Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '12

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
1165
 

12-18 Aralık Tutum, Yatırım ve Yerli Mallar Haftamız kutlu olsun.

12-18 Aralık Tutum, Yatırım ve Yerli Mallar Haftamız kutlu olsun.
 

O sabah küçük kız çok heyecanlı idi. Okula gideceği saatten  epey erken uyandı. Kalktığında daha anne ve babası uyanmamıştı. Henüz okula gitmeyen küçük kardeşı mışıl mışıl uyuyordu. Annesi babası kalktığında onu siyah önlüğünü giymiş, yakasını takmış, salonda çantası kucağında oturur buldular. Annesi hayrola niye erken kalktın diye sorunca 'Ama anneciğim bugün okulda Yerli Mallar haftasını kutlayacağız, çok heyecanlıyım.'dedi. Günlerdir bu kutlamaya hazırlanıyordu. Sadece o değil bütün sınıf arkadaşları da aynı hazırlık telaşında idi. Öğretmenleri bir kaç gün önceden 12 Aralık gününün Tutum ve Yerli Mallar haftası başlangıcı olduğunu ve o gün sınıfta kutlama yapacaklarını, herkesin evden mandalina, elma, portakal gibi meyveler ve fındık, üzüm, ceviz gibi kuruyemişler getirmesini söylemişti. Bütün bu getirdikleri meyvelerle o gün sınıfta bir sofra kuracaklar ve bu özel gün için öğrendikleri şiir, monolog ve şarkıları söyledikten sonra beraberce getirdiklerini yiyeceklerdi. Ayrıca öğretmeni muz gibi pahalı bir meyveyi getirmemelerini özellikle rica etmişti. Zira bütün çocukların ailesi muz alabilecek maddi imkanlara sahip olamayabilirdi. O zamanlar muz bugünkü gibi ucuz değildi.

Küçük kız annesinin bir gece önceden iyice yıkayıp, bir kese kağıdına koyduğu ve bozulmasınlar diye mutfakta serin bir yerde sakladığı meyveleri, bir tasa konmuş kuru yemişleri çantasına güzelce yerleştirdi. Kahvaltısını ederken annesi bugün kutlamada söyleyeceği monologu bir kere daha okumasını söyledi. Monolog kendisine harçlık verilen, fakat bu parayı kıymet bilmediği için yolda düşüren bir çocuğun sızlanmaları idi. Monologun sonunda küçük kız gözlerini devirerek, ellerini cebine sokmuş kaybettiği parayı ararken 'Evyah lira nerde 'derken o kadar şirindi ki annesi bile bu görüntü karşısında sevgi ile  gülümsedi.

O gün okuldaki kutlama çok güzel geçti. Bütün çocuklar Tutum ve Yerli Mallar haftası ile ilgili çok güzel bilgiler edinmişler, çok eğlenmişler, çok da güzel ve sağlıklı besinlerle karınlarını doyurmuşlardı. Hepsi akşam eve dönerken bugünle ilgili çok güzel anılara sahiptiler. Çocuklar bundan 50 yıl sonra büyüdüler ve birer yetişkin oldular ama o gün tutum ve yerli malı kullanmakla ilgili öğrendiklerini hiç unutmadılar.

Nedir Tutum ve Yerli Mallar Haftası.Dilerseniz bunu bir açıklayalım.

Kurtuluş savaşı bitmiş.Savaştan çıkan yeni kurulan Türkiye cumhuriyeti bağımısızlığına kavuşmuş ama yıkık, yorgun, yoksul. Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz Atatürk siyasi bağımsızlık kadar ekonomik bağımsızlığın da önemini çok iyi bilen bir lider. Eğer bu yeni ülke ekonomik bağımsızlığına kavuşmazsa tekrar yıkılabilir. Onun için  acilen ülkenin ekonomik bağımsızlığına kavuşması gerekiyor. Esas mücadele şimdi başlıyor. Ülkede sanayii yok, herşey yurt dışından gelmek zorunda. Bütün bunlara çözüm bulmak zorundalar. İşte bu günlerde 1923 yılında İzmir^de ilk İktisat Kongresini topluyor Atatürk. Bu Kongrede yurdun iktisadi bağımsızlığına kavuşması için yerli mallar üretilmesi ve üretilen yerli mallarınının kullanılması, bu bilincin bütün Türk ulusunda yerleşmesi için tedbirler alınması kararlaştırılıyor. Ancak kendi ürettiğimiz mallı kullanarak ve dış ülkelerden kendi sattiğimizdan daha fazla mal almayarak ekonomik bağımsızlığımıza kavuşacağımız vurgulanıyor. Bu Kongreden bir kaç yıl sonra 12 Aralık 1929 da dönemin başbakanı İsmet İnönü T.B.M.M de yaptığı konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutum konularında bir konuşma yapıyor. Bu konuşmadan sonra Mili İktisat veTasarruf Cemiyeti kuruluyor. Derneğin amacı yurtaşlara yerli malı kullanımının ve tutumlu olmanın ülke yararına olduğunu anlatmak.

Biz İktisat Fakültesinde İktisat dersinde okurken bebek ekonominin korunması olarak ders konusu olarak işlemiştik bunu. Yeni gelişen bir ekonominin gelişimini sağlamak ve onu korumak için.yurt içinde ekonomik tedbirlerle dışardan gelecek daha ucuz malları vergi koyarak engellemek ve halkı yeni yerli ekonomiye yönlendirmek bebek ekonomiyi korumak açısından gerekli.

İşte Türkiye Cumhuriyetinin ilk hükümeti de ülkede yerli ekonomiyi geliştirmek için yurttaşlarda yerli malı kullanma alışkanlığını geliştirmek, tutumlu olmaları sağlamak amacı ile 12 -18 aralık tarihleri arasının Tutum ve Yerli Mallar Haftası olarak kutlanmasını karara bağlıyor. Okullarda bugünlerde yapılacak olan kutlamalar yeni yetişen nesilde tutum ve yerli malı kullanma şuurunun yerleşmesini sağlayacaktır.

İşte bugün kullandığımız otomobil ve diğer araçlar yerli malı ise, üstümüzdeki giysilerimiz yerli malı ise, dünya pazarlarında Türk mallarının satışlarının ne kadar yükseldiğini büyük bir onurla izliyorsak bunu 1923 de atılan o ilk adımlara borçluyuz. Bir zamanlar toplu iğneden, araba lastığıne kadar bütün gereksinimleri için diğer ülkeler bağımlı olan Türkiye bugün ürünleri ile dünya pazarlarında büyük yer tutmuştur.

12 Aralık Tutum ve Yerli Mallar Günümüz hepimize kutlu olsun.   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

12- 18 ARALIK GÜNLERİ ARASINDAKİ HAFTA; CUMHURİYETİN İLK YILLARINDAN BERİ, ÜLKEMİZDE "YERLİ MALLAR VE TURUM HAFTASI" OLARAK KUTLANIYOR. AMA NE YAZIK Kİ FACEBOOK'TA PAYLAŞILMAKTA OLAN BUNCA HABER, YAZI VE YORUMLAR ARASINDA BU KONUYA YER VERİLMEDİĞİNİ GÖREREK BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUM. BİR ZAMANLAR BÜYÜK BİR İÇTENLİKLE KUTLADIĞIMIZ BU GÜNLERİN, TOPLUMUMUZDA ARTIK BU DERECEDE BİR DUYARSIZLIKLA KARŞILAŞACAĞINI ASLA DÜŞÜNEMEZDİM. BUGÜN YAŞAMAKTA OLDUĞUMUZ OLUMSUZLUKLARIN NEDENLERİ ARASINDA BU DUYARSIZLIĞIN BÜYÜK ROLÜ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR VE BUNDAN BÜYÜK BİR ÜZÜNTÜ DUYUYORUM. ARTIK KUTLAMAYI BİLE UNUTTUĞUMUZ, YABANCI MALLARA HAYRAN KALDIĞIMIZ, MİLLİ VARLIKLARIMIZDAN UZAKLAŞTIĞIMIZ ŞU GÜNLERDE; ÇOCUKLUK YILLARIMDA BÜYÜK HEYECANINI YAŞAMANIN VE O ANLAMLI GÜNLERİ HALA YAŞAMAKTA OLMANIN MUTLULUĞU İÇİNDE, BÜTÜN ULUSUMUN BU ANLAMLI HAFTASINI İÇTENLİKLE KUTLUYORUM. BU HAFTA, SADECE BİR TASARRUF VE YERLİ MALLARININ KULLANILMASINA TEŞVİK ANLAMI TAŞIMAYIP, AYNI ZAMANDA İNSANİ DEĞERLER ARASINDA BÜYÜK YERİ OLAN TOPLUMSAL PAYLAŞIMIN DA BİR ARACI OLMAKTAYDI. KONUYU BURAYA TAŞIRKEN; "GÖRÜŞLERİMİ ACABA KAÇ KİŞİ PAYLAŞACAK" DİYE DÜŞÜNMENİN DE TEDİRGİNLİĞİ İÇİNDEYİM. EMPERYALİST BASKILARDAN YAKINAN, ABD VE AB'YE KARŞI OLAN, MİLLİ BENLİĞİMİZİN VE BİRLİĞİMİZİN KORUNMASINDAN YANA OLAN ACABA KAÇ KİŞİ BU KONUDA BENİMLE BİRLİKTE OLACAK. EĞER BU KADAR BASİT BİR BİRLİĞİ SAĞLAYAMIYORSAK, ULUS VE ÜLKE OLARAK DURUMUMUZ SON DERECEDE VAHİM DEMEKTİR. DİLERİM SÜKUTU HAYALE UĞRATILMAM. EN DERİN SEVGİ VE SAYGILARIMLA...

Sadık Özen 
 12.12.2012 15:39
Cevap :
Bütün yazdıklarınızda çok haklısınız sayın yazarım. Ben de sizin gibi düşündüğüm için bu günü hatırlamak açıcından bu yazımı yazdım ama ne yazık ki başka yazılarım kadar okunmadı.Demekki kimse artık bu günlere değer vermiyor.Ne yazık.Saygılar.  12.12.2012 17:53
 

Güzel kardeşim ne güzel bir paylaşım.Ah nerde o eski günler, yerli malı kullanırdık.Hiç unutmam orta son sınıfta hocamız sümerbank basmasından hepimize elbise diktirtmişti giyindik fotoğraflar çeketirdik.O zaman herşey yerli malıydı daha düzenli,daha dayanıklı, daha sıhhatliydi.Şimdi her şeyimiz dışarıdan geliyor, ne acı değil mi?Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 11.12.2012 17:58
Cevap :
Ben de o güzel anıları tekrar yaşamak için yazdım.Dediğiniz gibi çok güzel günlerdi.Sevgiler  11.12.2012 23:11
 

ne güzeldi çocukluğumuzda kutlardık

Havva 
 11.12.2012 13:19
Cevap :
Evet o güzel anılarımızı tekrar yaşamak için yazdım o yazıyı. Ne güzel günlerdi değilmi.Sevgiler  11.12.2012 23:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 825
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1023
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster