartesi - BİST100 Teknik Analizi

04 Ağustos 2014 Pazartesi - BİST100 Teknik Analizi
 

BIST100


Geçen hafta Perşembe günkü sert satışların ardından Cuma gününe hafif tepki alımları ile başlayan endekste tepki alımları zayıf kaldı ve açılışın ardından faiz ve kur cephesinde yaşanan hareketliliğe paralel yön yeniden aşağı döndü. Gün içerisinde 81 bin seviyesinin altına sarkan endeks saat 15:30’dan sonra yaşanan tepki alımları ile haftayı 82 bin seviyesinin üzerinde 82.094 puandan tamamladı.

Endeks analizine başlamadan önce bir önceki analizimizi hatırlayacak olursak;
Bir önceki analizimizde özetle -endeksin son günlerde sıkışık bir seyir izlediğini belirtmiş ve endeksin bu seyrini devam ettirmesi ve hareketin işlem hacmi ile desteklenmesi durumunda, 31.05.2013 tarihinde 84.867 seviyesinde bırakılan boşluğun tamamlanmak isteyeceği ancak kısa vadeli teknik göstergelerin bazılarının yorgunluk sinyali verdiği göz önüne alındığında zaman zaman yaşanacak düzeltmelerin olağan karşılanması gerektiği, taşınan riskli pozisyonların azaltılması, yeni açılacak pozisyonlarda ise bilanço beklentili hisselerde portföylerin max. %50 si oranında pozisyon açılmasının uygun olabileceğini belirtmiştim.

Aşağıdaki grafikte görüleceği üzere bayram öncesi 84 bin seviyesinin üzerine yaptığı atakla 84,867 seviyesindeki GAP’ine yönelen endeksin bayram dönüşü perşembe ve cuma günleri bir düzeltme eğilimi içinde olduğu görülmektedir. Bayram öncesi yaşanan yukarı yönlü atakta, işlem hacminde yaşanan belirgin azalış ve Bollinger Band’ın aşırı genişlemesine ek olarak kısa vadeli teknik göstergelerde başlayan uyumsuzluk göz önüne alındığında kısa vadeli trendin yorgunluk sinyalleri verdiği söylenebilir. Ancak bir aylık bir süre içinde 10 bin puana yakın değer artışı dikkate alındığında bu tipte bir düzeltmenin şimdilik olağan olduğu da söylenebilir. Diğer taraftan 9 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu 82.500 seviyelerinin altına inilmesi riskli bir görünüme işaret etmekte olup, bugün ve yarın için bu seviyenin altında yaşanacak kapanışlar endeksin 80 bin seviyelerinde geçen trend desteğini gündeme getirecektir. Ancak bu haftanın ilk yarısında endeksin 82.500 üzerinde kalmayı başarması halinde kısa vadeli trendin devam edeceği söylenebilir.

TEKNİK GÖSTERGELER
Kısa vadeli teknik göstergeleri incelediğimizde bayram öncesi aşırı alım bölgesinde yer alan Stokastik, CCI ve William’s R’ın endeksle uyumlu bir şekilde hareket ederek, aşırı alım bölgesinden çıkarak satım sinyali verdikleri görülmektedir. Trendin devamı açısından takip ettiğimiz Momentum’un da ikili tepe yaparak düşüşünü sürdürmesi riski artırıcı bir unsurdur ancak hala 100 referans çizgisinin üzerinde olması, endeksin alt desteklerine güç verecektir. Orta vadeli teknik göstergelerden MACD ise yükselişini sonlandırarak yatay bir seyir izlediği görülmektedir.

Toparlayacak olursak;
Mevcut durumda cuma günkü kapanışın 9 günlük ortalamanın altında gerçekleşmesi kısa vadeli formasyonun etkisini kaybettiği şeklinde yorumlanacak olsa da, endeksin hala orta vadeli kanalın içerisinde yer alması ve Cuma günü trend desteğine yaklaşırken yaşanan tepki orta vadeli trendin önümüzdeki birkaç hafta boyunca aktifliği korumasına neden olacaktır. Daha önce bir çok analiz yazımda belirttiğim üzere trendin vadesinin uzun olması sert ve soluksuz yükselişlere değil, taban oluşumları ve düzeltmeler ile kademeli ve güçlü bir şekilde çıkış yaşanmasına bağlıdır. Bu uyarıyı da göz önünde bulundurarak yaşanan yukarı yönlü tepki hareketlerinde mevcut pozisyonların azaltılması, yeni pozisyon açılmak istenmesi durumunda da ise destek seviyelerinin takip edilmesi teknik olarak uygun olacaktır. Şu aşamada endeksin 80 bin seviyelerinde geçen orta vadeli yükselen trend üzerinde kalma konusunda göstereceği başarı kısa vadede yeniden 84.000 direnç bölgesinin test edilmesine yardımcı olacaktır. Olası aksilikte önümüzdeki günlerde trendin altında yaşanacak kapanışlar düzeltmenin devam etmesine ve endeksin 76 bin seviyelerindeki alt desteklerine yönelmesini gündeme getirecektir.

Destekler: 82,000 – 81.500 – 81.000
Dirençler: 82.500 – 83.000

Bol şans
Esra YILMAZ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 194
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1093
Kayıt tarihi
: 24.10.11
 
 

Ekonomist, stratejist, teknik analist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster