Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
402
 

1,5 lira minibüs parası olsaydı, ölmeyeceklerdi

1,5 lira minibüs parası olsaydı, ölmeyeceklerdi
 

Bingöl’de geçen cuma günü karnelerini aldıktan sonra evden kitap almak için ayrılan iki kızdan dün 8 yaşındaki Asliye Ayaz'ın cesedinin bulunmasının ardından, bugün de 13 yaşındaki Zeynep Varış'ın cesedi aynı derede bulundu. Akraba olan Asliye ve Zeynep'in kitap aldıktan sonra eve dönüş için 75'er kuruştan 1.5 lira minibüs paraları kalmadığı için, debisinin yükseldiğini bilmedikleri dereden geçmeye çalışırken boğuldukları sanılıyor.

Bingöl'ün yeni yerleşim yerlerinden Saray Mahallesi'ndeki Temel Yapı Konutları'nda aynı binada altlı üstlü oturan ve Kurtuluş Şişmantürk İlköğretim Okulu 8'inci sınıf öğrencisi Zeynep Varış ile kuzeni 3'üncü sınıf öğrencisi Asliye Ayaz, geçen cuma günü karnelerini aldıktan sonra evlerine geldi. Asliye, yarı yıl tatilinde okumak için kitap almak üzere çarıya gideceğini söyleyince, kuzeni Zeynep Varış "Bende gelmek istiyorum" dedi.

Asliye Ayaz ve Zeynep Varış, birlikte saat 12.00'de çarşı merkezine gitmek üzere evlerinden ayrıldı. Kızların kitap almak için gittikleri kent merkezinde yürürken görüntüleri bir apartmanın güvenlik kamerasına yansıdı ve bir daha kendilerinden haber alınamadı.

Aileleri ve güvenlik güçleri Asliye ve Zeynep'i her yerde ararken, pazartesi günü Kültür Mahallesi'ndeki Turgut Özal İlköğretim Okulu yanında, plakası alınmayan Ford Connet marka bir aracın içinde görüldükleri ileri sürüldü. Ancak bu ihbar üzerine başlatılan çalışmalardan da sonuç alınamadı.

ÖNCE ASLİYE'NİN CESEDİİ BULUNDU

Kayıp kızların aileleri ve yakınları ile güvenlik güçleri onları her tarafta ararken, Asliye Ayaz'ın cesedi evlerinin 400 metre yakınından geçen Çapakçur Deresi'nin birleştiği Göynük Çayı kıyısında bulundu.

Bingöl- Genç karayolunun geçtiği kesimde çay kıyısındaki çalılara takılan Asliye Ayaz'ın cesedi, kesin ölüm nedeninin saptanması için dün Malatya Adli Tıp Kurumu gönderildi. Burada yapılan otopsinin ardından Bingöl'e getirilen Asliye'nin cenazesi bugün toprağa verildi.

BUGÜN DE ZEYNEP'İN CESEDİ BULUNDU

Kayıp kuzenlerden Asliye'nin cesedi Göynük Çayı'nda bulununca, Zeynep'i arama çalışmaları bu kesimde yoğunlaştırıldı. Karla kaplı bölgede, debisi yükselen Göynük Çayı ve bu çayla birleşen Çapakçur ve Güyt dereleri boyunca dün gün boyu sürdürülen arama çalışmalarında Zeynep'e ulaşılamadı.

Bu sabah havanın aydınlanmasıyla yeniden başlatılan aramalarda Zeynep Varış'ın cesedine saat 10.15'te, ulaşıldı. Asliye Ayaz'ın dün cesedinin bulunduğu yerin 4 kilometre yukarısında, Çapakçur Deresi ile Gayt Deresi'nin birleşip Göynük Çayı'na döküldüğü yerdeki taşlık kesimde bulunan Zeynep Varış'ın cesedinin üzerinin karla örtüldüğü görüldü.

Bingöl Emniyet Müdürü Ahmet Uzunçakmak, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Emniye Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ekipleri de bölgede çalışmalarda bulundu.

Zeynep Varış'ın cesedi kesin ölüm nedeninin saptanması için otopsi yapılmak üzere Malatya Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Bingöl'de kentin içinden geçen Çapakçur Deresi daha sonra Gayt Deresi ile birleşip Göynük Çayı'na dökülüyor. Yazları kuruyan Çapakçur Deresi üzerinde köprü bulunmasına rağmen, su olmadığı zaman yörede oturanlar daha kestirme olduğu için dere yatağından geçiyor. Bugünlerde su seviyesi 1 metreyi bulan ve hızlı akan Çapakçur deresi, kızların evlerine 400 metre uzaklıkta bulunuyor.

ÖLÜM NEDENİ 1.5 LİRA MİNİBÜS PARASI

Ailelerin ve yakınlarının ifadelerinden Asliye ve Zeynep'in, kitap aldıktan sonra evlerine dönmek için 1.5 lira paralı olmayınca minibüse binemedikleri, yaya dönerken su seviyesinin yükseldiğini farketmedikleri dereden geçmeye çalışınca akıntıya kapılıp boğuldukları ihtimalı ağırlık kazandı. Buna göre iki kızın boğularak can verdikleri olay şöyle gelişti: Babası hamallık yaparak ailesini geçindiren Asliye Ayaz'a cuma günü kitap alması için annesi Şakire Ayaz, 5 lira verdi ve para yetmezse, kent merkezindeki akrabalarından borç almasını söyledi. Asliye ile kendileri gibi fakir bir ailenin çocuğu olan ve yakınlarının yardımlarıyla geçinen Zeynep Varış, minibüsle kent merkezine gitti. Öğrenciden 75 kuruş, yetişkin yolcudan 1 lira alınan minibüse, iki kuzen 1.5 lira verdi. Kent merkezinde kitap alan ve caddede neşe içinde yürürken bir apartmanın güvenlik kamerasınca görüntülenen Asliye ve Zeynep, dönüşte paraları kalmayınca minibüse binemedi.

Yapılan araştırmada herhangi bir yakınlarından borç da almadıkları belirlenen Asliye Ayaz ile Zeynep Varış, yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki evlerine yürüyerek dönmek durumunda kaldı. Çapakçur Deresi'ne geldiklerinde köprüyü kullanmak yerine daha kestirme olan dere yatağından geçen patika yola yönelen kuzenler, geçip geçemeyeceklerine bakmak ya da derenin akışını seyretmek isterken, taşlık zeminden kayarak suya düştü. Boğularak ölen iki kızdan Zeynep'in cesedi Çapakçur Deresi ile Gayt Deresi'nin birleşip Göynük Çayı'na döküldüğü yerde oluşan taşlık kesime takıldı. Asliye'nin cesedi ise 4 kilometre uzakta dün bulunduğu yerde kıyıya vurdu.

ASLİYE TOPRAĞA VERİLDİ

Göynük Çayı'nda cesedi bulunan iki kızdan Asliye Ayaz, bugün gözyaşları arasında toprağa verildi. Ayaz, Saray Mahallesi Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından şehir mezarlığına götürülerek defnedildi. Cenazeye Asliye'nin annesi Şakire Ayaz, sinir krizleri geçirdiği için katılamadı. Baba Hakkı Ayaz ile diğer yakınları, Asliye'yi toprağa verirken, büyük üzüntü yaşadı.

OTOPSİDEN İLK SONUÇLAR

Bingöl’de cesetleri bulunan iki kızdan Asliye Ayaz’ın Malatya Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsisinde ilk belirlemelere göre tecavüz bulgusu yok. Ayaz’ın ölmeden önce saç derisinde yoğun kanama olduğu, bunun çarpma veya darbeyle meydana gelmiş olabileceği belirtildi. Yırtılma oluşan sol gözün bu nedenle boşlukta olduğu, ancak gözün dış kısmında yırtılma olmadığı ifade edildi. Boğuşma izine rastlanmazken, boğulmanın suda mı dışarıda mı olduğu, inceleme sonunda kesinleşecek. (Kaynak: Milliyet)

‘1, 5 lira minibüs parası olsaydı, ölmeyeceklerdi’ diye bir haber okuyunca insan çıldırıyor isyan ediyor. İnsan hayatının sudan ucuz olduğu yaşadığımız bu ülkede kimisi zevk-i sefa içinde yaşarken parayı nerede harcayacağını bilemezken kimisi de böyle üç kuruş için ölüp gidiyor.

Daha fazla birşey söylemek istemiyorum yoksa ağzımdan çok kötü şeyler çıkacak…

Asliye ve Zeynep’e Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine baş sağlığı ve sabır diliyorum :(

Utku Aksu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bazen diyorum ki yaşamadığımız hayatlardan da bir şekilde sorumluyuz aslında... oğlumu büyütürken de bunu hissederek yaşadım... uzaylı gibi konup dünyaya, ufolarımıza sıkı sıkı sarılıp, sonra da hiiç aynı dünyadan değilmişiz gibi ah ah, vah vah etmek yabancılaştırıyor bizi. nedir ki dünya küçücük bir küre işte... milyarlarca kürecikten biri alt tarafı evrende.aynı yerde sefillik ve perişanlık yaşayarak canından olan minicikler insanı sadece burkmuyır üstüne üstlük canını çok yakıyor... ben ne yapıyorum ki şimdi dedirtiyor... hiç aslında, kendi gündelik telaşlarımıza dalıp giderken bu ani sarsıntılardan alınacak çok dersler var

Özlem Erkaplan 
 08.02.2010 20:58
Cevap :
Sayın yazarım; elbette yaşamadığımız hayatlardan da sorumluyuz. Aynı gezegende yaşıyoruz... Adımıza 'İNSAN' diyoruz ama insan gibi yaşayamıyoruz bazen de yaşatmıyoruz! Oğluna ve sana sağlıklı kocaman bir ömür diliyorum. Sevgiler.  08.02.2010 21:21
 

1.5 lıra için ölüme gittiler ne acı verici dimi şimdi kadermı diyecez yoksa hep beraber utanmamızmı gerekiyor çok düşündüruyor çok çok yazık sevgili yazarım güzel yüreğiniz hep var olsun bu tür hasas şeyleri yazıyorsunuz ve inanın insanlık için gerekli bir katkı sevgiler okuyup düşünmemiz gerek...

Faruk Fahrettin Özcanan 
 04.02.2010 11:43
Cevap :
Sayın Yazarım; bu olanlara kader diyemeyiz. Allah'ın bize garezi yok. İnsan olarak bu olaylardan utanıyoruz elbette ama asıl utanması gerekenler adaletsiz gelir dağılımına imza atanlar. Teşekkür ediyorum. Sevgiler:)  04.02.2010 12:54
 

hayalleri boylarından büyük iki can...kayıtsızca yaşan insan yığınlarının bakışları arasında yitip gitti...var oluşlarının farkına bile varmadan...

Çöl Rüzgârı 
 31.01.2010 15:39
Cevap :
:( Sayın Yazarım, o bedenler adaletsiz gelir dağılımı yüzünden varlığının farkına varamadan yitip gitti de en kötüsü de yitip gidenlerin kimse farkında değil. Sırada belkide kendilerinin olabileceğini bilmiyorlar!  31.01.2010 16:37
 

Bazen sözcükler cinnet gecirir ya, icinizde patlayan büyük bir yanardag vardir. Yanarsiniz, icinizdekileri anlatmak icin cabalarsiniz, tutukludur cinnet cümleler. Ne susa bilirsiniz nede konusa bilirsiniz. Ìste bende böyle bir ruh hali icinde yaziyorum bu yorumu Sevgili Esma... Eger bir ülkede 1.50 kurus icin iki tomurcuk topraga düsüyorsa zamansiz, 3 cocuk diyenlerin yüzüne dilimi tükürmek isterim. Ulan hayat bu kadar mi ucuzladin? bu kadar mi i$portaya dü$tün? Tanri bu kadar mi terk etti savunmasizlari. Ulan para bu kadar mi zalimlestin, gaddarlastin? Yuh olsun ulan, yuhlar olsun... Bu ülkeyi bu hale getirenlerede bu ölümler övünc!!! madalyasi olsun... Sevgilerimle Sevgili Esma. Duyarli yüreginizin önünde iki secde saygi efendim...

Utku Aksu 
 30.01.2010 17:37
Cevap :
:( Gözüme toz kaçtı...  30.01.2010 18:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1928
Toplam yorum
: 7346
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster