Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ekim '15

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
65
 

1 Ekim Dünya Yaşlılar Gününü unutmadık...

1 Ekim Dünya Yaşlılar Gününü unutmadık...
 

Önemli olan her yaşa duyarlı olmak ve farkındalık yaratmaktır aslolan… Dahası hangi yaşta olursanız olun sizi sevecek, size değer verecek ve hayatınızı anlamlandıracak kişilere ihtiyaç duyarsınız.

Bir de tabi hayatınızı devam ettirmek için bir ev, yaşanacak bir mekan, sağlık hizmetlerinden faydalanmak, kolay ulaşım, tatil imkanları, destek hizmetleri hayatınızı kolaylaştırır, renklendirir, güzelleştirir.

Bu günün anlamı budur aslında..

Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus oranı her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde Devlet İstatistik Enstitüsünün nüfus sayımı sonuçlarına göre,  65 yaş üstü nüfus 1985’de % 4,2 iken, 2000 yılında bu oran % 5,6’dır. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2008 yılı verilerine göre ise 65 yaş nüfusun oranı %7,1’dir. 2020 yılında yaşlı nüfusun Türkiye nüfusunun yaklaşık % 7,7’sini oluşturacağı öngörülmektedir.

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü ilk olarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1990 yılından Aralık ayının 14'ünde her yıl Uluslararası Yaşlılar Günü olarak kutlanmaktadır. 1991 yılında 1 Ekim'de ilk kez büyükleri etkileyen bunun yanı sıra topluma karşı katkılarını duyurmak ve farkındalık yaratmak amacıyla kutlayarak başlandı.

Bu gün yaşlı kişilerin refahını sağlamak hem de topluma önemli katılımı, onların bilgi, yetenek ve tecrübelerini önemsemek üzere her yıl kutlanmaktadır. Yaşlanma Eylem Planı her yaş için toplumun gelişimini teşvik etmek, yaşlanma Dünya Meclisi tarafından kabul edildi. Gün, sorunları incelemek, hayatları boyunca yaşlı erkek ve kadınlara yardım etmek, kamu bilinci oluşturmak ve teşvik etmek amacıyla dünya çapında kutlanmaktadır.

İnsanlar yaşlı insanların yaşamını etkileyen tüm sorunları analiz ederek onların yaşamlarını daha iyi ve mutlu olmaları için yaşlı insanların hayatlarına karşı sorumlulukları hakkında sosyal bilinç oluşturmak adına teşvik etmektedir.

Dünya Yaşlılık Derneği olarak; Başkent Vizyon Huzurevi yönetimi Dr. Süleyman Bulut ve Hayırsever iş adamı Ramazan Başak, müdiresi Yeter Çavşat ve sakinleri ile bir araya gelerek sohbet ettik. Huzurevimizi sakinlerinden Kemal amcanın elinde bir poşetin içinde kuş yemi görüyorum, birlikte kuşlara yem atıyoruz. Her gün bahçeye çıkıp kuşlara yem atıyormuş. Kuşlar, sevgi, kucaklaşmalarımız bu güne de güzel bir anı bırakıyor.

Diğer taraftan DÜYADER başkan yardımcısı Belgin Turan;  bu güne özel olarak İzmir Gaziemir Belediye Başkan yardımcıları Barış Çağlar Çelik, ve Mehmet Tuncer ile Ataevinde bir araya gelerek Genç büyüklerimize yönelik olarak Sağlık Köyü proje görüşmeleri yapıldı.

Bu günün anlam ve önemine uygun olarak sadece bu gün değil fırsat buldukça gerek huzurevlerini ziyaret ederek, gerekse büyüklerimizi arayarak yanına giderek onlarla bir araya gelerek gönül birlikteliği yapabiliriz.

e-mail:belginturan@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 428
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 491
Kayıt tarihi
: 04.02.09
 
 

Lisansını Anadolu Üniversitesi/ İşletme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi/ Sosyoloji Bölümlerinde “O..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster