Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '10

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
560
 

1. Geleneksel Emek Şenliği

1. Geleneksel Emek Şenliği
 

EMEK SİNEMASI, İNCİ PASTANESİ ve YENİ RÜYA SİNEMASI’nın içinde bulunduğu adada yapılması planlanan, sözde yenileme özde rant projesi, İstanbul 9. İdare Mahkemesi tarafından ‘Uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceği’ gerekçesiyle durduruldu. Bundan sonraki aşama bilirkişiler tarafından ‘Mahalli keşif ve inceleme’ yapılmasını gerektiriyor.

Dünya mirası sayılan ve ‘Avrupa Kültür Başkenti’ unvanını taşıyan İstanbul’da ‘Taşınmaz Kültür Varlığı’ olarak görülen Emek Sineması ve Cercle d’Orient kompleksine yapılmak istenen müdahaleyi ulusal ve uluslararası platformlara taşıyan kurumlardan biri olan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, bu aşamada yeni bir etkinlik düzenledi.

‘Yürütmeyi durdurma kararı şüphesiz ki, Emek bizim İstanbul bizim yıktırmıyoruz, diyerek yürüttüğümüz mücadele için önemli bir kazanım ve layıkıyla kutlanması gerekir’ diyen Mimarlar Odası, ‘1. Geleneksel Emek Şenliği’nde üyelerini ve kültüre sahip çıkan herkesi buluşturuyor. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Yenileme Kurulu üyelerini, 11Haziran Cuma günü saat 19.00’da Beyoğlu Belediyesi önünde hazır bulunmaya ve yüzleşmeye davet eden Mimarlar Odası, benzer rantsal dönüşüm projelerine olumlu bilirkişi raporları vermiş olan Erdem Erbaş, Akın Eryoldaş ve Kutgun Eyüpgiller’i de şenliklerinde görmeyi arzuluyor!

Bu konuda duyarlı olan tüm vatandaşları önce Beyoğlu Belediye’sinin önüne, oradan da Yeşilçam Sokağı’ndaki şenliğe çağıran Mimarlar Odası, ‘Telafisi güç zararlar doğuran kentsel dönüşüm projelerine karşı mücadele edenler olarak, hepimiz bilirkişiyiz. Belediyelerin, Kültür Bakanlığı’nın ve şirketlerin soyutlaştırarak el koymaya çalıştığı şehrimize, evlerimize, sinemalarımıza ve hayatımıza sahip çıkıyoruz’ şeklinde açıklamada bulundu.

Anibal Güleroğlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1135
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1609
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster