Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
740
 

101 soruda Kürtler

101 soruda Kürtler
 

Kitabın yazarı: Ali Rıza Özdemir, araştırmacı yazar. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü'nden 1998 yılında mezun olmuş. Türkiye'nin etnik dokusu hakkında uzun yıllar araştırma yapıyormuş. Ayrıca yazarın daha önce yayınlanan 'Kürtler ve Türklük' isimli bir kitabı da var. Kitabın başlığından da anlaşılacağı gibi soru cevap şeklinde hazırlanmış. Hemen hemen herkesin kafasına kürt sorunu ile ilgili takılan sorulara cevap var. Cevap var ama her okuyan kendi kültürüne, siyasi görüşüne göre farklı yorumlayabilir.

Yazar kitabında Kürt'lerin Anadolu'ya Türk'lerle beraber geldiğini yazıyor, bu bilgi beni pek tatmin etmedi. Diğer yandan, Kürt'lerin bugünkü coğrafyaya Abbasi'ler tarafından yerleştirildiğini yazıyor.

En önemlisi de Kürt'lerin Türk boyundan olduklarını ısrarla belirtiyor. Bu konu bana göre araştırmacı yazarların boyunu aşar, alanında uluslararası otorite olan bilim adamları görevi ve sorumluluğunda olduğunu düşünüyorum. Yazar çok sayıda kaynaktan yararlanmış, alıntılar da yapmış. Kürtçülüğün yanlış olduğunu, Türk Milliyetçiliğinin ise doğru olduğunu yazıyor. Türk'lerle Kürt'lerin kültürel değerlerinin hemen hemen birebir örtüştüğünü yazıyor, ancak töre cinayetlerinden hiç bahsetmemiş. Kürt ayaklanmalarını emperyalistlerin desteğine bağlıyor. PKK' nın Asala terör örgütünün yerine kurulduğunu yazıyor ama bir delile dayandırmıyor.

Son sorulardan birinde çözüm önerilerinde bulunuyor. Teröre uluslararası desteğin kesilmesi gerektiğini yazıyor. Bu konuda yazı yazan çoğu yazar da aynı şeyi yazıyor. Federal sistemin olamayacağını Amerika örneğini vererek anlatıyor.

Sonuç olarak, yazar emek sarfetmiş, yararlı bilgiler de bir hayli fazla, okunmasında yarar olduğunu düşünüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kitapla ilgili genel değerlendirmenize katılıyorum. Lakin bir konuda sizden ayrılıyoruz. Kitapta Kürtlerin Türk boyu olduklarına ilişkin bir iddiada bulunuyor ve bunu ciddi kaynaklarla destekliyor, bunu desteksiz salladığına ilişkin görüşlerinize katılamayacağım. Kaynakçasına bakınca bana hak vereceğinizi düşünüyorum. Sadece bu konuda böyle sağlam bir araştırmaya dayanan ve alanında söz sahibi bilimadamlarını da referans gösteren bir yayını "kaynak göstermemiş" diye eleştirmenin haksızlık olduğunu düşünüyorum.

jack amca 
 17.02.2014 18:52
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim.Kitabı okuyalı epey zaman oldu.Bana göre ispatlanmamış tarih tezi gibi.Tekrar teşekkürler.  18.02.2014 13:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 491
Toplam yorum
: 350
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 216
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster