Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1284
 

13 askeri kim yaktı? Güneş, bomba ve ihmal

13 askeri kim yaktı? Güneş, bomba ve ihmal
 

Yüreklerimiz yanıyor....


Yanan 13 Can

Bir düşünün, askersiniz, Antalya ya da Marmaris'te deniz kenarında değilsiniz, gölgede 43 derece sıcakta, güneşin altında en az 50 derece olan sıcakta yürüdüğünüzü, güneş tepenizde mikrodalda fırın gibi yanıyor, su içiyorsunuz serinleyemiyorsunuz. Emirlere uyuyorsunuz ve ayaklarınız 60 derece sıcaklıktaki yere temas eden botların içinde pişmiş durumda. Sırtınızda 40 kilo ağırlığında çanta ve en az 5-10 kilo ağırlığında tüfek ve mermi taşımaktasınız.  

Uykusuzsunuz, acemi birliğinde sizi motive etmek için söyletilen "asker acıkmaz, asker uyumaz, asker üşümez, asker susamaz vb" uzayıp giden sözlerin manasının kaybolduğunu hissederek uykunuz gelmekte, 48 saat hiç uyumamış yorgun ve sıcaktan bunalmışsınız, güneş sizi yakmakta.  

Aniden teröristlerin telsizinden bir cevap "askerler sersem sersem dolaşıyorlar neden vurmuyorsunuz?"  

Belli ki o askerlerin hepsi sıcaktan zaten ölmek üzere, hepsi uykusuz ve yorgun. Teröristte olsa ateş etmek gelmiyor içinden ama birden telsizden gelen bir ses "neden vurmuyorsunuz?" diye gelen acımasız vicdansız bir ses.  

Sonra askerler üzerine güneşin gölgede 43 derece sıcaklığı yetmiyor gibi açılan ateşin yaktığı mermi acıları ile birleşiyor. Kimi son anlarını yaşadığını hissetmiş, kendisini besleyen büyüten babasını anasını abisini ablasını düşünüyor.  

Otlar tutuşuyor alevler metrelerce yüksekliğe ulaşıyor, kaçamıyor 20 yaşındaki gencecik fidanlar. 3 aylık askeri eğitimin ardından 20 yıllık kaşarlanmış dağ gerillalarıyla savaştıklarını ve bunun ölümcül olduğunu biliyorlar.  

"Nerede milyonlarca dolara İsrail'den alınmış olan Heronlar, Amerikadan alınmış Helikopterler?" diye düşünüyor ilköğretim mezunu mesleksiz genç Mehmet.  

"Daha kaç kurban vereceğiz? kaçımız ölecek bu dağlarda bu ayrımcıbu çıkarcı komplolara kaçımız gideceğiz?" diyor az ötede ayakları tutuşan sanayide tornacı çırağı askerlik yapan Ahmet.  

"Daha yeterince zengin olmadı Batılı silah tüccarları ve onları zengin etme meraklıları, daha kana doymadılar aslan Yürekli Rişar'ın torunları, Fırat'ın ve Nil'in mavi çizgilerine sıkışan Davud'un Yıldızı sanılan 2 mavi piramitin fravunun maddeci ayrımcı köleleri için yetmez dökülenTürk ve Kürt kanı" diyor imam hatip mezunu Onbaşı Salih biraz olayın bilincinde olarak.  

Yeni Anayasa görüşmeleri tıkanmalı diye düşünmekte birileri, ölmesi gerekiyor kurban seçilmiş 13 Asker diyor bazı şerefsizler, askerler yanmalı yakılmalı ki yaralar kaşınmalı ki kan gövdeyi götürsün ki arada masumlar yansın istiyor bazı onursuzlar.  

"OHAL ilan edilsin" diye naralar atıyor sanki BUHAL'a gelmemize sebebin OHAL olduğunu görmek istemezmişcesine.  

Nara atmak kolay, önemli olan sisli gecede pusun arkasında gözleri parlayan şeytan hangi şeytan iyi anlamak lazım. O parlayan gözler ne öyle? Hangi hayvana ait, her dolunayda kan alan KURT mu yoksa barış güvercinlerini öldüren KARTAL mı?  

Anlayan anladı...  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3643
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster