Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '08

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
5027
 

120 Vanlı kahraman çocuklar anıldı

120 Vanlı kahraman çocuklar anıldı
 

Kahraman Çocukları Anma ve Saygı Yürüyüşü


Vanlı 120 Kahraman Çocuklar için 93 yıl sonra anma töreni yapıldı?!

Anma törenini paylaşmadan önce, 120 çılgın çocuğun hüzünlü, onurlu, insanı derinden etkileyen öyküsünü özetle hatırlayalım..

Ermenilerin ayaklanmaya başladığı 22 Ekim ayına kadar Van ve çevresindeki bütün gençler askere gitmişlerdi. Kafkas cephesinde Ruslara karşı ölüm kalım savaşı veriliyordu. Van’da yaşlı, kadın ve çocuklardan başka hiç kimse kalmamıştı. 2 Ocak 1915’te Van’a, İran’da (Hoy) bulunan Rus baskınlarına karşı savaşan Türk ordusunun cephanesinin bitmek üzere olduğu ve acil olarak cephane sevkıyatı yapılması gereği Van’a bildiriliyordu.

Van’da gençler askere gitmiş, ancak yaşlılar, kadınlar ve çocuklar şehirde kalmışlardı.
Bunun üzerine cephaneyi İran’da bulunan orduya kimin götüreceği sorunu tartışılmış ve sonuçta çok riskli bir karara varılmıştı. Sonuçta; Van’da mekteplerde bulunan 12–17 yaşlarındaki çocukların cephaneyi götürmelerine karar veriliyordu.. Bu amaçla gönüllü ailelerden alınan 120 Vanlı kahraman çocuk, yanlarında birkaç jandarma 2 öğretmen ile birlikte Ocak ayının donduran ayazında sırtlarında bu cephaneyi götürmek için eski Van şehrinden uğurlanarak karlı yola çıkar. Günler süren zorlu yolculuktan sonra 21 Ocak’ta çocuklar cephaneyi orduya yetiştirir ve geri dönüş için yola çıkarlar. Çocukların dönüşlerinde kar yağışıyla birlikte fırtına çıkar. Şehre oldukça üzücü bir haber gelir. Habere göre 23 Ocak gecesi 120 kafilesi tipiye tutularak donar. 80 çocuk 10 asker ve 2 öğretmen yolda hayatını kaybeder. Büyük çoğunluğunun durumu ağır olan 40 çocukla 8 jandarma ise kurtarılır. Bir kısım öğrenci ve askerin cesedi ise Van’ın Saray ilçesine gömülür. Van’a getirilen 40 çocuktan, günlerce verilen uğraş sonrası, ancak 22’sini kurtarılır.

Bir benzerine az rastlanan kahramanlık destanını bedenleriyle karlı dağlara yazan 120 Vanlı kahraman çocuklar kafilesinden Toplam 98, çocuk 2 öğretmen ve 10 asker şehit olur. Çocuklarımız insanımız bu fedakârlığı yaparken komşuluk yaptıkları, ekmeklerini paylaştıkları, aynı türküleri söyledikleri, aynı çiçekleri kokladıkları Ermeniler maalesef 1.Dünya Harbinin çetin günlerinde Vanlıları yalnız bırakır. Emperyalist güçlere karşı vatanlarını savunmaları gerekirken ihanet ederek Ruslarla işbirlikçiliği yaparlar. İsyan ederek katliamlar gerçekleştirirler. Emperyalist güçlerin kışkırtmalarına, teşviklerine inanan Ermeniler 1915 te hem kendi geleceklerini, hem de Vanlıların geleceğini mahvederler.
120 kahramanın öyküsü özetle bu.
ANMATÖRENİ
1915 te bedenlerine karların kefen olduğu 120 Vanlı kahraman çocuğun anısına 23 Ocak 2008 Çarşamba günü 93 yıl aradan sonra Van da ilk kez Van Valiliği, Van Belediyesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi- Milli Eğitim Müdürlüğü- Kültür Müdürlüğü, Van da 1. Dünya Harbinde Ermeni Çetelerinin Katliamlarına Uğramış Mağdurlar Derneği tarafından ortak bir organizasyonla 120 Vanlı Kahraman çocuklar için anma töreni düzenlendi.
Geç kalınmış bir anma günü!
Az değil, 93 yıl sonra!?
Her şeye rağmen 23 Ocak 2008 Çarşamba sabahı unutkan toplum hafızası Van’da yeniden canlandı. Hüzün, gurur, gözyaşı arasında anlam buldu.

Anma gününde Vanlı çocukların bakışları farklıyıdı. Kendi güçlerini gördüler. Cesaretlerini, inançlarını, bilgilerini tazelediler. Küçük bedenlerinde dağ gibi yüreklerinin olduğunu haykırdılar. Van ve Van dışında 120 kahramanlığını öğrenen herkes vicdanını, duruşunu, bakışını, imanını sorguladı, hesaba çekti. Vanlıların örnek dayanışmasını, çocuklarının cesaretini analiz etti.

Anma töreni, 1 Dünya Harbi sırasında Ermeni çeteleri tarafından yakılıp yıkılan ve harabe haline gelen Eski Van şehrinin bulunduğu Tarihi Van Kalesi'nin güneyinde yer alan 93 yıl önce 120 çocuğun cepheye uğurlandığı Kayaçelebi Camii önünden başladı. 1915’ten 2008’ e köprü kuran; sessiz, vakur, anlamlı, duygulu ‘’ VAN KAHRAMAN ÇOCUKLARINI SAYGIYLA ŞÜKRANLA ANIYOR’’ yürüyüşü, merhum Van Belediye Başkanı Tayyar Dabbaoğlu tarafından 1977 yılında dikilen, 120 Vanlı Kahraman Çocuklar Anıtı'nın bulunduğu Kurtuluş Parkı'nda noktalanıyordu.

Anma yürüyüşüne Vali Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Burhan Yenigün, Cumhuriyet Başsavcısı Yahya Akçadırcı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Hasan Ceylan, Emniyet Müdürü Salih Kesmez, yerel Van kıyafetli karanfiller taşıyan 120 öğrenci, kamu kurum ve kuruluşlarının personelleri ile öğrenciler, siyasi parti temsilcileri, meslek odaları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, vatandaşlar, Ermeni çeteleri katliamlarına uğramış mağdur aileleri, gaziler, şehit aileleri katılmıştı.

‘’ 120 Vanlı Kahraman Çocuğumuzu Saygıyla, Şükranla Anıyoruz'', ''Çocuklarımız Tarih Yazdı, Tarihte Onları Yazıyor.’’ pankartları taşındı. Aynı gün Van’da araçlara ‘’ 120 KAHRAMAN ÇOCUKLARIMIZI ANIYORUZ’’ etiketleri asıldı. 3 kilometrelik ilgi gören yürüyüşten sonra kahraman çocuklar ve bütün şehitler anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak, 120 Vanlı Kahraman Çocukları temsil eden, 120 Vanlı çocuk tarafından anıta 120 karanfil bırakıldı.

Van Valisi Özdemir Çakacak, 1.Dünya Harbi sırasında çok acılar çekmiş, yıkıma, katliamlara, işgale, muhacirliğe maruz kalmış, Van ve Vanlılar için bugününün önemli, anlamlı bir gün olduğunu belirttiği konuşmasında 1915 yıllında Van şehrinde eli silah tutan herkesin savaşta olması nedeniyle şehrin savunmasız kaldığını söyledi. Çakacak, " Bu gün 93 yıl önce kahramanlık, yiğitlik, cesaret kavramlarıyla vatan sevgisini körpe bedenleriyle bütünleştiren 120 Vanlı kahraman evladımızı anma günüdür. İsimsiz kahramanlarımızı gururla, saygıyla, rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun. 120 olayı yalnızca bir kahramanlık öyküsü değildir. Öğrencisiyle, öğretmeniyle, kadınıyla yaşlısıyla, askeriyle vatanın istiklali için tek yürek olan Vanlıların sergilediği örnek birliğin beraberliğin, milli mücadelenin de adıdır. Millet olmanın örnek davranışıdır bu. Bu manevi mirası gelecek nesillere aktarmak zorundayız. 120 Vanlı çocuğumuzun örnek kahramanlığını ve Van’ın yakın tarihini çocuklarımıza her yönüyle, mutlaka anlatın. Bu ülkenin hangi fedakârlıklar, hangi zorluklar içinde kazanıldığını öğretin. Önümüzdeki yıllarda bu törenini ulusal düzeyde, daha zengin etkinliklerle kutlayarak, Van’ın Vanlının gerçek yönüyle tanınmasını-tanıtılmasını sağlayacağız" dedi.

Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün ise Vanlıların 1915 yıllarında bir yandan Çanakkale'de, bir yandan Allahu Ekber Dağları'nda ve bir yandan da Hoy kentinde düşmanla savaştığını hatırlatarak o dönemin Vanlılar için karanlık geçtiğini, Ermeniler tarafından Van’ın yakılıp yıkıldığını, Vanlıların acımasızca katledildiğini, Vanlıların milli mücadelede çok büyük fedakârlıklar, kahramanlıklar gösterdiğini 120 Vanlı Kahraman Çocukların destan yazdığını, Rus işgaline uğrayan Vanlıların çok acı ve çileler çektiğini ifade etti.

Birinci Dünya Savaşı'nda Ermeni Çeteleri Katliamına Uğramış Mağdurlar Derneği Başkanı İkram Kali de, 120 kahraman Vanlı çocuğun Anadolu’da emperyalizme, işgalcilere karşı verilen mücadele önemli rol oynadıklarını, canlarını seve seve feda eden Anadolu da 120 bin çocuğu temsil ettiğini. Van'ın, Vanlıların günümüzde yaşadığı ekonomik sosyal ve kültürel sorunların temelinde Ermeni isyanları- katliamları, Rus işgali ve Van şehrinin yakılıp yıkılmasının önemli etkisinin olduğunu, kahraman çocukları anmanın insani- vicdani-ahlaki-dini- görev ve sorumluluğun bir gereği olduğunu, 120 kahraman çocukların;
Anlaşılması-Anlatılması-Anılması- Unutulmaması-Unutturulmaması (3A-2U) gerektiğini söyledi.
Vanlıların arzusu, temennisi önümüzdeki yıllar da yapılacak anma gününde 120 den 120 bine vatanın bütün fedakar, isimsiz kahraman çocuklarını anmak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 4215
Kayıt tarihi
: 22.06.07
 
 

Van'da doğdum. Her insanın bir dünya olduğuna inanıyorum. Yaşam ve başarıda, huzurda aşkın, heyecanı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster