Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
309
 

14 Temmuz Cumartesi

14 Temmuz Cumartesi
 

İnsanların yönetime karşı tepkili olmasına sebep olacak iki haber dikkat çekiyor bugünkü gazetelerde. Biri OKS sınavlarıyla alakalı. Yani Lise seçimi yapmak için sınava girmiş ortaokul mezunu gençleri, tabii bunun yanında onların ailelerini ilgilendiren bir olay…

Gençler kolay kırılan ve kırıklığı zor tamir olan insanlardır. Böyle bir hatanın kendiliğinden meydana gelmeyeceğini düşünürseniz, bu yanlışlığa bir insan “el”inin değdiğini kolayca tahmin edebiliriz.

Kimdir bu yanlışı yapan? Ve bunu nasıl yapabilmiştir? İlk kez uygulanan sistemlerde hata olasılığı her zaman fazladır. Bu yüzden de çok dikkatli yapılması ve aynı titizlikle kontrol edilmesi gerekir.

Bu doğrudan doğruya Milli Eğitim’e ve oradan da hükümete yönelik bir tepki doğuracak ciddi bir olaydır. Seçim arifesinde yapılan bu yanlışlığın faturası da ağır olur.

Önce yanlışlık hemen giderilmeli, sonra da bunu yapan beceriksizin cezası verilmelidir. Kasıtlı bir şey yaptığını düşünmek istemiyorum ama, en az bunun kadar sonucu ağır bir yanlışlık olduğu kesin..

OKS’DE BÜYÜK HATA (Akşam). Bu yıl ilk defa uygulanan İlköğretim başarı puanı sistemi OKS’de tüm sonuçları etkileyecek bir skandala dönüştü. Sınav puanına bakıp tercih yapan binlerce öğrenci açıkta kalabilir.

OKS’DE SKANDAL (Radikal). Bir sınıftaki 18 öğrenciden 16’sının diploma notunun yanlış hesaplandığı ortaya çıktı. On binlerce mağdur var ancak farkında değiller.

*****

İkinci olay bir Bakanın kendisine hakaretamiz sözler sarfeden bir genci tutuklatması…

Yaşca, mevkice büyük insanlara karşı saygı duyulması gerektiğini biliyoruz. Dini, ahlaki, medeni bütün kurallar bunu böyle tespit etmiştir.

Demokratik toplumlarda bireylerin demokratik bazı hakları vardır. Birey düşünce ve düşündüğünü ifade etme hakkına sahiptir. Doğaldır ki bir vatandaş, farklı bir siyasi partinin yönetimini ve yaptıklarını beğenmeyebilir, yanlış da bulabilir.

Düzgün cümlelerle bunu pekala ifade edebilir. Ne yazık ki bizim toplumumuzda insanların karşı fikirleri sakin bir ses tonuyla ve makul kelimelerden kurulmuş cümlelerle ifade etme alışkanlığı yok.

Biz sözlerimizle o an karşımızdakini mahkum etmek, üzmek, kızdırmak, yerin dibine batırmak isteriz. Öcümüzü ancak böyle alırız. Bir genç de Sağlık bakanına tepki göstermiş, elini sıkmamış.

Yaptığını doğru bulmuyorum. Demokratik bireysel hakkımızı kullanacağız diye uluorta birilerine hakaret ekme hakkımız yok. Ancak geç bu toplumun bir ferdi olarak bu yanlışlığa düşmüş. Delikanlılık yapmış. Keşke bakanın elinisıkmayı reddetmeden tam tersine elini sıkıp, hatta bırakmadan, sizin şu şu icraatlarınızı beğenmiyorum, keşke şöyle şöyle yapsaydınız diyerek fikrini güzel güzel izah etseydi.

Genç bunu yapamadı. Keşke sayın bakan ona büyüklere saygı gösterilmesi gerektiğini, insanların yanlış bulduğu icraatları, hakaret etmeden söylemesi ve fikrini bu şekilde ortaya koyması gerektiğini ona hatırlatmış olsaydı…

Ortada bir hakaret durumu olsa bile tutuklatmak yerine ona nasihat etseydi ve yaptığından onu utandırsaydı diye düşünüyorum.

ELİNİ SIKMADI DİYE GENCİ TUTUKLATTI (Akşam). Bakan Akdağ memleketinde elini uzattığı üniversiteli gençten tepki gördü. Bakanın şikayetiyle muhalif gence tutuklama kararı çıktı.

BAKANIN ELİNİ SIKMADI HAPSİ BOYLADI (Güneş). Ben vatanına milletne faydası olmayanın elini sıkmam sözünün faturası ağır oldu.

*****

Her gün şehit haberleri almaya devam ediyoruz. Gerçekten yüreğimiz dayanmıyor artık. Gazeteler ve televizyonlar bunu abartsa bir türlü, görmezden gelse bir türlü. Dengeyi ayarlamak çok zor.

Biz gazeteye yazmayarak, televizyonda yayınlamayarak, hatta gerekirse yazılanı okumayarak, kanalı değiştirerek kendimizi üzüntüden koruyabiliyoruz. Ama o acıyı yaşayanlar için kaçış yok. İşte böyle bir acı habere baba yüreği dayanamamış…

YÜREĞİN YANDIĞI AN (Posta). Bingöl’de PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada jandarma komando er Emrah Göçer şehit oldu. Haberi alan babası bu acıya dayanamadı ve kalp krizi geçirdi.

ŞEHİT HABERİ YÜREĞİNE İNDİ (Star). Oğlunun şehit olduğu haberini alan baba kalp krizi geçirdi.

BABA YÜREĞİ DAYANAMADI (Yeni Şafak). Bingöl’deki çatışmada şehit düşen Emrah Göçer’in babası acı haberi alınca kalp krizi geçirdi.

*****

İnsanların maalesef bazı zaafları var. Öyle olmasa hepimiz melek olurduk. Bunu biliyoruz, buna göre davranıyoruz. Ama bazı meslekler var ki, zaafı olan insanları o meslek grubunda görmek, insanı hem üzüyor, hem ürkütüyor.

Yargı, bir toplumun can damarlarından biri. Tabii ki âdil yargı. Bir hakimin taraflı olduğundan kuşkulanırsanız, adalet bekleyebilir misiniz?

Son zamanlarda değişik çetelerin haberleri yansıyor gazetelere… Bu çetelerin ulaştığı noktada ele geçen üst seviyedeki bazı kişilerin de yargılanması gerek. Bir çetenin arkasından hakim, savcı çıkarsa… Düşünmek bile insanın vicdanında derin bir yara açıyor.

Ne yazık ki bir uyuşturucu çetesinin arkasında, o çete üyelerini yargılayan bir hakim çıkmış. Emniyet güçlerinin işinin ne kadar zor olduğunu bir kez daha ortaya çıkaran bir durum.

ALEMCİ HAKİM ÇETE DAVASINA BAKAN MAHKEMEDE (Hürriyet). Son Nokta Operasyonu’nda 3 savcı ile bir hakim çete üyelerinin düzenlediği seks partisine giderken telefon dinlemesine yakalandı.

ÇETE DAVASINDA OTELCİYE GÖZALTI (Milliyet). İstanbul’da çökertilen uyuşturucu cetesiyle ilgili olarak Diyarbakırlı işadamı Rauf Aktarlı gözaltına alındı. Çeteyle ilgili dinlemeye takılan hakimin çete lideriyle bağlantılı uyuşturucu davasına baktığı ortaya çıktı.

*****

1960’lı yıllarda Almanya bizden işçi istedi… Hayatında şehir görmemiş bazı cahil insanlar, köylerinden kalkıp Almanya’ya gittiler. Hiçbirinin Türkiye’yi temsil edecek nosyonu yoktu.

Yıllar geçtikçe Almanya için Türk imajı bizim istemediğimiz bir noktaya ulaştı. Yabancı düşmanlığıyla Türk kabalığı birleşince, Almanya’da Türkler’e karşı aleyhte bir tavır meydana geldi.

Sürekli yaşanan bu problemi şimdi yeniden aktüel hale getiren bir yasa tasarısı var Almanya’nın gündeminde. Cumhurbaşkanımız bunun için bir girişimde bulunmuş ama, netice değişir mi, bilemem.

TÜRKLER’İ SİZ ÇAĞIRDINIZ (Cumhuriyet).Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Almanya cumhurbaşkanı Köhler’e bir mektup göndererek göç yasasını onaylamamasını istedi.

EKSELANSLARI, BU MEDENİ DEĞİL (Hürriyet). Cumhurbaşkanı Sezer Almanya Cumhurbaşkanı Köhler’e bir mektup yazdı ve Merkel hükümetinin Türkler’e yönelik ayırımcılık içeren göç yasası, medeni anlaşmalara aykırıdır mesajı verdi.

*****

PKK terörünün son zamanlarda daha çok artmasıyla Irak’taki yönetim değişikliğinin arasında bir bağlantı var. Keşke bu kadarla kalsa… Bağlantı başka şekilde de ortaya çıkıyor.

Mesela PKK’nın kullandığı silahlar, bombalar, ABD yapısı… Bu acı gerçek Türkiye’nin bu konuyu ciddiye almasını gerekli kıldı. ABD’den bunun hesabını sormalıyız, soracağız. Ancak alacağımız cevap ne olur, bizi tatmin eder mi, o biraz şüpheli…

WASHİNGTON’A SİLAH SORUSU (Milliyet). Genelkurmay Dışişleri Bakanlığı’na ABD’nin PKK’lılara silah verdiği yönünde şüpheleri olduğunu yazılı belgeyle bildirdi. Dışişlerine çağırılan ABD Büyükelçisi Wilson’a Bunu nasıl izah ediyorsunuz diye soruldu.

SİLAH ALARMI (Sabah). Bakan Gül, PKK’ya giden silahlar için Washington’u uyardı. ABD yetkilisi iddiayı çok ciddiye alıyoruz dedi.

*****

Diğer gazetelerin manşetleri de şöyle:

KARAMEHMET’İN BİR MİLYON DOLARINI ÇARPTILAR (Bugün). Çukurova’ya bağlı bilyoner.com sitesi Türkiye’nin ilk elektronik şans platformuydu. Genel müdür yardımcısı iddaa, at yarışı ve milli piyango paralarını çarpmakla suçlandı.

BAYKAL 23 TEMMUZ’DA RODOS’A KADAR YÜZECEK (Bugün). Erdoğan seçimi kaybedersem Rosdos’a yüzerim diyen Baykal’a Çanakkale’den “hayırlı yüzmeler” diye seslendi.

YASA TANIMIYORLAR (Cumhuriyet). Başbakan hâlâ kamu olanaklarını kullanıyor. TBMM başkanı tarafsızlığını unutuyor.

AFİŞ KAVGASI (Güneş). Seçim yaklaştıkça hırçınlaşan AKP’liler CHP’nin Erdoğan’ı hedef alan afişlerine savaş açtı.

BAYKAL DA MAL VARLIĞINI AÇIKLASIN (Sabah). Başbakan Erdoğan, CHP lideri Baykal’ın kendini acındırdığını belirterek ben mal varlığımı açıkladım, sen de açıkla dedi.

PROFESÖRLERE NOT FALAKASI (Star). Selçuk Üniversitesi’nde öğretim üyelerini falakaya yatırıp kendilerine yakın öğrencilere geçer not verdiren çete 500 kişilik özel tim baskınıyla çökertildi. Ülkü Ocakları Konya Şube Başkanı ile 34 kişi göz altına alındı.

DAMPİNG (Takvim). İstanbul’da yerleşim kent dışına kaydı. Merkezdeki kira fiyatları dibe vurdu. Şişli, Fatih, Kadıköy gibi ilçelerde kiralar % 16 ucuzladı.

11. KAPAK TÜRBAN (Vatan). Türkiye’yi bugüne kadar 10 kez kapak yapan ünlü Time dergisi, Türkiye bu seçimde yol ayırımında dedi ve kapak fotoğrafı olarak türbanlı bir kızı seçti.

CHP-MHP TÜRKİYE’Yİ KİLİTLER (Yeni Şafak). Krizler hükümetinde DSP’nin uyumlu ortağı MHP’nin CHP ile koalisyon ihtimalimi değerlendiren akademisyenler siyaset ve iş dünyası bu Türkiye’yi, dünyadan koparma senaryosudur, dediler.

SİVİL TOPLUMUN TERCİHİ: CUMHURBAŞKANI MECLİSTEN ÇIKSIN (Zaman). Demokrasinin gelişmesi için meclis içinden bir aday üzerinde uzlaşılmasını isteyen STK, 550 milletvekili dururken dışarıdan isim dayatılmasını milletin iradesine saygısızlık olarak görüyor.

AĞAÇSIZ HATIRA ORMANLARININ TABELALARI SÖKÜLECEK (Zaman). Reklam amacıyla uygun olmayan yol kenarlarına yapılan Hatıra Ormanları, bakımsızlıktan kurudu. Bedava reklam yapan tabelaların kaldırılması kararı alındı.

Yarın yeniden birlikte olabilmek umuduyla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 958
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster