Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '15

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
454
 

10. İstanbul Contemporary Çağdaş Sanat Fuarı’2015

10. İstanbul Contemporary Çağdaş Sanat Fuarı’2015
 

 

Elbette ki, sanatın ilgi gördüğü toplumlarda tüm olumsuzluklar azalır. Türkiye’nin önde gelen10. Contemporary Çağdaş Sanat Fuarı, bu yıl 12-15 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar – İstanbul Kongre Merkezinin devasa salonlarında sanatseverlerin görüşlerine sunuldu. Geçmiş yılda bu fuarın ziyaretçi sayısının 203 ülkeden 167.000 kişi olduğu saptandı. Fuarın 10. yılını kutlamasında Akbank desteğinde24 ülkeden 102 galeriye ev sahipliği yapıldı. 

 

Belli bir zaman dilimi çerçevesinde mekânları gezdim. Aşağıda slâyt görünümündeki görüntüleri aldım.  Yaşar Holding AŞ Gıda Grubu’na ait bölümde düzenleme ilgimi çekti. Güler yüzlü iki genç ve güzel bayan karşıladı ve boş koltuğa oturmam için buyur ettiler.

Pınar’ın İletişim Asistanı Aslı Selin Arıemre ve arkadaşı Arnavutluk kökenli Erisa Zemzadja ile ortak söyleşimiz sürdü. Aslı’nın Adana’sından söz ettik.

Adana köprübaşı /Otur saraya karşı /Gel beraber gezelim / Dosta düşmana karşı / Vur çapayı çapayı / Vur kazmayı kazmayı / Kız başına bağlamış  / Oyalı da ipek yazmayı...”  dizelerini anımsadım.

Yaşar Holding ve Pınar ürünleri konu edildi. Ağustos 2007 yılında gittiğimiz Arnavutluk’ta anımsadıklarımı aktardım.

***

Dünyanın sayılı çağdaş sanat etkinliklerinden biri olan Contemporary Istanbul'un bu yılki en dikkat çeken bölümleri; yeni medya sanatının nabzının tutulacağı Plugin, çağdaş İran sanatı örneklerinin sergileneceği Contemporary Tehran ile Uzakdoğu'nun özgün ve çağdaş sanat eserlerinin yer alacağı Australia China Art Foundation oldu.

Contemporary Istanbul'un katılımcı galerileri; Contemporary Istanbul'un bu yıl sanat danışmanlığını yapan ve dünyanın en ünlü küratörlerinden olan Artistik Danışmanı, Küratör ve The Chalet Society kurucusu Marc-Olivier Wahler liderliğinde, koleksiyoner Natalie Mamane Cohen, koleksiyoner ve kollayıcı Freda Rozenbaum-Uziyel ile The Empire Project kurucusu Kerimcan Güleryüz'den oluşan seçici kurul tarafından belirlendi. Bu yıl için Marc-Olivier Wahler'in küratörlüğünde özel projelere de fuarda yer aldı. 

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, "Bugün on yıllar boyu sürmesini umut ettiğimiz çağdaş sanatın ilk on yılını kutluyoruz. Contemporary Istanbul'un 10. yılını dünyanın dört bir yanından sanat hamileri, koleksiyonerler, sanatçılar, galeriler, sponsorlar ve tüm İstanbul şehrinin on yıllık desteği ile muazzam bir neşe içinde kutluyoruz. 2005 yılında bizimle risk almaya gönüllü bir avuç galeri vardı. Bugün ise 700'den fazla sanatçıyı temsil eden, 28 farklı şehirden 102 galeriyi ağırlamaktan gurur duyuyoruz. 10. yılımızda Tahran'dan özel misafirlerimiz var ve bölgeden çıkan yetenekler için görünürlük sağlama misyonumuza devam ediyoruz. Gururla dile getirmek isterim ki Contemporary Istanbul bütün dünyadan sanatseverlerin saygısını kazanmış bir sanat fuarı haline geldi, zira bu bölgenin üretken kaosunu kucaklamanın değerini kavramış bulunmakta" dedi.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer, "Akbank olarak, yıllardır kararlılıkla sürdürdüğümüz kültür-sanat projelerimizle sanatı geniş kitlelere ulaştırıyoruz. Türkiye'nin en önemli çağdaş sanat fuarı olan Contemporary İstanbul'u da ilk günden beri gönülden destekliyoruz. Bu sene onuncu yıldönümünü kutlayan Contemporary Istanbul'un yeniden ana sponsorluğunu üstlenmekten büyük gurur duyuyoruz. Kuruluşunda şahsen yer aldığım Contemporary Istanbul, son on yıldır pek çok başarıya imza attı. Her geçen yıl büyüdü; her yeni yıl bir öncekini gölgede bıraktı. Modern zamanın ruhunu muazzam bir şekilde yansıtan Contemporary Istanbul, bu yıl da çok heyecanlı. 24 ülke ve 28 şehirden toplam 102 galeriyi ağırlıyor; bunlardan 23'ü fuara ilk defa katılıyor. Türkiye dışından bu yıl 65 galeri var. Geçen sene katılımın %51'i yabancıydı. Bu seneyse %64'ü yabancı. Yani her zaman olduğu gibi Contemporary Istanbul, çağdaş sanatı İstanbul'a taşıyor; İstanbul'un küresel bir sanat kenti olmasını destekliyor. Biz de Akbank olarak bu misyonu her yıl olduğu gibi kalpten destekliyoruz. Bu yıl, Contemporary Tehran (Tahran'dan Çağdaş Sanat) fuarın en dikkat çeken bölümleri arasında yer alıyor. Orta Doğu'nun çağdaş sanat konusunda önde gelen başkentlerinden Tahran'dan bu yıl fuara altı galeri katılıyor. Aynı şekilde Türkiye'deki sanat anlayışına yeni bir soluk getiren yeni medya sanatının en dikkat çeken eserlerinin yer aldığı 'Plugin' bu yıl da fuarın ilgi çeken bölümlerinden. Ayrıca, Uzakdoğu'nun özgün ve çağdaş sanat eserleri Australia China Art Foundation aracılığıyla Contemporary Istanbul'da. Bu yıl da İstanbullu sanatseverleri müthiş bir fuar bekliyor" dedi.

Contemporary Istanbul bu yıl dünyada birçok fuarda öne çıkan sanat galerilerini ağırlıyor. Johann König tarafından Berlin'de kurulan ve katıldığı Art Basel, Frieze Art Fair London, FIAC Paris ve Art Basel Miami gibi önemli fuarlarda dünyaca ünlü 30 uluslararası sanatçıyı temsil eden König Galerie Contemporary Istanbul'un 10. yaşında Public Art Fund desteğiyle Brooklyn Bridge Park için yaptığı oyunsu enstalâsyonları ile ön plana çıkan Danimarkalı sanatçı Jeppe Hein'ın "Geometric Mirrors" serisi sanatı seven seçkin izleyiciyle buştu.

König Galerie ayrıca 14-17 Ekim tarihlerinde Frieze Art Fair London'da tüm eserleri satılan ve büyük bir başarıya imza atan sanatçı Camille Henrot'nun eserlerini de bu yıl Contemporary Istanbul'a taşıdı. 

Ekim ayında gerçekleşen dünyanın en önemli çağdaş sanat fuarlarından Frieze London ve Fiac Paris'in öne çıkan sanatçıları arasında yer alan; Franz Ackermann, Etel Adnan, Stephan Balkenhol, Louise Bourgeois, Eduardo Chillida, Robert Devriendt, Noël Dolla, Mounir Fatmi, Rebecca Horn, Annette Kelm, Camille Henrot, Alicja Kwade, David Lachapelle, Markus Lüpertz, Carlos Motta, David Nash, Jaume Plensa, Michael Sailstorfer, Kiki Smith, Tatiana Trouvé, Claude Viallat, Jorinde Voigt, Tom Wesselmann, Tony Cragg, Nevin Aladağ, Jeppe Hein, JR, Marwan, A.R. Penck, Picasso, Tunga ve Nil Yalter gibi isimlerin eserleri Contemporary Istanbul'da…

Bu yıl, König Galerie, xavierlaboulbenne, Dubner Moderne, Loevenbruck, Galerie Bernard Ceysson, Vogelsang Gallery, Lazarides Gallery, Galeria Joan Gaspar, Daniel Marzona, Art Lexing, Galerie Paris-Beijing, Galerie Koal, Analix Forever; Contemporary Tehran katılımcılarından, Shirin Gallery, Aaran Art Gallery, Assar Art Gallery, Dastan's Basement ve Lajevardi Foundation; Plugin bölümünde ise DAM Gallery, PearlLam Galleries ve Lıcht Feld Gallery öne çıktı. 

Ayrıca, Fransa'nın en önemli galerilerinden Galerie Loevenbruck standında sanat ve mimari alanında birçok ödül sahibi sanatçı ikilisi Lang/Baumann'ın eserleri sanatseverlerle buluştu. 

 

 

NOT: Aşağıda slâyt görünümünde fotoğrafları izleyebilirsiniz.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 669
Toplam yorum
: 472
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1372
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster