Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '18

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
81
 

1. Dikad Ekonomi Kadın Zirvesi Diyarbakır'da Yapıldı

1. Dikad Ekonomi Kadın Zirvesi Diyarbakır'da Yapıldı
 

Değerli Okuyucularım Merhabalar;  
 
Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'a  çok önemli bir etkinlik kapsamında gittim.
 
Diyarbakır'ı karış karış gezebildiğimiz kadar gezdik. İnanın ki ben bayıldım. Kültürel ve Sanatsal açıdan doğal bir plato resmen. Burada bizlerin duyduğu gibi bir yer değil tam aksine inanılmaz modern ve insanlarının çoğunun kültür seviyesi oldukça yüksek bir ilimiz. Kesinlikle buralara kültür turları düzenlenmeli diye düşünüyorum ve şiddetle tavsiye ediyorum. Dikad Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Reyhan Aktar başta olmak üzere tüm Yönetim Kurulu Üyelerine, Denetleme Kurulu Başkanı Sayın Adalet Keskin'e ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Muhteşem Diyarbakır insanlarınıda unutmamak lazım tabii ki.   
 
Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Reyhan Aktar: "Diyarbakır'da bir Tekstil Organize İhtisas Bölgesi kuruluyor. 8-10 bin kişinin burada istihdam edilmesi bekleniyor. Bu potansiyeli dolduracak olanlar da büyük oranda kadınlar olacak. Bu çerçevede DİKAD olarak bir Meslek Eğitim Atölyesi kuracağız, protokolünü imzaladık" açıklamasında bulundu.
 
Bu sene ilki Diyarbakır'da gerçekleştirilen "1. Ekonomi Kadın Zirvesi" kapsamında gazetecilerle bir araya gelen DİKAD Başkanı Aktar, bölgede kadının iş hayatına katılımı ve dernek bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Derneğin yanı sıra bir restaurant zincirinin Diyarbakır'da Franchise'ını yürüten Reyhan Aktar, devraldıklarında bir kadın çalışanı bulunan işletmede şu an çalışanların yarısının kadın olduğunu aktardı. Aktar, dezavantajlı kadınların istihdamına verdikleri öneme işaret ederek, dernek bünyesinde de bu anlamda çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Çoğu zaman Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nden bu konuda destek aldıklarını da belirten Aktar, "Çalışmak isteyen dezavantajlı kadınları bize yönlendiriyorlar. Tabii ki bu her zaman kolay olmuyor. Ama biz çalışmak isteyen kadınlara her zaman elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız." ifadelerini kullandı.
 
Reyhan Aktar, iş hayatında kazanılan paraların sosyal fayda sağlaması gerektiğini dile getirerek, bugün 70'in üzerinde üyesi bulunan DİKAD'da kadınların iş gücüne daha fazla katılımı için sorunları tespit edip, raporlar hazırlayarak çözüm önerileri sunduklarını, saha çalışmaları yürütüp, kadınlara yönelik meslek atölyeleri düzenleyerek girişimcilik ve e-ticaret eğitimleri verdiklerini anlattı. Bugüne kadar 380'i aşkın gence ve kadına ulaştıklarını bildiren Aktar, şu değerlendirmelerde bulundu:  "Kadınların bölgede ekonomik hayatın içinde daha fazla yer alabilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu kapsamda bir büro elemanı yetiştirme programı düzenledik. 40 tane genç kızımız katıldı bu programa ve tamamına istihdam olanağı sağladık. Halen devam eden bir tekstil atölyemiz var. Bu atölyeye de 20 kişi katıldı ve bunların da en az yüzde 50'sine istihdam garantisi verdik. Şimdi Diyarbakır'da bir Tekstil Organize İhtisas Bölgesi kuruluyor. 8-10 bin kişinin burada istihdam edilmesi bekleniyor. Bu potansiyeli dolduracak olanlar da büyük oranda kadınlar olacak. Biz de DİKAD olarak bu konuda oluşturulan kurul ve komisyonların içerisindeyiz.  Bu kapsamda DİKAD olarak bir Meslek Eğitim Atölyesi kuracağız. Kayapınar Belediyesi Başkan Vekili Ozan Balcı ile birlikte bu proje üzerinde çalışıyoruz ve hatta protokolünü de geçtiğimiz günlerde imzaladık. Bize 330 metrekarelik bir alan ayrıldı. Bu alanda kuracağımız Meslek Eğitim Atölyesi’nde girişimcilik eğitimleri verilecek, mutfak ve tekstil atölyesi olacak." Reyhan Aktar, böylece iş dünyasının ihtiyacı olan kalifiye iş gücüne ve kadın istihdamının artırılmasına katkıda bulunacaklarına işaret ederek, sadece tekstil-konfeksiyon elemanı yetiştirmekle kalmayacaklarını, bu işin eğitimini alıp kendi markasını kurmak isteyenlere de önayak olmak istediklerini bildirdi. 
 
"BÖLGEMİZDE 'BAŞARILI KADIN' DEMEK, GİYDİRİLMİŞ ZIRHLARDAN KURTULMAYI BAŞARMIŞ OLMAK DEMEK" 
"Diyarbakır'da isteseniz de çok kadın istihdam edebilme şansınız yok maalesef. Çünkü kalifiye kadın iş gücü çok sınırlı." diyen Aktar, bölgede kadınların aktif olarak iş hayatında yer almadığının altını çizdi.
 
Saygılarımla...
 
Sağlıcakla Kalın ama Sevgisiz Kalmayın...
Kıvanç Terzioğlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 81
Kayıt tarihi
: 01.02.18
 
 

25 Mayıs İstanbul Doğumlu. Film-San Vakfı Müdürü & Gazeteci & Köşe Yazarı & Yazar & Sanat Yönetme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster