Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '14

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
373
 

116 kişiyle uçak, çöle düştü

116 kişiyle uçak, çöle düştü
 

ÇÖLE DÜŞEN UÇAK (GÖRSEL NETTEN)


Uçak düşmeleri bu günlerde çok arttı. Daha birkaç gün önce Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan Malezya Havayolları'na ait uçak 17 Temmuz'da iddiaya göre 'bir füzenin isabet etmesi sonucu' düşmüş, uçakta bulunan 298 kişi hayatını kaybetmişti. Dün de Tayvan'da 54 yolcu ve 4 mürettebatıyla Transasia Havayolları'na ait GE222 sefer sayılı ATR72-500 tipi yolcu uçağı düşmüş, kazada 48 kişi ölmüş 10 kişi kurtulmuştu.

8 Mart'ta Malezya Havayolları'na ait bir başka yolcu uçağıyla yine havada iletişim kesilmiş,

Olayın üzerinden 4 ay geçmesine ve bütün arama çalışmalarına rağmen uçağın izine rastlanamamıştı. 227 yolcu ve 12 mürettebatla kaybolan Malezya yolcu uçağı havacılık tarihinin en büyük gizemi olarak hala sırrını koruyor.

Yeni uçak düşmesi ise: Mali’nin kuzeyinde kaybolan uçağın çöle düştüğü içinde 110 yolcu, 6 mürettebat olduğu bildiriliyor.

Teröristlere kucak açan bazı ülkelerin de bu işin içinde olduğu söyleniyor. İnsanların canına kıymak büyük bir vahşet, herkes birbirlerinin üzerine atıyor, birbirlerini suçluyorlar. Suçsuz insanları öldürmenin cezasını elbet bir gün katiller çekeceklerdir. Ölenlere Allah’tan rahmet dilerim. İşte yeni uçak kazası ile ilgili haber.

NAHİDE ÇELEBİ

Kaybolan uçaktan kötü haber: 'Çöle düştü'

Cezayir Havacılık Dairesi, havadayken iletişim kesilen AH5017 sefer numaralı uçağın Mali'nin kuzeyinde çöle düştüğünü duyurdu. MD83 tipi uçağın 110 yolcu ve 6 mürettebat taşıdığı belirtildi.

Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'dan Cezayir'e giden, Cezayir Havayolları'na ait yolcu uçağının havalandıktan 50 dakika sonra, kuleyle iletişimi kesilmişti. Cezayir Havacılık Dairesi yaptığı açıklamada uçağın 116 kişiyle Mali'nin kuzeyinde çöle düştüğünü duyurdu.

Cezayir Havacılık Kurumu'ndan bir yetkili, "Uçağın düştüğünü doğrulayabilirim" dedi. Ancak kazaya neyin neden olduğu ve uçağın nerede düştüğü konusunda detay vermedi.

AH5017 sefer sayılı uçağın bağlantının kesildiği sırada Mali'nin kuzeyinde Cezayir sınırına

yakın bölgede uçmakta olduğu belirtilmişti. Douglas MD83 tipi uçak Cezayir Havayolları tarafından, İspanyol uçak şirketi Swiftair'den kiralanmıştı.

Swifttir şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre, uçakta 110 yolcu, 2 pilot ve 4 hostes bulunuyordu. Çoğunluğu Fransız yolculardan oluşan uçağın yerel saat ile Ouagadougou'dan 01.17'de havalandığı ve Cezayir'e saat 05.10'da inmesi gerekiyordu.

Şirketten yapılan açıklamada, "Mürettebattan, görüşün kötüleşmesi nedeniyle başka bir uçakla çarpışmanın engellenmesi için rotanın değiştirilmesi istendiğinde, uçak Cezayir sınırından henüz fazla uzaklaşmış değildi” ifadeleri kullanıldı. Uçağın, rotayı değiştirmesinin ardından kaybolduğu belirtildi.

UÇAKTA 51 FRANSIZ YOLCU VARDI

Burkina Faso Ulaştırma Bakanı Jean Bertin Ouedraogo uçakta bulunan 110 yolcunun uyruğunu açıkladı. Uçakta 51 Fransız, 27 Burkina Fasolu, 8 Lübnanlı, 6 Cezayirli, 5 Kanadalı, 4 Alman, 2 Lüksemburglu, 1 İsviçreli, 1 Belçikalı, 1 Mısırlı, 1 Ukraynalı, 1 Nijeryalı, 1 Kamerunlu ve 1 Malili yolcu bulunuyordu. 2 pilot ve 4 kabin görevlisinin de İspanyol olduğu açıklandı.

 

 

 

 

Açıklama: http://img3.mynet.com/1x1/white.gif

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu aralar çok talihsiz kazalar olduğu ve birkaç günde unutulduğu gerçek:( "Giden gitmiştir, kalan sağlar bizimdir." misali hiçbir devlet kazaları fazla kaşımaz çünkü devasa sektör zarar görür ve o zarar kırk yılda bir olan kazalarda ölen birkaç yüz kişiden daha önemlidir. Havacı bir ailenin ferdi olarak şunu söyleyebilirim ki "Eski uçak yoktur, bakımsız uçak vardır ve bir uçak 30 yıl hizmette kalabilir. Uçak kendiliğinden düşmez, onu bir düşüren vardır. O da çoğunlukla pilottur." Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 26.07.2014 17:50
Cevap :
Sevgili Ata Kardeşim, değerli yorumunuza çok teşekkür ederim, sağ olunuz, uçak kazalarında pilot hatası olduğu gibi teröristler tarafından düşürülenlere de günümüzde rastlıyoruz.Allah kazalarda yaşamını yitirenlere rahmet eylesin.Ramazan bayramınızı da canı gönülden kutluyor, nice bayramlara aileniz ve sevdiklerinizle sağlık ve mutluluk içinde erişmenizi diler sevgilerimi iletirim.NAHİDE ÇELEBİ  26.07.2014 21:51
 

Çok üzücü olaylar. Uçak kazalarında kurtulma şansı da yok denecek kadar az. Umarım sadece bir kazadır. Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 26.07.2014 16:34
Cevap :
Sevgili Ayşegül Hanım değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Uçak kazalarında kurtuluş çok az, ama günümüzde kazaların bir kısmı teröristler tarafından yapılıyor.Ramazan bayramınızı kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim.NAHİDE ÇELEBİ  26.07.2014 21:53
 

Naide Hocam, dünya sanki galaksinin cehennemine döndü, sürekli vahşet ve kan körüklüyor, uçak düşme ve kaybolma haberlerine bakıldığında da reel anlamda önümüzdeki günler cehennem ateşimizin yükseleceğini gösteriyor, iyi bayramlar selam ve sevgiler.

Nizamettin BİBER 
 26.07.2014 9:26
Cevap :
Can Kardeşim, değerli yorumunuza çok teşekkür ederim, gerçekten her gün ölüm zulüm, uçak düşürme kıyamete gidiyoruz herhalde, Allah Müslüman geçinip de insanlara zulmeden,katleden kişilerin defterini dürsün bizde görelim inşallah.Ramazan Bayramınızı kutlar selam ve sevgilerimi iletirim.NAHİDE ÇELEBİ  26.07.2014 12:16
 

Sayın Çelebi uzun zamandır uçak kazası olmuyor gibiydi.Son günlerde birden arttı.Komplo teoricileri için çok iyi bir malzeme ortaya çıktı.Gerçekten insanın aklına çeşitli komplolar geliyor.Ama haklı mıyız değil miyiz bilemiyorum.İyi ki uçakla çok seyahat etmiyorum.İstanbul bana yetiyor.Size de Ankara'da mutlu yaşamlar dilerim.

yılmaz çetingöz 
 25.07.2014 22:07
Cevap :
SAYIN ÇETİNGÖZ DEĞERLİ YORUMUNUZA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM EFENDİM. UÇAK KAZALARI GENELDE TERÖRİSTLERİN YAPTIKLARI VAHŞETLERDEN BİRİ. EŞİM UÇAKLA KESİNLİKLE SEYAHAT ETMEK İSTEMİYOR, ARABAMIZLA FETHİYE'YE YAZIN GİDİP GELİYORUZ, GERÇİ ÖLÜM NEREDE OLSA KİŞİYİ BULUYOR.RAMAZAN BAYRAMINIZI KUTLAR SAĞLıK VE MUTLULUKLAR DİLERİM, SAYGILAR. NAHİDE ÇELEBİ  26.07.2014 12:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1807
Toplam yorum
: 11030
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1006
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster