Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '09

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
795
 

1-2-3 Sonsuz: George Gamow

1-2-3 Sonsuz: George Gamow
 

google görsel


Bilim alanı, ortalama bir okur için korkulan bir alandır. O nedenle genelde uzak durulur. Yazar için de öyledir. Konunun bütünlüğü korunsa okurun anlamayacağı bir terminoloji içinde kalınır. Konu iyice popülerleştirilmiş bir dille anlatılırsa, bu kez suyunun suyu tatsızlığında kalınır. O nedenle bilim kitapları az bulunur.

Türkiye'de kitap zaten az satılır ve okunur. O nedenle yayıncılar bu alandan özellikle uzak dururlar. Yine de tek tük örneklere rastlanır. Gamow'un "Güneş Denen Yıldız"ını da basan, ‘YAZKO Bilim Dizisi’ sanırım yalnızca iki kitapta kaldı. (Diğer kitap da, Crick'in "İkili Sarmal"ıydı.) Evrim Yayınevi bu alanda kitap basmaya kararlı olduğunu vurguluyor. Gelelim Gamow'un kitabına:

Kitabın uzun zaman önce Türkçe’de bir basımı daha yapılmıştı. (Ne yazık ki yayınevini anımsamıyorum.) Temel bilimler alanında hoş bir gezinti yapıyor. Yukarıda adı geçen uzman-amatör okur çelişkisini çözüveriyor. Matematikten biyolojiye, fizikten kozmolojiye, bilim dünyasının temel konularını ve sorunsallarını bir bir ele alıyor. Metin kolay okunur bir dille ve esprili bir anlayışla yazılmış; yanısıra resimlerle kolay kavranır kılımış. Kitaptaki resimler de yazara ait.

Kitabın içindekiler bölümünü izlersek; sayılar, uzay ve zaman, mikroevren, makroevren başlıklarıyla karşılaşıyoruz. Birinci bölüm matematiğe hoş bir giriş yapıyor. İkinci bölüm, Einstein'in Görelilik Kuramı'nı tasarladığı ve 20. Yüzyıl’da okurun en zor anladığı söylenen yeni evren modelini açıklıyor. Üçüncü bölüm, atom ve altı ölçeğe inerken; fizik, kimya ve biyolojiyi birarada ele alıyor. Dördüncü bölüm ters yönde bir vektör izleyerek Evren'e doğru açılım yapıyor.

Sonuçta, Gamow'un kitabı her yaştaki ve eğitim düzeyindeki okurun anlayabileceği bir kapsama sahip. Orta eğitim kurumlarındaki bütün kütüphanelerde bulunması gerekir kanısındayım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 494
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster