Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
89443
 

10 Türk Lirası üzerinde portresi bulunan Ord. Prof. Dr. Cahit Arf kimdir?

10 Türk Lirası üzerinde portresi bulunan Ord. Prof. Dr. Cahit Arf kimdir?
 

Paramızdaki portreleri tanımaya devam edelim.

Daha önce 5 liralık banknotdaki portre ile ilgili bir blog yazmıştık.

Merak eden şu adresten okuyabilir.

http://blog.milliyet.com.tr/Bes_Turk_Lirasindaki_Portre__Aydin_Sayili__Taninmis_bir_bilim_adami_midir_/Blog/?BlogNo=323765

Şimdi 10 TL'lik banknotdan bahsetmek istiyorum.

Ön yüzünde Atatürk portresi, portreyi çevreleyen mor ay yıldız motifi, ikili sayı sistemini ifade eden rakamlar, içinde Atatürk'ten bir kesit bulunan yedigen şekil var. Arka yüzünde matematikçi Ord. Prof. Dr. Cahit Arf'ın portresi yer almış. Arka yüzde ayrıca aritmetik diziler, abaküs, sayılar, Arf değişmezinden bir kesit ve ikili sayı sistemini ifade eden rakamlar mevcut.

Ord. Prof. Dr. Cahit Arf kimdir?

11 Ekim 1910’da Selanik’te dünyaya geldi.

Arf, 1912 yılında henüz iki yaşındayken Balkan Savaşı nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti.

İstanbul’da başlayan ilkokul öğrenimini İzmir’de devam ettiren Arf, Milli Eğitim Bakanlığının verdiği bir bursla Paris’e giderek Ecole Normale Superieure’dan mezun oldu.

Türkiye’ye döndükten sonra Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği yapmaya başlayan Arf, 1933 yılında İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümüne girdi. 1937 yılında Almanya’ya giderek, çalışmalarını Göttingen Üniversitesinde devam ettiren Arf, doktora eğitimini 1938 yılında bu okulda tamamladı. Arf, burada tanıştığı Alman matematikçi Helmut Hesse ile beraber Hesse-Arf Kuramı’nı geliştirdi.

Daha sonra tekrar Türkiye’ye dönen Arf, bir süre İstanbul Üniversitesinde görev aldıktan sonra, 1962 yılında, dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in atamasıyla TÜBİTAK’ın kuruluş çalışmalarını başlattı. Arf, 1963 yılına kadar bu kurumda kurucu ve yönetici olarak görev aldıktan sonra, Robert Kolej’in matematik bölümünde çalışmaya başladı. 1964 ve 1966 yılları arasında çalışmalarını New Jersey’deki Institude for Advanced Study’de sürdüren Arf, Türkiye’ye döndükten sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesinin Matematik Bölümünde çalıştı. 1980 yılında emekli olana kadar buradaki görevini sürdürdü. 26 Aralık 1997’de geçirdiği bir kalp rahatsızlığı sonucu hayata veda etti.

Bilim dünyasına katkıları;

Prof. Dr. Cahit Arf’ın matematikteki katkıları iyi bilinir.

Matematik bilimine yaptığı büyük katkıları için hayatı boyunca çok sayıda ödülle onurlandırılan Arf, Türkiye’de matematik biliminin bugünkü konumuna gelmesinde çok önemli role sahip oldu.

Kendi adıyla anılan “Arf Sabiti”, “Arf Halkaları” ve “Arf Kapanışları” gibi terimleri bularak, matematik ve bilim dünyasına önemli katkılarda bulundu. Bu kendi adıyla anılan çalışmalarıyla matematik dünyasının önde gelen bilim insanları arasında yer alıyor.

Kendi adıyla bilinen teoremleriyle dünya çapında tanınmış Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük matematikçilerden biridir.

Cebir, sayılar teorisi, esneklik teorisi, analiz, geometri ve mühendislik matematiği gibi çok çeşitli alanlarda yaptığı çalışmalarla, matematiğe temel katkılarda bulunan Arf, 20'den fazla özgün yayın üretti.

Yaptıkları ile bence, Türk lirasındaki yerini hakkı ile almış gibi geldi bana.

Sizce?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence de hak etmiş gibi... Çünkü biraz önce dediğim gibi belli bir alanda Türkiye' nin adını dünyada temsil etmiş. Saygılar

Ayrıntıda gezinmek 
 01.09.2011 11:21
Cevap :
Evet, bence de hak etmiş, teşekkürler  01.09.2011 13:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 682
Toplam yorum
: 1696
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2733
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster