Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '21

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
25
 

1 MAYIS

1 MAYIS
1 Mayıs, ücretli çalışanların uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günüdür.
 
Ücretli çalışanlar örgütlülüklerini nicelik ve nitelik olarak yükselttiklerinde 1 Mayıs daha da anlam kazanacaktır.Çünkü emeğin örgütlenmesi ücretlilerin sömürülmesine izin vermeyecektir.Ancak sistem kapitalizm oldukça sömürünün durmayacağını da bilecektir, öğrenecektir örgütlü ücretliler.
 
ABD’de 1 Mayıs 1886 günü Chicago başta olmak üzere birçok kentte işçiler genel greve giderek çalışma saatlerinin azaltılmasını istediler.Bu istek kanla bastırıldı ABD’de. Ancak 14 Temmuz 1889 tarihinde Paris’te yapılan toplantıda 8 saatlik iş günü mücadelesi için karar alındı.
İşte 1 Mayıs 1890’dan bu yana işçilerin ve diğer emekçilerin birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak 1 Mayıs, Emeğin Bayramı adıyla kutlanmaya başlandı.
 
Türkiye’de 1 Mayıs, 1909’lardan sonra kutlanmaya başlanmıştır.1921’lerde kutlamalar daha bilinçli oldu.Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın sürdüğü yıllarda 1 Mayıslar ülkenin kurtuluşuna coşkuyla, bilinçle katıldı.
 
1 Mayıs ücretli çalışanların birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak yaşıyor.Tüm yasaklamalar 1 Mayısların kitlesel olarak kutlanmasını engelleyemedi.Bu yasak zinciri İstanbul Taksim Meydanı’ında 1 Mayıs 1976’da kırıldı.Bu kitlesel gösteri 1 Mayıs 1977’de aynı meydanda yinelenince demokrasimizin düşmanları tuzak kurarak bayramı kana buladılar.Bu kanlı olayda 36 kişi canlarından oldu.Bunların 12’si öğretmendi.
 
Bugün 1 Mayıs 2021 uluslararası birlik, dayanışma gününü
demokrasimizi geliştirdiğimiz oranda daha insanca yaşayacağımıza inanıyoruz. Bu uğurda canlarından olanları saygıyla anıyoruz.
NEZHAD AGLAĞU bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 698
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster