Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
739
 

12 Eylül yüzsüzleri!

12 Eylül yüzsüzleri!
 

Vikipedi'den..


Türkiyedeki "siyasi yüzsüzlüğü" en iyi kim bilir, derseniz, cevap olarak; 12 Eylül darbesini yapmış ama bugüne kadar yaşamak "talihsizliğine" uğramış Kenan Evrendir, derim.

Darbe yüzsüzlüğü öylesine çığırından çıkmış, öylesine yalama olmuştur ki, herhalde bu duruma en çok Kenan Evren hayret etmiştir.

13 Eylül 1980 gününü ayakta selamlayanlar, bugün Kenan Evren'in adını tarihten silmekten bahsediyorlar.

Yargılansın ve asılsın, diyenler bile var.

Sadece bu olsa, bu yüzsüzlüğü korkunun doğal sonucu sayabilirdik. Ancak, yüzsüzlük sınır tanımıyor.

Halkın seçtiği yönetimler, kendi siyasi görüşüne uymayanlar, yeni bir 12 Eylül için yanıp tutuşuyorlar ama eski 12 Eylül'e versansın etmeyi de ihmal etmiyorlar.

Bugün demokrasiyi çökertmek için kurulmuş yapılanmaları savunuyor; Ergenekon'a avukatlık yapıyor ama demokrasiyi rafa kaldıran Kenan Evren'i mahkum etmek için savcılığa soyunuyorlar.

Gün geliyor, ellerinde "Ordu göreve" pankartlarıyla sokaklara çıkıyor, gün geliyor aynı pankartın arka yüzüne "12 Eylül yargılansın" yazıp yollara düşüyorlar.

Meşru siyaseti küçük görüyor, askeri vesayeti tepelerinde taşıyorlar; ama meşru yönetimi alaşağı edip ülke yönetimine "emir ve komuta" zinciri içerisinde el koyan Kenan Paşa'ya küfrediyorlar...

28 Şubat sürecinde, ülkenin seçilmiş başbakanını "paşa paşa imzaladı" diyerek tahfif ediyor, ama tüm siyasileri bir geçede Zincirbozana gönderdiği için Kenan Evren'i hapse atmak istiyorlar.

Paşaların birifinglerinde bilgilenip dakikalarca ayakta alkışlıyorlar, ama tüm yasama ve yargıyı eline alan Kenan Evren ve ekibini taşlıyorlar.

Kenan Evren'i sevmiyorlar ama onun yaptığı "cunta anayasasını" değiştirmemek için göğüslerin siper etmekten geri durmuyorlar.

Bu ülkede pek çok olay, bu ülkenin "yüzsüzleri" için turnusol kağıdı olmuştur, ama en çok da 12 Eylül darbesi olmuştur.

Bilesiniz ki, bu ülkeye asıl zarar verenler, darbeci genaraller değil, siyasi çıkarları ve saplantılı ideolojileri için, bir dansöz kıvraklığında bel hareketi yapanlardır.

Tüm iskelet sistemlerini yok ettikleri için, bir solucan gibi her deliğe akabilenlerdir.

Her ortamı leyhlerine çevirmeye çalışıp, her badirede ayakta kalabilenlerdir.

Bunlar kimler midir?

Kendileri, kendilerini gayet güzel anlatıyor; okuyun, izleyin anlayacaksınız!...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...12 Eylül sonrasında yayımlanan kitap ve gazeteler şöyle bir karıştırılsa, bugün 12 Eylül'ü ve Evren'i eleştirenlerin o günlerde nasıl davrandığını ve Evren'i nasıl göklere çıkardığını görürüler. O günün genç akademisyenleri ve genç gazetecileri, akan kanın durması karşısında memnuniyetlerini nasıl belirttiklerini okurlar. Koskoca İstanbul Üniversitesi'nin oy birliği ile Evren'e Fahri Profesörlük ünvanı verenler şimdi nerede, neden sesleri çıkmıyor?..12 Eylül öncesinde, bütün Türkiye sathında "Kurtarılmış Bölgeler" tesis eden ve burada kendilerine özel yönetim ve özel mahkeme kuranlar acaba kime hizmet ediyordu? Ordu(Fatsa)'dan İskenderun Körfezine inen bir çizgide sıralanmış "Kurtarılmış Bölgelerin" amacı neydi acaba? Bence, bu tesadüf değildi. Samsun ve Ordu bölgesi Rusların stratejik planlarında çıkarma bölgesi, ve Kurtarılmış bölgelerin sıralandığı çizgi de Çıkarnma sonrası stratejik ilerleme istikametiydi 12 Eylül'de ABD'nin itelemesinin de bana göre asıl amacı buydu.Sela

cdenizkent 
 14.09.2009 12:09
Cevap :
Yüzsüzlük de ikiyüzlülüğün bir versiyonu deniz bey...Yorumunuz her şeyi açıkça ortaya koyuyor...Teşekkür ederim, selamlarımla...  14.09.2009 22:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1641
Toplam yorum
: 4254
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 793
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster