Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '12

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
666
 

14 Şubat Sevgililer Günü ve Dünya Öykü Günü

14 Şubat Sevgililer Günü ve Dünya Öykü Günü
 

14 Şubat “ Sevgiler Günü “. Ama aynı zamanda “Dünya Öykü Günü”. Enteresan değil mi? Bu enteresanlığa dair Dursaliye  Şahan’ın  “Sevgililer ve Öykü Günü” üzerine yazdığı bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Özcan Karabulut’un sayesinde yanına bir de Dünya Öykü Günü eklendi.

Senenin başka boş günü kalmadı mı yoksa sevgililer hiç olmazsa aşk hikâyelerini kaleme alsınlar diye mi aynı güne tıkıştırıldı, bilemiyorum.

Bildiğim odur ki öykü vardır ancak yokmuş gibi davranılmaktadır.

Bunu benden daha iyi kimse bilemez. Bir öykü yazarı olarak gittikçe sayısı artan yüzlerce karakterimle, 7/24 birlikte yaşıyoruz.

Biz bu kadar kalabalıkken “Şiirden sonra en az okunan kitap türü öykü” demek akıllara zarar bir cümle değil de nedir?

Her akşam okumuşu, okumamışı, cahili, profesörü koltuklarına kurulup ekrandaki 72.5 dizide ne seyrediyorlar acaba?

Dizi aralarına serpiştirilen reklamların bel kemiği bir öyküye dayanmıyor mu?
2011 yılında 74 milyonluk Türkiye’de topu topu 63 öykü kitabı çıkmış diyeceksiniz. Evet doğrudur. Az sayıda kitap çıkıyor çünkü bu konuda devlet desteği ve teşviki gerekiyor.

Kaldı ki kitap az çıkmış çok çıkmış ayrı bir konu. Öyküsü olmayan bir insan düşünebiliyor musunuz?
Siz siz olun hayat öykünüze sahip çıkın. Duygularınızı sevin ve koruyun. Kopya hayatlar yaşamaktan, “uslu toplumlar” için hazırlanmış öykülerin içine girmekten aman ha sakının. Sessiz sedasız bu dünyadan göçmeyin.

Özcan Karabulut Dünyanın Öyküsü dergisini çıkarmış. Rastlarsanız alın. Öykünün ne olduğunu benden daha iyi anlatıyor.

Sevgililer gününüz muhabbetli, yaşam öyküleriniz hep ışıklı olsun.

Dürsaliye Şahan

Özcan Karabulut denmişken Karabulut’un çıkardığı dergiyle ilgili kısa bir bilgi vereyim bilmeyenler için.

Heyamola Yayınları tarafından çıkarılan derginin yayın danışmanlığını Usta yazar Füruzan yapıyor. Genel Yayın yönetmenliğini ise Özcan Karabulut yapıyor.

Dünyanın Öyküsü dergisini diğer edebiyat dergilerinden ayıran en önemli özellik, Türkiye sınırlarının dışına da taşan 27 kentte çalışma gruplarının olması. Öyküye gönül veren insanların oluşturduğu bu çalışma gruplarıyla bir yandan derginin yurt içinde ve dışında geniş kitlelere ulaşması hedeflenirken, diğer yandan öyküyle ilgili hem yerel hem de uluslararası çalışmaların öykü severlere ulaşması sağlanacak.

Dünyanın Öyküsü, adına uygun olarak çok sayıda öykücüye yer açıyor. Aralarında öykünün usta isimleri kadar yola yeni çıkan isimler de var. Derginin bu ilk sayısında ikisi yabancı toplam 13 öykü yer alıyor. Öykü seçimindeki tek ölçüt ise “iyi ve kaliteli” edebiyat.

Kendisini 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nün mimarı ve mirasçısı olarak gören Dünyanın Öyküsü, 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nü çeşitli etkinliklerle beş büyük kentte kutluyor. Bu yıl İnci Aral’ın kaleme aldığı 14 Şubat Dünya Öykü Günü bildiri metnine derginin ilk sayısında yer veriliyor.

Dünyanın Öyküsü, öykü edebiyatına yeni yazarlar kazandırmak amacıyla 2012 yılından başlayarak her yıl bir öykü ödülü verecek. Daha önce öykü kitabı yayımlanmamış yazarların kitap bütünlüğüne ulaşmış, yayıma hazır dosyalarıyla katılabilecekleri ödülde yaş sınırı olmayacak. Yarışmanın seçici kurulu ise şu isimlerden oluşuyor: Füruzan, Nursel Duruel, Semih Gümüş, Ömer Türkeş ve Özcan Karabulut.

Derginin genel yayın yönetmeni Özcan Karabulut sunuş yazısında, Dünyanın Öyküsü’nün çıkış amacını ve ilkelerini şöyle ifade ediyor:

"Öykücülüğümüzün ve öykü dergiciliğimizin birikimine dayanarak…

Ankara Öykü Günleri'nin, "İnsan öyküsüyle var!" sloganıyla yola çıktığımız 14 Şubat Dünya Öykü Günü'nün mimarı ve mirasçısı olarak…

Telif haklarına saygılı bir anlayışla…

Eleştiri ve öykünün ilgi alanına giren yazılarıyla, konuk türleriyle, odağına yapıtı alan soruşturmalarıyla…

Bütün dünyadan öykülerle, Dünyanın Öyküsü'yle…

Yenisi, genci, ustası, eleştirmeniyle…

"İyi" edebiyatla okuru buluşturmak…

Unutulmuş, değeri yeterince bilinmemiş veya edebiyatımızın kilometre taşı olmuş öykülerle / öykücülerle canlı bir öykü belleği oluşturmak… Sözcükleriyle, dilleriyle, sesleriyle, bakış açılarıyla, yazdıklarıyla "ben de varım", "bir de bu var" diyen öykücülere sayfalarını açmak…

İlk öykü dosyalarını ödüllendirmek ve kitaplaştırmak…

Kültürler ve diller arasında köprü olmak…

Hayatımızdaki dayatmalara karşı öykücüleri eylemli kılmak, yaratma özgürlüğüyle insanların özgürlük taleplerini örtüştürmek…

Atölyeleri, öykü forumları, çalışma gruplarıyla öykücülerin yaşadıkları her yere ulaşmak, edebiyat ortamını canlı tutmak…

…muhalif bir tür olan, ele avuca sığmayan öyküyü yükseltmek için çıkıyor!"

Yolu açık olsun diyor ve öyküye gönül verenlerin “Dünya Öykü Gününü” kutluyorum. Sevgililer gününüzü kutlamıyorum çünkü onu sevgilinize bırakıyorum. :)

oyatekin@gmail.com

Kaynak: Basın duyurusu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 561
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 3685
Kayıt tarihi
: 01.10.06
 
 

Milliyet Bloğa nasıl geldim ve nasıl yerimi aldım bilmiyorum. Sanırım uzun yıllar okuduğum bölüml..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster