Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '14

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
88
 

12 Ağustos 2014 Salı - BİST100 Teknik Analizi

12 Ağustos 2014 Salı - BİST100 Teknik Analizi
 

BIST100


Dün güne pozitif bir başlangıç ile 80 bin seviyesinin üzerinde başlayan endeks açılışın ardından ilk seans kademeli ikinci seans ise sert satışlar ile karşılaştı ve 77.000 seviyelerine kadar geriledi.
Hatırlanacağı üzere bir önceki analizimde (Çarşamba günkü) endeksin 80 bin seviyesi altında yaşayacağı kapanışların zayıflayan trende işaret etmekte olduğunu, bu seviyenin altında yaşanacak birkaç kapanışın endekste 76 bin desteğini gündeme getirebileceğini belirtmiştim.

O tarihten sonra 80 bin puan seviyelerine doğru yaşanan her hareketin satışla karşılaştığını ve yukarı hareketlerin hacimsizliğini gördük.

Gelinen nokta itibari ile kısa bir durum değerlendirmesi yapacak olursak, grafikte de görüleceği 1 Ağustos tarihinde başlayan satış eğiliminin, geçen hafta ve dün artarak devam etmesine bağlı olarak kısa vadeli önemli destek seviyelerinin altındaki seyrini sürdüren endeksin Temmuz başındaki seviyelerine geri çekildiği söylenebilir. 1 Ağustos Cuma gününden bu yana o tarihte gördüğü en yüksek seviyeye göre değer kaybı 7000 puanı bulan endeksin, Temmuz ayındaki kazançlarının hemen hemen tamamını da geri verdiği görülmektedir.
Dün yaklaşık 3000 puanlık bir aralıkta hareket eden ve 2000 puan geri çekilen endeksin düşüş eğilimi ile birlikte işlem hacmindeki artışın devam etmesi ve kapanışının gün içi en düşük değere yakın gerçekleşmesi riskli görünümün devamına işaret etmektedir.

TEKNİK GÖSTERGELER
Öncelikle kısa-orta vadeli tüm hareketli ortalamaların aşağı yönlü bir seyir izlediği bu ortamda Bollinger Band’ın açılma eğiliminin devam etmesi ve günlük hareket bandının yükselmesi piyasadaki sert hareketliliği tetiklemektedir. Ancak kısa vadeli teknik göstergelerin büyük çoğunluğunun endeksle benzer yönde hareket etmesi bir trend dönüşüm ihtimalini şimdilik azaltmaktadır. Diğer taraftan, William’s’ın R’ın 2014 yılının en düşük seviyelerine gerilemiş olması ve Momentum’un da kısa vadeli alçalan kanal içindeki hareketini sürdürmesi endeksin 76 bin seviyesindeki desteğini aktif halde tutmaktadır. Orta vadeli teknik göstergelerden MACD ise tetik çizgisinin altındaki düşüşüne devam etmektedir.

Özetle;
1.Dün yaklaşık 2000 puan geri çekilen endeksin kapanışını gün içi gördüğü en düşük değere yakın gerçekleşmesi risk unsurudur.
2. Bollinger Band’ın açılma eğiliminin devam etmesi piyasadaki aşağı ve yukarı yönlü sert hareketliliği tetiklemektedir.
3. Kısa vadeli göstergelerin büyük kısmının endeksin düşüş yönünde endeksle paralel hareket etmesi yaşanacak tepki hareketlerinin yeni bir trende dönüşme ihtimalini zayıflatmaktadır.
4. William’s’ın R’ın 2014 yılının en düşük seviyelerine gerilemiş olması çok kısa vadeli tepki hareketlerine zemin hazırlamaktadır.
5. Momentum’un kısa vadeli alçalan kanal içindeki hareketini sürdürmesi ve 2014’ün en düşük seviyelerine yaklaşması endeksin 76 bin seviyesindeki desteğini aktif halde tutmaktadır.

Toparlayacak olursak;
Mevcut durumda kısa vadeli hareketli ortalamalarının altındaki seyrini sürdüren endeks için gün içi hareketlerde Bollinger Band’ın alt sınırı konumundaki 77.050 seviyesi en önemli destek konumundadır. Olası kısa vadede gerilemenin devam etmesi durumunda ise geçmiş analizlerde belirttiğim 76.000 desteği önemini korumaktadır. Mevcut durumda yeni pozisyon açılmak istenmesi durumunda piyasadaki bu hareketliliğin nispeten sakinleşmesinin yanında açılacak pozisyonların kademeli olarak birkaç parçada gerçekleştirmenin uygun olacağını düşünüyorum.

Destek: 77,050 – 76.000
Direnç: 77.750 – 78.000 – 78.500

Bol Şans
Esray

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 194
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1093
Kayıt tarihi
: 24.10.11
 
 

Ekonomist, stratejist, teknik analist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster