Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
2321
 

10 Eylül serbest paraşütçüler günü

10 Eylül serbest paraşütçüler günü
 

10 Eylül 1935 günü, yani günümüzden tam 72 yıl önce, ülkemizde ilk paraşütle atlayış gerçekleşmiş. Sovyetler Birliği'nde paraşütçülük eğitimi alan Abdurrahman Türkkuşu, ülkemizde ilk paraşüt atlayışını yapan kişi olarakta tarihe geçmiştir.

Geçtiğmiz yıl, 35. Türkiye Paraşüt Şampiyonası'nda bir araya gelen ; Türkkuşu, Türk Silahlı Kuvetleri ve Serbest Paraşütçüler Derneği amatör ve profesyonel Paraşütçüleri, yılda bir günün paraşütçüler günü olarak kutlanmasını, bu günde çeşitli paraşüt etkinliklerinin yapılmasını kararlaştırmışlardır. Bu günün de, Abdurrahman Türkkuşu'nun ülkemizde ilk paraşüt atlayışını yaptığı gün olması oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon genel Müdürlüğü'ne yapılan başvuru kabul edilmiş ve 10 Eylül Özel Günler Takvimi'ne alınarak, 'Türkiye Serbest Paraşütçüler Günü' olarak ilan edilmiştir.

Türkiye Serbest Paraşütçüler Günü, ilk defa buyıl kutlanmaktadır. Türk Hava Kurumu Türkkuşu Genel Müdürlüğü Paraşüt Okulu tarafından düzenlenen kutlama törenleri, Selçuk Efes'te gerçekleştiriliyor. Efes Havaalanı'nda, fotoğraf, paraşüt sergisi açılmasının yanısıra, Türk Paraşütçülüğü konulu bir de panel yapılıyor. Çeşitli paraşüt yarışmaları ve gösteri atlayışlarına, Türkkuşu, Silahlı Kuvvetler ve Serbest Paraşütçüler Derneği sporcuları katılacak.

Abdurrahman Türkkuşu ile başlayan paraşüt atlayışları, sportif havacılık dallarının en popüleri olarak günümüzde büyük ilgi görmektedirler. Paraşütçülerimiz, dünya paraşütçüleri arasında saygın bir yer edinmiş, Atatürk'ün "Türk Çocuğu az zamanda göklerdeki yerini alacaktır" öngörüsünü gerçekleştirmişlerdir.

10 Eylül Türkiye Paraşütçüler Günü'nüz kutlu olsun, gökyüzünün renkleri, gökyüzü çiçekleri, sevgili Türk Paraşütçüleri. Ruhun şad olsun, Türk Paraşütçülüğün önderi, kahraman paraşütçü, Abdurrahman Türkkuşu.Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

memnun olurum ellimden geleni yaparım ama ben hayattımda hiç çağa bile binmedim

Havva 
 15.09.2007 21:28
Cevap :
Her şeyin bir ilk vardır değil mi? Yeterki içinizde havacılık sevgisi olsun. Ben parşütle ilk defa atladığıda 48 yaşındaydım. Bende de yaşlı insanların bu deneyimi yaşadığını biliyorum. Yeterki isteyelim. Saygılarımla.  16.09.2007 10:40
 

Güzel yazınız vesilesiyle tüm paraşütçülerin gününü her türlü kazadan uzak olmaları dilğiyle kutluyorum
SELAMLAR

feridun demir 
 14.09.2007 13:10
Cevap :
Sayın Feridun Demir, Bir paraşütçü olarak, nazik kutlamanıza teşekkür ederim. Saygılarımla..  14.09.2007 15:04
 

benimde hayallimdir paraşütle atlamak ama zor gibi fotoğrafalara bayıldım.slm

Havva 
 14.09.2007 11:25
Cevap :
Havva Hanım, hayaliniz size üç adım ötede. Eskişehir'in şirin ilçesi İnönü'ye gitmek kadar yakın. Dilerseniz ücretsiz Paraşüt Başlangıç Kursu'na katılabilir, dilerseniz küçük bir ücret ödeyerek 'tandem atlayışına' yani bir pilotun yönlendirdiği paraşütle bir atlayış gerçekleştirebilirsiniz. Bir blog toplantısını da THK İnönü Havacılık Kampında yapmayı çok istiyorum. Bu projeye desterk verin, tüm blog yazarları ve okuyucularının içinde kalmış havacılık özlemlerini giderelim. Saygılarımla..  14.09.2007 14:38
 

fotolar çok iyi, Ben de sadece rüyalarımda uçuyorum. Ama siz gerçeğini de yaşıyorsunuz pilot olarak sevgiler.

mucizelerim 
 12.09.2007 11:08
Cevap :
Fotoğraflar, Prşt. Öğr. Plt. Vedat Süer tarafından çekildi. Havacılığa ilgi düşlerde başlar. Hepimizin düş uçuşları vardır. Bu düşünüzü gerçeğe çevirmek isterseniz, yardımcı olurum. Çok yönlü kişiliğinize yeni bir açı olarak havacılığı da katalım. İster misiniz? Blog toplantılarına mazeretlerim nedeni ile katılamadım. Ancak geniş katılımlı bir blog toplantısını da THK'nun İnönü havacılık kampında yapmayı çok istiyorum. Bu kunuyu olgunlaştıralım. Tüm blog yazarları, okuyucularını gök yüzü ile tanıştıralım. Ne dersiniz?  12.09.2007 14:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2368
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster