Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
141
 

12 Eylül'ün götürdükleri

12 Eylül'ün götürdükleri
 

NW Kapak, Kaynak Internet


Pek çok dramlar yaşadı “Buyuk İnsanlik” işte 12 Eylül de bunlardan biridir.

Argümanlar: Pek çok insan belki de 12 Eylül öncesinde ve sonrasında yaşanan süreci tam ve doğru analiz etmeden, edemeden yorumlarda bulundular. Karşımıza çıkan başlıca argüman ise 12 Eylul’un kardeş kanını durdurduğu üzerinedir. Süreç (ler) :

Aslına bakılırsa 12 Eylül bizim ülkemizin rönasansının tamamen ortadan kaldırıldığı ve ülke de yanan demokrasi ateşinin söndürüldüğü bir sürecin sonudur.

Bilindiği üzere Atatürk Cumhuriyeti elinde parlayan meşale ile pek çok ateşler yakmış, insanlarımızın aydınlanması için birbiri ardına hamlelerde bulunmuştur. Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılanları burada uzun uzadıya anlatmayacağım. Asıl konu Cumhuriyet’i topallatmak için yapilanlardir, çok partili dönem ile demokrasiye kılıç çekenlerin bir bir ortaya çıktığı bir süreç ardından Demokrat Parti’nin ülkeyi sürüklediği uçurum, anlamsız idamlar ve 1961’de her şeye rağmen ortaya çıkma gücünü bulan pırıl pırıl bir anayasa. ilginçtir ki bugün ki anayasa 50 yıl önceki sosyal hakların, özgürlüklerin yanına bile yanaşamamaktadir. Tüm bunların sebebi ise malum olacağı üzere 12 Eylül ile getirilen kısıtlamalar, anti-demokratik yasalardir.

12 Eylül de kardeş kanı durdu diyenlere verilecek yanıt ise o kanların akmasına sebeb olanların ülkeyi ne hale getirdiklerini açıklamak ile mümkün olabilir. 1968’de başlayan dünyayı değiştirmeye çalışan bir kuşak Turkiye’de giderek sertleşen bir merkezi yapılanmaya kurban gitmiştir. Daha öncesinde yapılan Köy Enstitülerini kapatma yanlısı üzerinden yarım asır geçmesine rağmen hala tartışılmaktadır. Bugün teröre kurban verdiğimiz canlar ellerinde bayrak ile vatan için gözünü kırpmadan toprağa düşerken, bunlara nelerin sebeb olduğunu elbetteki bilmiyorlar. Feodal yapılar degisebilseydi, köy enstitüleri bir sarmaşık gibi iyi kolları ile ülkeyi sarabilseydi, çalışan, üreten mutlu insanlar birbirinin canına kast ederlermiydi…

Bizler başta Kenan Evren gibilerin kafa yapılarını çok iyi biliriz, kendilerini dünyanın ekseni sayan bu kişiler o kadar kıymetli beyin’in ölmesine sebep oldular ki, bugün yataklarında nasıl uyumaktalar hep merak etmişimdir.

Sonuç - Suçluyuz :

12 Eylul’un yapılmasına ortam sağlayan bütün siyasiler ve hükümetler SUÇLUDUR,

Ülkeye sahip çıkma adına hep birlikte kardeşçe yaşamamız gerçeğine sırtını dönenler SUÇLUDUR,

Faşizm gelsin ancak bizim çocuklara zarar vermesin zihniyetinde olan herkes SUÇLUDUR,

Eğitimi gözardı edip sokakları hiçbir özelliği olmayan insane sürüleri ile dolduran yöneticiler SUÇLUDUR, kısacası suçlular saymakla bitmez.

Teşekkür: Bütün bunların yanında, 12 Eylül gibi darbelerden çıkmış, hala bilim için, insanlık için, güzel ülkemiz için çalışan, üreten, emeğinin karşılığını alamasa da gülümsemeyi becerebilen BÜYÜK İNSANLAR’ımıza da büyük bir teşekkür borçluyuz.

Ali Sami

15 Eylul 2011

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba; 1982 Ayayasasının oylamasında baskı vardır diyenler hayatlarının en büyük yalanını söylüyorlar.''O''gün her türlü yanlış anlamayı önlemek için asker tamamı ile kışlasına çekilmişti, sandıkların güvenliğini polisler korumuştu.Ayrıca yurt dışından gelen yabancı gözlmciler de canları istedikleri noktalarda gözlem yapmışlarsa da her hangi bir olumsuzluk tespit edememişlerdi.27 Mayıs'ın aksine askeri hareket mevcut parti liderlereini hedef aldıklarından particiler Türkiye'de ilk defa birlik oldular,12 Eylül'e cephe aldılar.Askeri müdahalaler kötü ise Türk solu neden 27 Mayıs'a tepki göstermiyor?Göstermiyorlar, çünkü o gü askeri hareket onların istediği şekilde gelişmiş de ondan.12 Eylül'ün kendilerine yasak getireceğini anlayan eski liderler birden bie 12 Eylül aleyhine tavır takınmışlardı, vatandaştan ''Ret'' oyu kullanmalarını istemişlerdi.Vatandaşın ağzı çok yandığından liderlerin söylediğini yapmamış, vicdanının sesini dinleyerek 12 Eylül'ü sahiplenmişlerdi.Bursa'dan selamlar

Ümit İpekçeker 
 22.09.2011 19:41
 

Merhaba, Deve'ye neden boynun eğri demişler, nerem doğru? demiş.Bu yazıda o kadar çok hata var ki hangi birini düzelteceğimi şaşırdım.Sevgili kardeşim,1968 doğumlu olduğunuza göre 12 Eylül'ün gerçekleştiğinde 12 yaşındaymışsınız.Sizce 12 yaşındaki bir çocuk o günler hakkında doğru ve pbjektif değerlendirmeler yapabilir mi, yoksa sağın solun ya da sahip olunan dünya görüşüne göre mi hal ve tavır belirler? 27 Mayıs tartışılırken ben sessiz kalıyorum,.Neden mİ? Çünkü o tarihte ben bir yaşımdaymışım ve suya buuuu diyormuşum!Keşke bende çok üstün yaradılışlı bir insan olsaydım da henüz bir yaşımdayken cereyan etmiş tarihi bir hadise için ortalığı ayağa kaldıracak değerlendirmeler yapabilsedim.Fakat ne yazık ki Allah herkese aynı zeka, seziş gücü ve ferazeti vermeyebiliyor.Gelelim 12 Eylül konusuna: 1982 Anayasası'nın oylamasında bu asil ve necip millet tam %91,5 oy oranıyla yeni anayasayı kabullenirken, bir anlamda 12 Eylül'ü ibra ederken cahil miydi, aptal mıydı, ot muydu?Bursa'dan selam

Ümit İpekçeker 
 19.09.2011 18:37
Cevap :
Umit bey, oncelikle elestirileriniz icin tesekkurler. 12 Eylul icin yaptigim yorumlara katilmiyorsunuz sanirim, bunda benim icin hic sorun yok. Benim, sizin, baskalarinin birer dunya gorusumuz var, bir donemi elestirmek icin okumak ve sonraki yansimalarini gormek yeterlidir. Ayrica her ne kadar o tarih de 12 yasimda olsamda oncesini ve sonrasini ben yakin cevremden de cok dinledim. Baski altindaki % 91 halk onayinin yorumunu size birakiyorum. Yinede tesekkurler, boyle acik yureklilikle tartisarak guzel gunlere birlikte ulasmak dilegiyle selamlar  22.09.2011 14:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 448
Kayıt tarihi
: 24.12.10
 
 

Öncelikle merhaba. Bugün 24 Aralık 2010, ben de blog dünyasında yerimi aldım. Merhaba. Hepinize k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster