Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
448
 

10. yıl marşı beni rahatsız etmiyor!

10. yıl marşı beni rahatsız etmiyor!
 

resimler alıntıdır


Geçenlerde televizyon haberlerinde bir açılışın 10. yıl marşı ile yapılmış olduğunu duyurdu. Fakat devamını duyunca ağzım açık kaldı. Siyasetçilerden, bakan olan bir kişi bu duruma serzeniş ediyor mehter marşı ile açılsaydı daha iyi olurdu  dediğini duydum. Ağzım hafif açık bir haldeAllah, Allah, La Havle Vela Kuvvete İlla  Billlahil’ Aliyyil’Azıym demeden duramadım.

Mehter marşı toplumumuz  tarafından her zaman dinlediğimiz  ve gurur duyduğumuz bir marştır. Burada bir problem yok. Fakat  10.Yıl  Marşı da gurur duyduğumuz, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde binlerce şehit vererek  zor günleri geçirerek elde ettiğimiz bir dönemde gençliğin değerini ve ilerleme yolunda atılan adımların Cumhuriyet devrini anlatan bir marştır ve gurur duyarız. Anlayamadığım bir takım insanların mantığıdır.

Cumhuriyet döneminde elde edilen kazanımlara bir baksak. Kadınların seçme ve  seçilme hakkı verilişi bu devirdedir. İslamiyette Kur’an-ı Kerim’in meali bu evrededir. Çağdaş yolda yürüme bu evrededir. Bugün iktidar gücünü elinde bulunduranlar da Cumhuriyetin kazanımlarından yararlanmaktadır. Nasıl bir ruh yapısı anlamakta güçlük çekiyorum. Bugün nasıl Mehter Marşına laf edenlere karşı isem 10. yıl marşına laf edenlere de karşıyım. Neden bu ülke orta yolu Allah(c.c) ın verdiği akıl yolunu seçmez anlamakta güçlük çekiyorum.

Bazı çevreler bilmelidir ki Türk toplumunu 10. yıl marşı asla rahatsız etmez. Sizler rahatsız olabilirsiniz ama ben ölene kadar rahatsız olmayacağım. Mehter marşını da dinlerim 10. yıl Marşını da. Bu ayırımda bu yanlışlık içinde olanlara diyeceğim sözüm ”inadına 10. Yıl Marşı“ diyeceğim. İster misiniz bir kez daha hatırlayalım.

Çıktık açık alınla on yılda her savaştan,
On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan;
Başta bütün dünyanın saydığı Başkumandan;
Demir ağlarla ördük Anayurdu dört baştan.

Türk’üz, Cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi,
Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri!

Bir hızla kötülüğü, geriliği boğarız;
Karanlığın üstüne güneş gibi doğarız.
Türk’üz, bütün başlardan üstün olan başlarız;
Tarihten önce vardık, tarihten sonra varız.

Türk’üz, Cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi,
Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri!

Çizerek kanımızla öz yurdun haritasını,
Dindirdik memleketin yıllar süren yasını.
Bütünledik her yönden istiklal kavgasını;
Bütün dünya öğrendi Türklüğü saymasını.

Türk’üz, Cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi,
Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri!

Örnektir uluslara açtığımız yeni iz;
İmtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitleyiz.
Uyduk görüşte bilgi, gidişte ülküye biz;
Tersine dönse dünya yolumuzdan dönmeyiz.

Türk’üz, Cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi,
Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri!

F. Nafiz Çamlıbel-B. Kemal Çağlar

Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar  kalacaktır. Saygı ve sevgilerimle

www.selcukefendi.com sayfasında yayınlanmıştır

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel ülkemde kimileri, herkesi kucaklayan sevgi barış dini olan güzelim İslam dinimizi kendi tekeline almaya çalışır, kendi gibi düşünmeyenleri dinsiz olarak lanse etmeye çalışır. Kimileri de Atamızı... Oysa Türk Milleti dini, dili, tarihi, kültürü, gelenekleri, görenekleri, kahramanlıkları, marşları... ile bir bütün. İşine geleni kabul et gelmeyeni reddet yok öyle şey. O bahsettiğiniz "Onuncu yıl marşı yerine mehter marşı"nın çalınmasını isterdim diyen milletvekilini ben de izledim ve üzüldüm o şekilde düşünmesinden, diğer taraftan da öyle düşünmesi normal amaçları farklı diyede çok üzerinde durmadım. Yazınızın her kelimesine cümlesine yürekten katılıyorum. Emeğinize yüreğinize sağlık Selçuk Bey. Selam ve saygılarımla, sağlıcakla kalın.

Hanife MERT 
 18.06.2013 15:39
Cevap :
Ülkemde maalesef geçmişin hesaplaşmaları var. Kutuplaşmalar oluyor ve yanlışlar yanlışları kovalıyor. Bu da yanlışlar dizisinde sadece bir halka. Teşekkürler...  19.06.2013 0:37
 

Türk, Cumhuriyet ve Başkumandan....İki zehirin birleşiminden olanları rahatsız eden kelimeler ve onların beyinlerine işlenen anlamları , hiç bir zaman anlayamayacağım ne inançlarını ne de düşüncelerini ve içimden bir ses kendi aklıma beynime çok şükür dedi.Selam ve saygılarımla.

Tülay EKER 
 29.05.2013 18:27
Cevap :
bu insanları ben hiç anlamadım. Başka insanlar da anlayamayabilir. Aynı düşünüyoruz. Saygılarımla...   30.05.2013 13:25
 

Denizkent isimli blogerin bayrak asma konusunda halkı -mandallaması -hiç hoş bir teşbih olmamış...Halkı küçümsemesin.Kendini bilen insanımız bayrağını nasıl asacağını bilir.Kendisi bayrak asmasın..Asan halka da dil uzatmasın.Nasıl bayrak asılacağının bir örneğini versin...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 29.05.2013 0:05
Cevap :
Tepkinizi çok iyi anlıyorum. Zaman zaman bende bayrak asıyorum. Burada ince çizgi olan sırat köprüsünü görürüm. Bayrak şehitlerin kanıdır, cumhuriyetin özüdür. Atatürk'ün ülkemize hediyesidir. Lakin o bayrağa laik olmak gerekir. Bayrak bir ulusu simgeler. Namustur, onurdur. Tepki aracı olması değildir. Tepkiler bayraktan ziyade gerektiği ortamda gerektiği şekilde korkusuzca olmalıdır. Bu ise yapılmıyor. Saygılar...  29.05.2013 20:23
 

Kanla,irfanla kurulan Cumhuriyetimizin her türlü nimetlerinden faydalananlar,nankörlükleriyle anılıyorlar.Sağduyulu hiçbir Türk vatandaşı bu marşlardan rahatsız olmuyor.Rahatsız olanlar aslında,ülkede azınlıkta olan, birtakım cuhela ve bağnaz kafalı seçmenlerine akılları sıra yalaka mesajlar iletiyorlar.Türk sözü bir ırkın timsali değildir.Arnavut Mehmet Akif,Kafkas kökenli Cumhuriyet yıldızları olan Bekir Sami Beyler-Kunduz Paşalar,Kürt kökenli milletvekilleri,Laz kökenli onlarca vekil ve diğer değişik kökenden gelen;ancak vatanın selameti için Türk Bayrağı altında aynı saflarda toplanan Anadolulu yiğitler,vatanseverler bu marşları coşkuyla söylediler..söyleyecekler.Sözü edilen bakan da bu milleti hafıza zaafiyeti olan halk diye tanıtan zattır.Unutmasın ki yavaş atın tekmesi pek olur.Tebrikler..Selçuk Bey...saygılar...sevgiler...selamlar..

Mesut Selek 
 28.05.2013 23:57
Cevap :
Değerli hocam bu konuda farklı düşünmediğimizi biliyorum. Aklın yolu birdir. Anlayamadığım nasıl oluyorda bilinç altı bu denli yoğun bir kin olabiliyor bunu anlamak mümkün değil.Sauygılarımla ...  30.05.2013 13:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 550
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1158
Kayıt tarihi
: 13.02.11
 
 

Ben kimim? Ben 55 yaşında hekimlik sanatını icra eden bir kişiyim. Adım Selçuk Şensöz. Bugün için..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster