Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
6368
 

10 Kasım 1938 - Atatürk'ü hatırlamak...

10 Kasım 1938 - Atatürk'ü hatırlamak...
 

Mustafa Kemal Atatürk : 10 Kasım 1938


10 Kasım 1938 ...

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu,

Türk Halkı'na yol gösteren,

Hayatını Türkiye Devleti ve Türk Halkı için feda eden insan,

Memleketi Padişah'ın zulmünden kurtaran insan,

Milli Mücadele'yi kazanan baş kumandan,

İlkeleri ve İnkılapları ile değişimi başlatan önder,

Halkın sevgilisi,

Sessiz, sedasız ölürken,..

Türk Halkı O'nun sessiz ölümünü anlayamadan acısını yüreğinde hissetti...

Binlerce, on binlerce, yüz binlerce, milyonlarca insan, O'nu ebedi yolculuğuna ölümündeki sessizliğin inadına göz yaşlarıyla ve gürültüler kopartarak gönderdi.

Esaretten kurtulmuş bir millet, Ulu Önder'i, Atalarını, Atatürk'lerini arkasından haykırarak gönderdi.

Atatürk de kimmiş?

Atatürk de kimmiş diyenler Balkan Harbi'nde, Rumeli'de, Kosova'da, Üsküp'te, Manastır'da, Yanya'da, ve daha birçok yerde Atatürk'süz, Atatürk olmasaydı neler olduğunu gördüler.

Padişah'ın şahsi menfaatleri için yabancı devletlerle pazarlıklar yaparak ülkeyi satılığa çıkarttığını ve parçalara ayırarak peşkeş çektiğini de gayet iyi biliyorlar.

Atatürk olduğu için Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda, neler olduğunu da biliyorlar.

(Yakın zamanda Atatürk olmasaydı neler olurdu, konusunu Ata Demirer'in sinema filminde de izleyenler net olarak görmüşlerdir)

İşte bu yüzden "Atatürk oldu da ne oldu, Atatürk olmasaydı," diye düşünmek boş ve anlamsız değil de nedir?

Allah'a şükür ler olsun ki bize O'nu gönderdi, o yüzden Atatürk'e teşekkür etmek yerine cahilce saldıranlar zaten tarihin her aşamasında cevaplarını almadılar mı?

10.11.2012 ...

Türk Halkı;

"Ne Olur Uyan! O kadar çok şey var ki yarım kalan!"

diyecek kadar O'nu özledi, özlüyor ve özlemeye devam edecek.

...

Ölümüne sebep olanlar, ölümüne kılıf ararken, gün "10 Kasım ve saat 09.05" olduğunda (gizemli halıdaki gibi) Atatürk öldüğünde rahat edeceklerini zannediyorlardı.

Atatürk ölmedi.!

O büyük insan Türk Milleti'nin yüreğinde yaşarken, Türkiye Devleti'nin her karış toprağında O'nun izleri varken, Türk Bayrağı yerinde dalgalandığı sürece, Gençliğe Hitabe ve İstiklal Marşı okunduğu sürece,...

Atatürk ölmeyecek.!

Bugün hayatta olsaydı eminim şunları söylerdi:

Ben Mustafa Kemal Atatürk'üm,

Bugün "Atatürk öldü" diye sevinen kimi kendini bilmezlere, hala "Atatürk keşke ölmeseydi" diyen cahillere, bu ülkeye "bir Atatürk daha gelmez" diyen zavallılara,.. sesleniyorum;

Ben buradayım...

Arkamdan sakın "Atatürk'ü Anma Günü, Atatürk Haftası, Atatürk'ün ölüm yıldönümü,.." gibi günlere sığınmayın.!

Beni özleyen "Ne olur uyan! O kadar çok şey var ki yarım kalan" diyenlere sormak isterim ki; "Atatürk nedir, kimdir" diye size okullarda okutulan dersleri sadece ders olarak görünüz ve öyle öğreniniz.

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.

Benim için değil ülkeniz için "Atatürk kimdir, nasıl biridir, hakkında,.." bilgi toplayınız. Beni öğrenmek için benim sözlerimi okuyunuz. Sizere çok değerli bilgileri ben eserlerimde topladım. Bunların en ehemmiyetlisi "Nutuk" adlı eserimdir. Okumayı sevmeyenleri düşündüğüm için son kısmında "Gençliğe Hitabe" adıyla Türk Gençliği'ne mesajlar verdim. Gençliğe Hitabe, aynı zamanda Nutuk eserinin bir nevi özeti olmaktadır.

Beni özleyenleriniz önce bu eserlerimi okusun. Beni görmek demek beni karşısında görmek veya hayal etmek demek değildir. Beni görmek demek düşüncelerimi anlamak, beni yaşamak, benim yaptıklarımı hissetmek demektir.

Bir diğer sözüm de beni savunanlara olacaktır;

Benim adıma dernekler açarak benim düşüncelerimi Türk Halkı'na anlatmıyorsanız veya hala anlatamadıysanız onları aciliyetle kapatınız. Atatürk ismi üzerinden prim yapmaya çalışmayı bir kenara bırakarak, Türk Milliyetçisi olunuz ve bu yolda savaş gösteriniz. Kuvai Milliyet Ruhunu hissetmiyorsanız, yanlış işler peşindesiniz demektir.

Türk Halkı'nın beni anlamak için, söylediğim sözlerime ve eserlerime bakması yeterli olacaktır.

Son sözüm Türkiye Büyük Millet Meclisi'nedir;

Efendiler,

Oturmakta olduğunuz rahat koltuklarınızı Türk Halkı'ndan emanet aldınız. Emanetin gereğini yapınız, halkın menfaatlerini şahsi menfaatlerinizin üstünde tutmaya hassasiyet gösteriniz.

Unutmayınız ki, sizleri o koltuğa layık gören halk, geçmişte nasıl yaptıysa bugün de gereğini yapmaya her zaman hazırdır.

Halkı sessiz, ahmak ve cahil görenler.. Beni karalayarak veya kullanarak halkın oyunu almak isteyenler;

Benim kurduğum mecliste ve o halkın oylarıyla oturmakta olduğunuzu size bir kez daha hatırlatmak isterim.

Aziz Türk Milleti,

Beni özlüyorsanız bu gidişattan rahatsız olduğunuz içindir.

Zaman beni bekleyecek zaman değil demektir, içinizde benim gibi çok değerli insanlar var, O'nlara sahip çıkın.

Uyuduğunuz yeter, şimdi uyuma zamanı değil, artık uyanın!

Muhtaç olduğun kudret DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

- Mustafa Kemal Atatürk

...

Sanırım hayatta olsaydı Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK Türk Milleti'ne böyle seslenirdi.

Sen yerinde rahat ol Atam, biz burdayız...

Bir Dost

09.11.2012 (16:11)

Kaynak: Bir Dost10.Kasım.1938 Atatürk'ü Hatırlamak...

 KaynakKasdas

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BU GÜZEL MAKALENİZ İÇİN ÖNCELİKLE SİZİ YÜREKTEN KUTLUYORUM. ATATÜRK'Ü HER ŞEYE RAĞMEN YAŞAMATMAK VE YAŞATMAK,O'NU UNUTTURMAMAK, UNUTTURMAK VE SULANDIRMAK İSTEYENLERLE MÜCADELE ETMEK ONURLU BİR GÖREVDİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Sonsuzluk (Osman Özeker) 
 10.11.2012 13:11
Cevap :
Mesajlarınız ve nazik yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Maalesef üzülerek belirtmek isterim ki, Milliyet Blog Yöneticileri davalarını unutmuşlar. Milliyet adının hakkını vermemekte, yazılarımı günlerce onaylamamakta, editörler tarafından ana sayfada ve tavsiyelerde yer almamaktadır. Buna rağmen sizin gibi değerli insanlara ulaşması ayrıca sevindirici. Ben kendi adıma inatla bunların okunması için ne gerekiyorsa yapmaya ve yazmaya devam edeceğim. Bu sayfalarda olmazsa başka platformlarda da bunları yazıp paylaşmaya devem edeceğim. Israrla insanlara gerçekleri göstermeye ve duyurmaya ömrüm elverdiği sürece devam edeceğim. Atatürk bu ülkenin mihenk taşıdır, tartışılmaz bir değeridir. Yurtdışında bile her sözü, her yazdığı, hayatı bu kadar incelenen bir insan ülkemizde bu denli sevilmemesinin ardındaki gerçekleri herkese anlatmak boynumun borcudur. Biz burdayız efendim... Saygılarımla  11.11.2012 10:46
 

kaleme alınış biçimiyle ve özellikle de "ben Atatürk" bölümü bugünün yöneticilerine, bugünün gençliğine ve bügünün milletine tam bir ders niteliğinde olmuş. İşte bizlere düşen en önemli görevlerin başında gelenlerden biriside ulu önderi unutmamak, unutturmamak ve O'nun eserlerine, devrimlerine sahip çıkmak, çizdiği aydınlık çağdaş, laik yolda yürümek, yürürkende yine kurucu iradenin ortaya KOYDUĞU TEK MİLLET, TEK DEVLET, TEK DİL VE ÜNİTER YAPIDAN VE CUMHURİYETTEN

Sonsuzluk (Osman Özeker) 
 10.11.2012 13:07
Cevap :
Sayın Osman Özeker, Okuduğu yıllarda tarihten nefret eden bir öğrencilik dönemi geçirdim. Zaman içerisinde öğrenim sistemindeki çarpık yapılanmanın ve kasten bunun yapıldığını farkettim. Son 20 yıldır tarihle iç içe bir insan olarak hayatımı sürdürüyorum. Her görüşte her insanın taraflı ve tarafsız yazılarını, kitaplarını,.. vs fırsat buldukça ve zaman ayırdıkça okumaya özen gösteriyorum. Maalesef Atatürk'ü seven ve sevmeyen bu kadar çoğunluk görmek hem üzüntü hem sevinç verici. Bir insandan bu kadar çok nefret eden varsa, demek ki öyle işler yapmış ki taraftarı kadar karşıtları da oluşmuş. Her konuda taraftsız olmaya özen göstersem de, hayat hakkında birçok kitap okuduğum bu değerli insan Atatürk için tarafsız olamıyorum. Elimde piyasada olmayan eserler mevcut. İnşallah zaman içerisinde Allah ömür verirse BirDost.net sitesinde bunların yayınlanması için çaba gösteriyorum. İnsanlar O'nu tanıdıkça gerçekleri daha iyi göreceklerdir. En derin saygılarımla  11.11.2012 10:41
 

Bazılarının, aç beyne günde üç kez almaları gereken ilaç gibi yazı. Beynine sağlık. Selam ve sağlıkla.

ŞEVKET ÇORBACIOĞLU 
 10.11.2012 12:22
Cevap :
Çok naif bir yorum. Teşekkürler...  10.11.2012 18:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 7288
Kayıt tarihi
: 08.04.11
 
 

2000 yılına 30 kala İstanbul'da doğmuştur. Liseden sonra her ne kadar üniversite okumaya yeltense..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster