Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '16

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
6727
 

136 yıldır çözülemeyen sır; Yıldız İstihbarat Teşkilatı

136 yıldır çözülemeyen sır; Yıldız İstihbarat Teşkilatı
 

136 YILDIR ÇÖZÜLEMEYEN SIR YILDIZ İSTİHBARAT TEŞKİLATI


“Evvelâ tedbir, sonra emniyet” diyen Sultan Hamid, Yıldız’da modern bir istihbarat teşkilatı kurmuştur. Bugünki MİT’in atası sayılır.(1)

Osmanlı’nın en zor dönemleri tabi. Siyonizm’in ahtapot virüsü gibi sardığı bir Osmanlı mirası kalıyor Abdülhamit han’a. Kimin hain, kimin dost olduğunun belli olmadığı bir devlet sistemi.

II. Abdülhamit (1876-1909) döneminde Osmanlı Devleti’nde devlet istihbaratı gelişmiş, fakat özel çıkarlara hizmet eden bir araç olarak kullanılmıştır. Balkanlardaki milliyetçilik hareketleri, bunları destekleyen Avusturya ve Rusya’nın faaliyetleri gibi dış olaylar ile ülke içindeki komploları ortaya çıkarmak için Abdülhamit “Yıldız İstihbarat Teşkilatı”nı kurmuştur (1880-1908). 

II. Abdülhamit hatıralarında “yabancı devletler kendi emellerine hizmet edecek kimseleri vezir ve sadrazam mertebesine kadar çıkarabilmişlerse, devlet emniyet içinde olamazdı.

Doğrudan doğruya şahsıma bağlı bir istihbarat teşkilatı kurmaya, bu düşünce ile karar verdim.

İşte düşmanlarımın jurnalcılık dedikleri budur” diyerek istihbarat örgütüne neden ihtiyaç duyduğunu ifade etmektedir.(2)

Teşkilat kaldırıldıktan sonra yüz binlerce istihbarat bilgisi saraydan alınarak yakılmıştır.(3)

Şahsi fikrim okuduğum kitaplar, izlediğim istihbari filmler, hissiyatim  bu teşkilatın devam ettiğinden yana. Aksaçlılar meclisi diye dizi ve filmlerde anlatılanlar bence tam da bunlar. Bizim de derin devletimiz var. Her zaman şunu anlatmışımdır. Dünyayı üç güç yönetiyor. Tapınakçılar, İlluminaticiler ve Yıldız teşkilatı. Madalyonun arkasında dünyayı yönetenler işte bu güçler. Neden kuruluyor bu tip derin güçler. Çünkü en ucuz savaş tekniği.

Ayrıca günümüze de bakıldığında 15 Temmuz darbe girişiminde de görüldüğü üzere devletin memurları devlete ve halkına kurşun sıkıyor. Abdülhamit han ile bugün arasında pek bir şey değişmediğini görüyoruz. Kimin hain, kimin dost olduğunun belli olmadığı bir devlet sistemi. Netice de bu tip sağlam temelli istihbarat teşkilatları devletin sigortası vazifesini görüyor. 

           KAYNAK

(1)  http://www.ekrembugraekinci.com/makale.asp?id=496

(2)  http://www.turkiyeistihbarat.com/yildiz-istihbarat-teskilati/

(3)  https://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1ld%C4%B1z_%C4%B0stihbarat_Te%C5%9Fkilat%C4%B1

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 364
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 505
Kayıt tarihi
: 22.12.12
 
 

4 Aralık 1982'de Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde doğdu.Tavşanlı Fevzi paşa ilköğretim okulu,İmam h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster