Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '15

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
363
 

1 Dolar = 2.5 lira!

1 Dolar = 2.5 lira!
 

Gün 10.02.2015…

Saat 16.10

Ve dolar, Merkez Bankası-Cumhurbaşkanı, Başbakan Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek arasında yaşanan faiz kavgasına daha fazla dayanamayıp 2.50 lirayı gördü!..

Son günlerde her gün kendi rekorunu kıran dolar, kritik zirve olan 2.50 lirayı sonunda gördü.

 Buradan aşağı doğru bir seyir olur mu?

Görünen o ki; ekonominin kötü gidişini halktan saklamak için başta Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm siyasi güçler var güçleri ile mücadele ederek, gizli bir devalüasyonu uygulamaya koydular!

Son günlerde ekonomi yönetimine şöyle baktığımızda, Başbakan ve ekonomiden sorumlu, ancak ekonomiden fazla anlayamayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi faiz konusunda Cumhurbaşkanı ile ortak hareket ederek, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek arasında amansız bir savaş başladı.

Bu savaşa yeni katılımların da olduğunu ülke gündemini yakından takip edenler şahitlik yapıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklığolu, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı en başarılı Merkez Bankası Başkanı ilan edip, uygulanan faiz politikasına destek verdi.

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da uygulanan faiz politikasına destek verdiği için Cumhurbaşkanının hışmına uğradı(!)

Bu kargaşa arasında, yaklaşan seçim bile halkın ekonomisini rahatlatmadı!

Filler tepişirken, olan çimlere oluyor misali, ülke ekonomisini sesli düşünen yöneticilerimiz, halkın kaybı konusunda sessiz bile düşünmüyorlar.

AKP bu faiz savaşını yaparak, halktan oy almaya devam edeceğini düşünüyor. Üç kuruşluk memur, memur emeklisi ve diğer emeklilerimizin maaşları, grev hakları elinden alınan ve grevleri ertelenen işçilerimiz, üç kuruşluk asgari ücrete talim eden gariban işçilerimiz, hal böyleyken gidip oylarını AKP’ye mi verecekler?

Netice itibarıyla dolar 2.5 bandını gördükten sonra, iktidarın çatırdaması gerekir. Ancak gelen bir çatırtı yok! Gelen ülkenin yüzde 75’inin yaşadığı ekonomik darboğaz nedeniyle mide gurultusu!

Ha biz bu arada istifa eden eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın siyasi geleceğini tartışmaya devam edelim. Bu siyai gelecek bizim karnımızı tok, sırtımızı pek tutar!

Son bir dip not: Yazıya başladığımda dolar 2.5 idi, yazı biterken 2.5055 oldu. Yani insana birkaç satır rahat yazı yazmaya bile müsaade etmiyorlar(!)

 

NAHİDE ÇELEBİ, Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mesut bey merhaba, cari açık sıfırlanana kadar dövizin yükselmesinde zarar değil kazanç vardır. Döviz yükseldikçe ithalat azalıp ihracat artacaksa, cari açık azalıp, istihdam, GSMH, vergi artacaksa neden itiraz edelim ki? Döviz kuru ekonomik dengeleri sağlayana kadar yükselmesinin teknik olarak bir sakıncası yoktur. ANCAK kendini dövize endekslemiş kurumlar, şirketler ve vatandaşlar ne yazık ki zarar edecektir. Selamlar.

Kadri KANPAK 
 18.02.2015 13:38
Cevap :
Merhaba, dövizin değer kazanması, halkın sırtına ve devletin sırtına onca yükü bindiriyor. Tabi cari açığın azalması, ihracatın artması, ithalatın azalmasına olumlu katkı yaparken, devletin borçlarının daha da kabarmasına neden oluyor. Bu arada döviz hesabı olanlara da haksız kazanç sağlıyor. Kendi akışı içindeki bir artışa ekonomik yönden söylenecek bir söz yok. Ancak Merkez Bankasına faiz baskısı yapılarak, döviz fiyatının yükselmesi, akla değişik sorular getiriyor. Selamlar...  20.02.2015 12:21
 

Sayın Yazarım, dolar aldı başını gidiyor olan yine vatandaşa oldu. Selam ve saygılar, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 13.02.2015 8:12
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  17.02.2015 7:59
 

Değerli blokdaşım, merkez bankasının devlete ait olup olmadığını, nasıl bir yapısının olduğunu, Kemal Derviş zamanında özerklik kazandırılarak ne hale geldiğini biliyor musunuz? M.B sının %55 inin devlete ait fakat % 12 sinin kime ait oldu gizleniyor, bunu biliyor musnuz???

FİKİRCİ 
 12.02.2015 15:15
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  17.02.2015 7:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3034
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster