Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
670
 

14 Nisan 2007 Ankara notları

14 Nisan 2007 Ankara notları
 

Cumhuriyet mitinginden dönünce hemen ilk düşüncelerimi yazmıştım (1).

14 Nisan 2007 Cumartesi günü Ankara’da güzel bir bahar havası vardı, gölge yerler biraz serin olsa da güneşli yerler yaz gibiydi. Beşevler’de tanıdıklarıyla buluşmaya çalışan ve şans eseri cep telefonunda hat yakalamış birisi kendini nasıl bulacaklarını anlatıyordu: “Elimde bayrak var”. Oysa o sırada oradaki birkaç kişiden birinin elinde bayrak vardı. Gülümseyerek yürüdük.

Selocanlar bugün Cumhuriyet için iyi çalışmadılar, onlara küstüm. Oysa yüzbinlerin olacağı yerlere mobil baz istasyonları kurarlar diye bilirdim. Avea ve Vodafone ne durumdaydı bilmiyorum, ancak benim kullandığım Turkcell bugün sınıfta kaldı. Telefonla haberleşip buluşmayı planladıklarımızla buluşamadık. Hat düşmedi, mesajları defalarca denedikten sonra ancak gönderebildim, onlar da çok geç ulaştı.

Ses düzeni yalnızca Tandoğan’ı kapsadığı için Beşevler tarafından duyulmuyordu. Kalabalıklar durağan değildi. Beşevler'den biz giderken dönenler vardı. Gençlik Caddesi'nden Anıtkabir’e yürürken karşıdan gelen büyük bir kalabalık vardı. Sayı konusunda doğru tahmin yapmak bu nedenle olanaksız. Ancak çok net gördüğüm “yüzbinler” demek de doğrudur, “milyon” demek de... Biriler bu toplantıdan onbinler diye sözederse o zaman artniyet aramak gerekir.

Anıtkabir’deki kalabalıklar yalnızca Aslanlı Yol’da, Mozoleye çıkan merdivenlerde ve ortadaki meydanda değildi, çok sayıda katılımcı çimlerin üzerinde, ağaçların altında, duvarların üzerinde oturmuşlardı.

En heyecanlı grup mozoleye çıkan merdivenlerde bekleyenlerdi. Alandaki hareketliliklerden dolayı bazı bölümler boş kalıyordu. Bazı televizyonların bu boş alanları gösterdiğini telefonla öğrenenler bu bilgiyi meydandakilere aktarıyorlardı.

Yaş ortalaması yüksek olsa da gençlerin sayısı beklediğimden çok fazlaydı. Ailece gelenler çoğunluktaydı. Pusetlerde bebekler, tekerlekli sandalye ile gelen engelliler, sağlık nedeniyle ağzı maskeyle kapalı olanlar vardı. Yürümekte zorluk çeken yaşlılara sık sık rastlıyorduk.

Herkes çok sakindi. Polislerin bir bölümü belediye otobüsleriyle getirilmişlerdi. Arama yapanlar dışında polislere hiç iş düşmedi. Onların da bazılar bahçe duvarlarının üzerinde, yol boyundaki kafelerde oturuyorlardı.

Yüzlerce metrelik bir Türk Bayrağı Aslanlı Yol’da, Anıtkabir’deki meydanda, mozoleye çıkan merdivenlerde dolaştı. Bayrağın iki ucunu zaman zaman görsek de çoğunlukla nerede olduğu belli değildi.

Anıtkabir’de gönderdeki büyük bayrak ipine dolandığı için dalgalanmıyordu. Görevli bir asker onu düzelttiğinde izleyen kalabalıktan büyük alkış aldı.

Sabah evden çıkarken pencerelerde, balkonlarda gördüğüm bayrakların sayısı dönerken çok artmıştı.

Anıtkabir’in Bahçelievler tarafındaki kapısından çıkınca tam karşıdaki bilboardlarda daha önce adını hiç duymadığım Sivil Toplum Platformunun “Meclisin kararı halkın kararıdır” yazan afişleri asılıydı. Söz doğruydu ama kim inanır bugünkü meclisin halkın tercihini tam yansıttığına. Üçte bir oyla üçte iki sandalye alıp her makamı elde etmek ne kadar demokratiktir.

Bugün Ankara’da Tandoğan ve Anıtkabir’de Türkiye vardı, Laik ve demokratik Türkiye.

(1) Anıtkabir’den geldim: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=35692

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne mutlu ki bu güzel buluşmada ben de vardım. Gerçekten yüzbinler vardı. Bunu az göstermeye çalışanlar, ancak bu insanların kızgınlığını arttırır. Önemli bir nokta da, evlere asılan Türk bayraklarıydı. Düşündüğümden fazla evde bayrak asılıydı. Demek ki aslında sayımız daha fazlaydı o gün. Eve gelince ben de bayrağımızı astım. Söylediklerimiz anlaşılıncaya kadar da indirmeyeceğim. Sevgilerimle...

SerdarCan 
 16.04.2007 9:45
 

tv de izledim..ama bu kadar güzel anlatılmadığını gördüm..halkdan biri .. birebir yaşıyan siz..orayı buraya taşımışsınız..gözlerim yaşararak okudum..sağduyulu davranan insanımızı alkışladım..zaten hep öyleler.. birileri onları maşa etmese..değil mi ama..teşekkürler efendim

Halide 
 15.04.2007 9:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2372
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster