Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '13

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
650
 

1 Trilyon Dolarlık bozuk Para 2

1 Trilyon Dolarlık bozuk Para 2
 

Google İmaj


Neo-Ekonomik Parametreler 16

ABD ekonomisinin gereksinim duyduğu açıktan parayı yaratmak için böyle bir öneri, anlayış olarak pek eksik değil:

Keynes de, diyelim 1 milyon kişiyi toplayıp, bir çukur kazdırıp, oraya bir şişe gömdürüp, çukuru tekrar kapattırmaktan oluşan, istihdam arttırıcı ve ekonomi büyütücü önemler de önermiş zamanında.

Oysa şu anda, böyle bir öneri yeni ekonomik paramatreler (NEP) açısından daha çok anlam taşıyor.

Son global momente göre, hem ABD, hem de AB 2007 kriz dalgasından sonra, piyasaya 1’er trilyon dolardan çok kredi sürdüler. Gerçek anlamda bu paralar da karşılıksız veya baştan batık kredi. Böylelikle, hala negatif nominal faiz olabiliyor.

Sonra bu miktar (1 trilyon), dünyanın en büyük yatırım fonu olan Norveç’lilerinkinin karşılığı kadar bir miktar. Bu, tasarruf parametresi.

Sonra bu miktar, 60-70 milyar dolarlık global GSMH’nin % 30’u olan G-7’nin % 1’ininin elindeki para olan 20 trilyon doların % 10’u (2 trilyon 2 tarafta), demek. Bu makro ekonomide (Y) parametresi demek.

Sonra bu miktar, Yeni Orta Çağ’da denetimden iyice çıkan yeni mafyanın elindeki paranın önemli bir miktarı demek. Bu da illegal kayıtdışı ekonomi parametresi ve > % 10 global GSMH demek.

Gerçek tasarruf ve yatırım ise, brüt gelirin % 10’u ve harcanabilir gelir ise brüt GSMH’nin % 40’ı demek.

Toparlarsak:

2 trilyon dolar batık kredi 2 trilyon dolar mafya parası, 25-30 trilyon dolar sanal para ve ceman % 50 geçersiz global GSMH demek.

Bir de buna:

Serseri mayın paranın reel sektöre girip, Soros’vari kıyım hareketleriyle, buğdayı 100’den 50’ye 50’den 100’e oynatma olasılığı var demek. Bu, yaşandı bile zaten. Türkiye dahil, 4 milyarlık nüfusun ekmeksiz kalması demek yani bu.

Bir de buna 40 küsur yıldır düşen reel ücretler ve emeklilik imkansızlığı eklensin. Reel işsizlik desen % 20. Yoksulluk sınırı desen % 40.

Sanki, bu sonul durumu atom bombası bile denetleyemez gibi.

Kitle sessiz filan sanılmasın. Kitlenin isyanı yönsüz, bol yinelemeli olur. Devrim tarihlerinden biliyoruz. Şimdilerde de öyle zaten.

Sorun, kaos matematiğinde: Orman yangınının ve/ya salgın hastalığın durdurulma noktasını galiba geçtik. Hayır, onu bırakın herifler yangına bir de benzin döküyorlar.

Sonuç: Elçiye, pardon vaka nüvise zeval olmaz. Doğru söyleyeni de asarlar.

Dipnot: O para gerçekten yok. Paradaki resim, James Bond dizisindeki grotesk karakterlerden biri. Kim düşündüyse, espri anlayışı iyiymiş.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 483
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster