Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1251
 

1. Uluslararası Güvenç Abdal Çalıştayı

1. Uluslararası Güvenç Abdal Çalıştayı
 

"Dostun selamını alan canlar hoşgeldiniz."

Güvenç Abdal Araştırma, Eğitim, Kültür ve Tanıtma Derneği tarafından Anadolu’daki Güvenç Abdal mensubu Alevileri bir araya getirmek amacıyla düzenlenen ve iki gün sürecek "1. Uluslararası Güvenç Abdal Çalıştayı" başladı.

Ümraniye Belediyesi Cemil Meriç Gençlik ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını yapan Güvenç Abdal Derneği Genel Başkanı Mustafa Yılmaz, derneğin 2007 yılında kurulduğunu belirterek, inançlarının Horasan’da Hoca Ahmet Yesevi ile başladığını ve Ehl-i Beyt sevgisine dayalı Hacı Bektaş Veli’nin önderliğinde Horasan velileri tarafından Anadolu’ya taşındığını söyledi.

Çalıştay başlığı altında amaçlarının onlarca ilde bulunan alevi derneklerini bir araya getirerek birlik ve bütünlük sağlamak olduğunu ifade eden Mustafa Yılmaz, bu çalışmalarla ayrıca ileriye dönük sosyal, kültürel ve inançsal olarak gerçekleştirilecek çalışmaları beraberce yapmak olduğunu belirtti.

Yılmaz, Güvenç Abdal’ın da Hacı Bektaş Veli’nin halifesinden olduğunu kaydederek, Abdal’ın verilen görev üzerine Karadeniz bölgesine giderek burada Kızılbaş ve Alevi inancını 750 yıldır yayarak temsil ettiğini anlattı. Çalıştayda

Almanya'daki Konstanz Üniversitesi'nde görev yapan ve Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi görevlilerinden olan Coşkun Kökel Güvenç Abdal'ın tarihsel kişiliği ve Anadolu'daki yeri isimli panelde konuşarak Anadolu Aleviliğinin yüzyıllar boyunca çeşitli saldırılara mağruz kaldığından bahsetti.

Abdal'ın Hacı Bektaş Veli'nin dervişlerinden olduğunu ve Alevi inancının Anadolu'daki varlıkları olduğunu söyleyen Kökel, bütün sıkıntılara rağmen Alevi inancının bu zamana kadar geldiğini ve bu inancı gelecek nesillere aktarmanın bir borç olduğunu belirtti.

Hacı Bektaş Dedelerinin başı olan Veliyettin Ulusoy konuşması sırasında şunları söyledi:"Böyle bir örgütün kurulması ve çalışmaları kesinlikle övgüye değerdir. Bütün Alevi ocakları birbirleriyle devamlı ilişki içinde olmalıdır. Yolumuz hem siyasi çıkarın hem de maddi çıkarın üstüne çıkmaktır. Yolumuza sahip çıkmamız lazım."

Çalıştaya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç katılamayıp mesaj ilettiler.

Çalıştayın dünkü oturumunda, "Anadolu Aleviliği"nin temel dinamikleri üzerine bir panel gerçekleştirildi. Alevi deyişlerinden bir sunum yapılan panelde ayrıca "Güvenç Abdal Ocağı ve Çepni Türkmenleri" konulu bir panel daha yapıldı.

Güvenç Abdal’ın tarihsel kişiliği ve ocak ile ilgili bilimsel bir projenin yapılacağı çalıştayda, proje sonunda toplanacak verilerin değerlendirileceği bir araştırma merkezinin Ordu Üniversitesi’ne kurulması üzerine görüş bildirileceği ve Ordu Gürgentepe Belediye Başkanı Halis Baykara'nın 23 Temmuz'da valilikten gerekli izni alarak bilimsel kurultay gerçekleştireceği öğrenildi.

Çalıştayın bugünkü bölümünde ise ocak mensupları arasındaki inançsal ve sosyal irtibatı artırıcı çalışmaların tespiti gerçekleştirilecek.

Çalıştayda konuşma yapan kişilere plaketleri verildi.

Çalıştay, muharrem cemi ile aşure ve lokma dağıtımının ardından sona erdi.

Haber linki: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetay&ArticleID=973678&Date=10.01.2010&CategoryID=97

Can AKBULAK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2340
Kayıt tarihi
: 09.08.08
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisiyim. Yazılarımla, paylaşımlarım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster