Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '07

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
632
 

14 Mart'lar

14 Mart'lar
 

‘’AKP sağlığa zararlıdır’’ .. ’’Sağlık parayla satılamaz’’ pankartları ile Türk Tabipler Birliğinin Ankara’daki muhteşem gösterisi yerini buldu.. Hükümet, ’’Torba’’ yasasından yediği ‘2Veto’’ ile birlikte, şimdilik inadından vazgeçti, Öneri, meclisten geri çekildi..

Veto sonrası Başbakan konuya sıcak baktığını, Sağlık Bakanı ile birlikte ifade etti. Genel kanaat, C.Başkanlığı seçimi arifesinde olay, ’’Dalgalanmaya’’ bırakıldı. Dizginler seçim sonrası ele alınacak. Gidişat bu gidişat.. Ki, her işte olduğu gibi..

Her yol ‘’Roma’ya çıkar’’ hesabı içindeler. Ağızları şimdilik sus-pus.. Gözleri şimdilik kapalı yürüyorlar, etliye sütlüye karışmadan.. Yürüsünler bakalım.. Böylelikle, olup bitenlerden sonra meşhur 14 Mart Tıp Bayramı, soğuk duş almıştır.. Sağ gösterip, sol vurmak.. Esas aparkat, sonradan geleceğe benzer.. Bu da beyanatlarından belli.. Konuya sıcak bakılıyor.Bunları bilmek için bakla falına, yıldızlara bakmağa gerek yok.Şu ‘’İthal’’ muzu, Fildişi Sahillerinden İthal eder gibi.. O sahillerde ‘’Fildişi ‘’de’’ yok mu acaba? Onları da ithal etsinler ..Tarak, marak..Ne bileyim bir şeylere yarar elbet..

Sağlık, evrenseldir... ’’Hekim sayısı az mı? Diye sorduk bir çok hekimlerimize. ”Bir çoğu, aynı ortak noktalarda meselesi değil, ’’Denge’’ meselesidir, dengesiz dağılımdır. Dedi.’’Bir diğeri:

- ‘’Hekim yok savunması arkasına saklanmamalıdır.’’

- ‘’Ülkemiz halkının her bölümü, ülkede mozaik oluşturmaktadır. Dil, önemlidir, yabancılarca... Nasıl uyum sağlayacak. Her doktora tercüman nereden bulunacak?

- ‘Yabancı doktorların yararına inanmıyorum. İlkten bizlerin durumuna çare üretsinler ondan sonra..’’

-‘’ Sağlıkta, çoğunlukla hizmetin verilmesi, sağlıklı olamaz..’’

-‘ Yıllarca, bin emekle ulaşılan tıp eğitiminin düzeyi, Türk olmayan hekimlerin ülkemizde hizmet verip vermemesi meselesi değildir söylenenler... Ya nedir? Denetimin yapılamayacağı ve bir standart belirlenemeyeceği endişesini taşıyoruz..’’

-‘’Atamızın ‘’Beni Türk doktorlarına emanet ediniz’’ sözleri de ne çabuk unutuldu?!...

Endişeler, dilek ve deyişler böyle ortak bir paydanın etrafında toplanıyor daha yüzlerce söyleşide...Konunun bu şekilde meclisten geri çekilmesi de ayrıca derin bir memnuniyet yarattı.Bunlar da ifade ediliyor...İleriye dönük endişeleri de var... Ya ilerde tekrar gündeme getirilirse?! Öyle ya, Başbakan ‘’Konuya sıcak bakıyorum.Bakanla görüşeceğim tekrar’’ demiş..Bakan da:’’ Bu kanun çıkmalı’’ diyormuş..Ve demiş de..

Hastaya ilaç uygulamalardaki ‘’Tarif’’ lerde, bir yabancı doktor, bir kadını nasıl muayene edecek ?Böbrektir, dalaktır, nabızdır, nasıl yoklayacak? Nasıl ikna edecek onu?.. Hadi, edildi diyelim ilacın nasıl kullanılacağı tarifini sıhhatli bir şekilde hastaya nasıl anlatalım? Her doktora birer tercüman verilecektir zahir!..

Doktor, hastasına ‘’Fitil’’ yazmıştır reçetesinde.. Rahmine koyacak bu fitili.Şifa bulacak.. Ertesi gün, aynı kadın, aynı doktorun karşısına geçip, yana yakıla: ‘’Doktor Bey, verdiğiniz fitilden ben, hiç fayda görmedim. İyi gelmedi... Rahmi’nin ağzı köpürdü ha, köpürdü.. Ne yapacağımızı şaşırdık, sana geldik şimdi’’ derse, doktor ne cevap verecektir? !Doktorun aklına gelir mi ki, ’’ senin kocanın adı ne?’’ diye?! Nerden gelsin de sorsun!. Doktor nereden bilsin ki , kadın için verdiği fitilin, kocası olacak Rahmi Bey tarafından çiğneneceğini... Tabii ki ağzının köpür köpür köpüreceğini?!!.. Nerden bilsin Anadolu’da Rahmi adının ‘’Rahim’’ diye kısaltılarak çağrıldığını?!

Ört ki, ölem!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:)))))))))))))))))))))))))))))

derinmavi.. 
 28.07.2007 23:51
Cevap :
Yazı tam da ''Sen''lik..Güncelliği gitti konunun.Ama,ağırlığı her dam ensemizdedir nefesi.  29.07.2007 10:50
 

Ankara'daki bu protestoya benim de pek çok arkadaşım katıldı.Ve ben de bu konuya çok tepkiliyim.Sizin de duyarlılığınız beni mutlu etti.Daha sonra AKM yıkılacak diye sanatçıları isyan ettirdiler.Şimdi sıra öğretmenlerde ek ders ücretleri konusundaki yeni kanun hepimizi çileden çıkardı.Her hangi bir özel durumdan bir gün okula gitmesen 6 ya da 7 saat ek dersin kesiliyor.Durun bakalım daha kimler isayan edecek.kimler uyuyacak?

Burcu Ege 
 31.03.2007 12:38
Cevap :
Hele hele AKM nin yıkılışı... Bakan Koç,her yere 'Tos'' vuruyor.Esas bu tip adamları, iktidardan düştükten sonra da izleyip,yakasını bırakmamağa çalışacaksın. Ama,iktidardayken bu kadar acizliklerini sergileyenleri iyi takip edeceksin,layığını vereceksin.Basındaki arkadaşlar bunu,''İnceden inceden'' veriyorlar amma,karşı taraf anlamıyor.İnsanlar,''Layığı ile idare edilirler'' demişler,işte o hesap..O kadar azınlıktaki her şeyi hak etmeyi kazananlar.İşte fırsatçılar,hep bu ''Çatlaklardan'' içeri sızıyorlar maalesef.Bizler ne zaman çoğalabileceğeiz? Mesele burada.Bunun adına toplu ''Şuur'' diyorlar. ..NOT: Son diyapozonlu şiirimi aldınız mı? Öğrenmeek istedim de...Selamlar size.  31.03.2007 13:09
 

yazınızı okudum, ellerinize sağlık, düşüncelerinize sağlık. Ülkemin sağlıkçı(!) sağlık bakanı doktorları yabancılaştırıyor, aile hekimliğini getirerek ülkemi tıbbi cihaz çöplüğüne çeviriyor, insanların sağlık hizmeti almasını eleştiriyor, hastaneleri özerkleştirerek özelleştirmenin daha doğrusu satmanın önünü açıyor ve bu halkın hala sesi çıkmıyor. Evet 14 Mart tıp bayramı kutlandı ama bence coşkuyla değil acıyla. Bu yaşananlar başka bir ülkede yaşansa o Sıhhiye meydanında yüzlerce değil binlerce doktor, hemşire, sağlık memuru, laborant olmalıydı. Ben Manisa'da yaşıyorum. Tıp Bayramında kutlama yapan ve daha sonra İl Sağlık Müdürlüğüne protesto yürüyüşü yapan sağlıkçı sayısı nekadardı biliyormusunuz.? Sadece 25-30 kişi İşte bu yüzdendir ki bu tıp bayramı hüzünlüdür. Ve çok acil olarak sağlık personelinin bu uygulamalara DUR demesi gerekmektedir. Ülkem için, halkım için, insanlık için, kendi sosyal güvenceleri ve sağlıkları için. Saygılarımla

Ümit BAYSAN 
 22.03.2007 8:37
Cevap :
Sayın Baysan....Hiçbir yazım,bu yazı kadar en az hit almamıştı...Konu bu kadar ''Sığ'' olmamasına rağmen,sağlık konusu bu kadar ''Ezik'' hit alarak göstergesini kendisi belli ediyor zaten.Benim kazancım,sadece artı bir okur kazanmak....Esasında derdim,''Hit'' almak değil ! Her yıl yaşanan bu ''Tıp'' konusunun,siyasiler elinde aldığı yamru-yumru şekildir.Kendimi bildim bileli,iktidarların iktidarsızlıkları,konuyu hep getirip getirip kapı önüne bırakmak olmuştur...Ben,siz,onlar,bizlerse,bu oracıkta bırakılan konuyu ortalıklardan süpürüp,bir tarafa yığmak olmuştur.Ortalıkta dönen ilahi senaryo, hiç değişmeden sürüp giyor..Gitsim bakalım.O kadar blogger içinde,bir tek siz konuya eğildiniz.Bravo derim. Diğerleri ne yaptı? ''Koskocaman bir hiç!'' Teşekkür ediyorum size .Saygı ile  22.03.2007 10:51
 

yazınızdaki habere bizde kayıtsız kalmadık..izledik...elbette fikirlerimiz sizin yazdığınız doğrultudaydı....teşekkürler yazdığınız her duyarlı yazınız için...düşüncelerimizin gözü daha bir açılıyor...

Gülden Işık 
 14.03.2007 23:04
Cevap :
14 Martlar ne güzel geçerdi..Pamukkale travertern'lerindeki balo salonları Gökovada balolar..Muhteşem elit tabakası..O zamanlar ne ilaç sıkıntısı,ne stoklama ne de günü geçmiş ilaçların pazarlaması vardı.Şimdiki muktedirler şaşkın..Herbirisinin suratlarında okunuyor secereleri... Aklımızda kalanlar hep ''En'' ler oldu..Siz de ''En'' lerin en ileri gelenlerinizdensiniz..Toprak kokulu,''Mancar'' kokulu...Binbir çiçekle yoğrulmuş yorgun ama sıcak nefesinizle ısıttığınız bu dünya...Ve yazılarıma karşı gösterilen bu yaldız serpmeleri''Yakamozlar''...O yakamozlarda Gökova...Derin sularında azmak başları...Çimenlerin salına salına sudaki kıvrak canlı dans figürleri..Çağıl çağıl akan suların musikisiyle dipteki balıklar,varolduklarından ağzı kulaklarında buz gibi suda gayet mesutlar...Ayakları sulara batan sehpadan yenen mezeler eşliğinde rakının lıkır lıkır boğazdan aşağı inmesi..Ve...Perde perde inen akşamın içinden bir piyano sesi:''La vıoletera.'' Ve.. İnci Avcıları.''..Teşekk  15.03.2007 0:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 881
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster