Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '09

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
715
 

1 Aralık Dünya AIDS günü

1 Aralık Dünya AIDS günü
 

Acı gerçek


Merhaba,

Biliyorsunuz bugün 1 Aralık Dünya AIDS Günü...

Profilimde uluslararası bir Vakıf'dan emekli olduğumu yazmıştım.

Bu Vakfın yaptığı birçok çalışmalardan bir tanesi de; "Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve HIV/AIDS" Projesi'ydi. Ayrıca bu projeyi Türkiye'de yürüten 2. STK'da yine bu Vakıf'dır. Bu proje kapsamında; adından anlaşılacağı üzere, sektörde çalışan seks işçilerini, gayleri, lezbiyenleri, biseksüelleri, travestileri, transseksüelleri ve tüm halka yönelik bilgilendirme ve korunma yollarına yönelik seminerler düzenlemiş, broşürler, kitaplar yayınlamış, görsel ve yazılı basında da sesini duyurmuştur.

Biliyorsunuz sadece Türkiye'de değil; tüm dünyada kayıtlı, kayıtsız yüzlerce AIDS vakası vardır. Tabii sadece AIDS değil, en az onun kadar ölümcül Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık vakaları da görülmektedir. Günümüzde "domuz gribi" alıp başını gitmiş, medyayı da oldukça etkisi altına almıştır. Ümit ederim ki yarın; "1 Aralık AIDS Günü" bu haberin altında kalmaz. Çünkü gerçekten çok önemli bir bulaşıcı hastalık olup, insanların bir o kadar da önemsemediği bir durumdur. Biliyorsunuz medyada yer aldığında, görsel basında insanlar çıkıp; "biz hamsi, kara lahana, mısır ekmeği yiyoruz, bize birşey olmaz" demeçleri yayınlanmıştır. İnanın bana bu ne hamsi ile, ne kara lahana ile, ne de mısır ekmeği ile bertaraf edilecek bir hastalık değil. Dedim ya AIDS kadar "cinsel yolla bulaşan hastalıklar" da var diye. Ama insanlarımız bu konuda son derece bilgisiz ve bir o kadar da duyarsız.

Bu projeye gönül vermiş iki doktor arkadaş şimdi de AIDS Savaşım Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkan Yardımcısı'dır.

Sizleri onların yapmış olduğu bir çalışmadan haberdar etmek istiyorum.

Şimdi bu Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı olan doktor arkadaşımın çabaları ile "Dile Kolay" adlı bir kitap yayınlanmıştır.

Bu kitap da yayınları bulunan yazarların bir çoğu çeşitli zamanlarda "Nobel Edebiyat Ödül'leri almıştır.

Bu yazarlar: Chinua Achebe, Woody Allen, Margaret Atwood, Gabriel Garcia Marquez, Nadine Gordimer, Günter Grass, Hanif Kureishi, Claudio Magris, Gabriel Garcia Marquez, Arthur Miller, Es'kia Mphahlele, Njabulo Ndebele, Kenzaburo Oe, Amos, Oz, Salman Rushdie, Jose Saramago, Ingo Schulze, Paul Theroux, Mihel Tournier, John Updike, Christa Wolf'dur.

Böylesine farklı ve seçkin dünya yazarlarının aynı derlemede bir araya gelmesi pek sık rastlanan bir durum değildir. Bu yazarların öyküleri insanlık alemimize özgü çeşitli halleri ve duyguları sergiliyor: trajedi, komedi, fantezi, yergi, farklı kıtalarda ve kültürlerde cinsel aşk ve savaşa özgü dramlar... Ancak hiçbirisi HIV/AIDS hakkında değil. Seçkiye katkıda bulunan yazarlar hayatları boyunca üretmiş oldukları eserlerin en iyileri arasından kendi seçtiklerini herhangi bir ücret ya da telif talep etmeden sunmuş bulunuyorlar.

DİLE KOLAY adlı bu yayın; bugüne kadar yirmiden fazla ülkede yayımlanmıştır. Bu projenin Türkiye serüveni ÇEVBİR üyesi çevirmenlerin önerisiyle ve ortak çeviri çalışmasıyla hayata geçmiştir. Dile Kolay'ın satışından elde edilecek gelir ise ASD'nin HIV/AIDS ile savaşımında Türkiye düzeyinde yürütülecek etkinliklerde kullanılacaktır. Bu nedenle kitabı kendinize ya da sevdiklerinize armağan etmek için aldığınızda yeni bin yılımızın belasıyla savaşmak için siz de bir katkıda bulunmuş olacaksınız.

AIDS ile savaşıma, kitap ile destek de bulunmanız ümidi ile sağlıklı günler dilerim...

SEMA

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 762
Kayıt tarihi
: 10.08.09
 
 

Merhaba, 18 Şubat 1964 Artvin doğumluyum. Yüksek okul mezunu olup, uluslararası bir Vakıf'tan ofi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster