Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '06

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1212
 

100. gün 100. yazı özel

100. gün 100. yazı özel
 


Merhaba dostlar,

Milliyet Blog’ta yazmaya başlayalı tam tamına 100 gün olmuş. Bu yazı çok özel bir yazı, çünkü bu yaz aynı zamanda Milliyet Blog’da yazdığım 100. makale. Yaklaşık 4 aylık bir süreç içinde 100 yazıya ulaşmış olduğumu fark edince bir değerlendirme ve analiz yapmaya karar verdim.

Yüz yazının ardından..

Bu yüz yazının haritasını çıkarmak ve analizini yapmak, benim bundan sonraki yazma serüvenimde önemli bir rol oynayacak. Aynı zamanda bu yazıda amacım sizlere Milliyet Blog’taki makalelerim ile ilgili bir harita ve klavuz sunmak.

Yaşama dair küresel perspektifler

Bu köşenin ismi biliyorsunuz “Yaşama Dair Küresel Perspektifler”. Ağırlıklı olarak yönetim, liderlik, işletme ve organizasyon konularına dair makaleler kaleme alıyorum.
Bu macera nasıl başladı?

Binlerce sayfadan süzülen bilgiler

Doktora ve bilim yolculuğunda her gün yepyeni konular öğreniyordum ve öğrendiklerimi dostlarımla hemen paylaşmak istiyordum. Haftada yaklaşık 2000 sayfa İngilizce olarak okuduğumu düşünürseniz, bu kadar okumanın ardından yazmak benim için nefes almak kadar doğal bir ihtiyaç haline geliyor. Hatta yazmadığım zaman içimde bir ızdırap ve sıkıntı hissediyorum.

Yazmak, paylaşmak ve dostluk demek

Üstelik İstanbul’dan ve Türkiye’den uzakta olmanın getirdiği yalnızlık, yalıtılmışlık ve gurbet hisleriyle baş etmenin benim için en güzel çözümü de yazarak paylaşmak. Dostlarımdan da zaten okuduklarımı, düşündüklerimi ve fikirlerimi paylaşma konusunda sürekli ricalar alıyordum. Bunun üzerine Milliyet Blog gibi saygın, çoğulcu, profesyonel, kurumsal ve demokratik bir platformda yazmaya kadar verdim. İyi de yapmışım, bu kararım bana yepyeni dostlukların ve güzel insanlarla tanışmanın kapısını açtı.

100 yazının analizini yaptığımda şunları görüyorum:

Bu köşe, 21. yüzyılda lider olmak için gereken yetkinlikler ve perspektifler üzerine odaklanıyor:

Ortak temalar ve en fazla vurguladığım konular:

• 21. yüzyıla hazırlanmak
• Liderlik
• Holistik bakış açısı
• Sistemci düşünce
• Sosyal yenilik
• Yenilik üretmek
• Küresel trendler
• Yeni organizasyon
• Değişim ve adaptasyon
• Bilgi yönetimi ve sürekli öğrenme
• Sıradışı ve kreatif düşünce
• Ruhsallık
• Umut
• Pozitif bakış
• Sosyal sorumluluk

İyi bir lider, küresel bir perspektife sahip olmak zorunda. İyi bir lider, bilimde son gelişmeleri takip etmek zorunda.

Altın yakalı profesyoneller

Geleceğin altın yakalı profesyonelleri sürekli öğrenmek ve kendilerini geliştirmek zorunda.

Her ay İşletme, Liderlik, Organizasyon, Yönetim, Psikoloji ve Sosyal Bilimler alanlarında BİNLERCE yeni makale ortaya çıkıyor.

Anlam çağı

Artık bilgi çağından anlam çağına girdik. Geleceğin profesyonelleri, bilgiyi çok iyi süzebilen ve anlamlandırabilenler olacak. Bu köşedeki amacım, Türk iş dünyasındaki, sivil toplum kuruluşlarındaki, eğitim kurumlarındaki yöneticiler ve liderler için bütüncül ve küresel perspektifler sunarak onların geleceği ve çağı okuyabimelerine ve bilgiyi anlamlandırabilmelerine katkıda bulunabilmek.

Bilgi verirken umut vermek

Ama bilgi verirken aynı zamanda umut vermek istiyorum. Pozitif değişim başlatmak istiyorum. Hayallerimi paylaşmak istiyorum. Türkiye’mizin küresel platformda en iyi yeri almasını istiyorum. Gelişim ve değişimin motorunun iş dünyasından, eğitimden, üniversitelerden ve sivil toplumdan geçtiğine inanıyorum.

101. yazıda makaleler ile ilgili bir toplu bir değerlendirme ve analiz yapacağım, bu da bir nevi bu köşenin okuma klavuzu olacak.

Türkiye'nin profesyonellerini 21. yüzyıla hazırlamak

100 yazının ardından söyleyebilirim ki bu köşede amacım Türkiye’nin profesyonellerini 21. yüzyıla taşıyabilecek süzülmüş, sentezlenmiş, iyi işlenmiş, evrensel kalitede, yepyeni, küresel ölçekte, pratiğe dökülebilecek, vizyon sağlayıcı, ufuk açıcı ve bilimsel bilgiler sunmak.

Sizin desteğinizle bu köşe evrensel bilgi pınarı olarak yudum yudum bilgi, sevgi, umut ve vizyon akıtmaya devam edecek. Daha nice yüz yazılara!

Saygılarımla,

Fahri Karakaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

nice 100. yazılara fahri bey.. Dalya demişiniz başarılar..

ece vardar 
 20.12.2006 23:25
Cevap :
Merbaha Ece Hanım, İlginiz ve samimi tebrik mesajınız için çok teşekkür ederim. Çok sağolun. Karlı ve soğuk Montreal'den selamlar ve sevgiler, Fahri  21.12.2006 16:51
 

sevgili Fahri karakaş, yazılarınızı takip ediyorum dikkatimi çeken nokta genellikle önümüzdeki -diyelim- 50 yıla dair sadece iyimser bakış açılarına vurgular yapıyor olmanız. bunlar doğru olabilir ama mevcut eksikler yanlışlar ve çıkmaz sokaklar konularına pek girmiyorsunuz. sizden dileğim geleceğin umut vaadeden konularıyla beraber biraz da çıkmaz sokaklarımızdan bahsetmeniz ve eleştirilerde bulunmanız. teşekkürler ve selamlar.

Başak ALTIN 
 20.12.2006 19:44
Cevap :
Merhaba Başak Hanım, İlginiz ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Burada aslında bilinçli bir tercih yapıyorum Başak Hanım. Özel olarak pozitife odaklanmak istiyorum, çünkü zaten o kadar fazla negatif ile çepeçevre kuşanmış durumdayız ki.. Bence bu yüzden ülke olarak 21. yüzyılı yakalamamız için daha fazla tartışmaya değil daha fazla umuda, iyimserliğe, coşkuya, ilhama ihtiyacımız var. Burada benim felsefem şu: Pozitife odaklanırsak pozitif değişim ve atılım için daha fazla enerji toplamış oluruz. Zaten kurumlara ve yöneticilere bunun için pozitif danışmanlık ve eğitimler veriyorum. Çünkü negatif enerji gibi pozitif enerji de bulaşıcı ve ben de pozitifi yaygınlaştırmak istiyorum. Haklısınız, bütün çıkmaz sokaklarımıza, korkunç problemlerimize ve açmazlarımıza rağmen. Problemleri görmezden gelmek değil, ama negatifi ve problemleri değil pozitifi ve fırsatları vurgulamak. Realist olmaktansa idealist olmak, belki daha iyiye doğru değişimde kapılar aralar, ne dersiniz?  20.12.2006 22:32
 

Sevgili Fahri Karakaş,Sizi tebrik ediyorum,tanımış olmaktan da mutluyum gururluyum.Daha nice 100 yazılara diyorum.Konu başlıklarının hepsi beni ilgilendirmiyor ama ,en ilgilenmediğim konuyu bile öyle güzel ve öyle ilgi çekici bir şekilde yazıyorsunuz ki okuyorum sıkılmadan.Ayrıca bizimle paylaşıyor olmanız da hoş doğrusu.yine yazıcam sizin gibi gençlere sahip olmak Türk milleti olarak sevindirici bir olay.çoğalmanız en büyük dileğimiz. Buradan ,anavatandan size destek ve sevgilerimizi iletmekten başka birşey yapamıyoruz.Bir de sizi okumak tabii. Unutmayın bana ,Türkiye'ye gelince birlikte bir çay içme sözünüz var. siz de beni onurlandırdınız,teşekkür ediyorum. Umarım hatırlamışınızdır beni.(vatan hasretiyle ilgili yazılarınızı çok çok alkışlayan okurunuzum ben)tekrar sevgi ve tebriklerimi iletiyorum sizi izlemeye devam ediyorum..siz de bizi bilgilendirmeye devam edin .kolay gelsin..sevgilerimle

leyla ötker 
 18.12.2006 1:23
Cevap :
Merhaba Leyla Hanım, Sizi hiç unututr muyum! Sanal alemde edindiğim en yakın dostlarımdansınız ve umarım gönül bağımız ömür boyu sürer. Türkiye'ye geldiğimde yüz yüze tanışmayı, görüşmeyi ve beraber çay içmeyi çok istiyorum. Samimiyetinizi, ilginizi ve sürekli desteğinizi hissettirdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Karlı ve soğuk Montreal'den sımsıcak sevgilerimle, Fahri  18.12.2006 18:34
 

Eline, diline, yüreğine sağlık Fahri abi. Teşekkürler ışığın için ... Ebru

Ebru GÜL 
 16.12.2006 20:44
Cevap :
Ben teşekkür ederim sevgili Ebru. Sımsıcak mesajın için çok sağolasın. Ben de senin bloglarını ilgiyle okuyorum. Senin de eline, diline, kalemine, gönlüne sağlık. Sevgilerimle, Fahri  18.12.2006 18:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 279
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 2458
Kayıt tarihi
: 09.09.06
 
 

Dr. Fahri Karakaş, Londra’da University of East Anglia’da görev yapmaktadır (Norwich Business Sch..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster