Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '17

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
11768
 

14 yıllık AKP iktidarında hiç fabrika yapılmadığı doğru mu?

14 yıllık AKP iktidarında hiç fabrika yapılmadığı doğru mu?
 

Bakın bir yanlış anlama olmasın; yapılmadı ya da niye yapılmadı demiyoruz, yapılıp yapılmadığını merak ediyoruz. Fabrika yapılmamış olabilir, başka hizmetler var, ya da hükümetin politikası. Şimdi yani koca ülke. Eskiden sürekli fabrika yapardık. Üstelik ekonomimizin hali ortada, işsizlik de var.
 
Peki, bu durum nereden çıktı şimdi? E 14 yıldır AKP hükümetinin icraatlarını takip ediyoruz, televizyon haberlerinde veriliyor. Bir sürü planlar projeler gerçekleştirildi; yollar, havaalanları, köprüler, üniversiteler yapıldı. Hükümetin yaptığı bütün bu hizmetler içinde ben bir kere bile olsun “fabrika” sözünü duymadım.
 
Ben çok meraklı biriyim ve şeytanın gör dediğini görüyorum ama iyi niyetliyim. Gerçekten hükümet fabrika yapmışsa insanlar bilmeli.
 
Bu kadar hizmet yapan bir hükümetin bir tane bile fabrika yapmamış olmasını mantık da almıyor. Olmaz öyle şey yapmıştır diyorsun. Tamam ama yaptıysa nerede? Hiç adı geçmez mi? 14 yıldır duyduğumuz yol, köprü, havaalanı…
 
Ya şimdi taraf tutarak ya da ön yargıyla hareket etmeyelim, belki tanıtımda bilgilendirmede sorun var… Yatırımlarla ilgili onca açılış yapılıyor,”Sayın…140 tesisin açılışını yaptı” deniliyor… Yoksa fabrika dediğimiz “tesis” mi? Yani böyle mi isimlendiriliyor?  Ama halk “tesis”in fabrika anlamına geldiğini bilmez ki. Hem umumi tuvalet bile tesis, ne yaptığınızı nereden bileceğiz? Ben şimdi sokakta vatandaşa “14 yıllık AKP iktidarında hiç fabrika yapıldı mı?” Evet, yapıldı diyemez; çünkü biz fabrika kelimesini 14 yıldır hiç duymadık.
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cahil, yol fabrikasi, kopru fabrikasi, ayakkabi kutusu fabrikasi!!!

Newyorker 
 20.01.2017 17:38
Cevap :
Hakkaten cahilmişim, nasıl akıl edemedim?  22.01.2017 22:01
 

Merhaba Kerim Bey..."Fabrika" denince akıllarına bacası tüten "binalar" gelmemeli...Fabrika hizmeti veren tesislere artık fabrika falan denmiyor...Bloğunuzda söylediğini "tesis" için çok şey sığıyor..."Lastik fabrikası, makara fabrikası, tel fabrikası, motor fabrikası...gibi...Markete girdiğinizde ve pazara çıktığınızda aldığınız her şey, bir yerde üretiliyor; gökten inmiyor...Vapurlarımız, trenlerimiz, uçaklarımız, gemilerimiz de bir yerlerde üretiliyor herhalde, değil mi?"...Ya dizi dizi blokların yapım malzemeleri, Çin'den mi geliyor; Amerika'dan mı?..."Fabrika kurulmadı" diyenler, bu ülkede yaşıyor olmamalı...Ya da "13 yıldır bu ülkede bir şey yapılmadı" diyen siyasilerin gazına gelmiş olmalı...Selamlar.

cdenizkent 
 20.01.2017 15:31
Cevap :
İşte yani bakın siz söylüyorsunuz, "tesis" deniyormuş...Bazı arkadaşlar da "devlet fabrika yapmaz" dedi, özel sektör yaparmış. Olsun sonuçta açılışını baştakiler yapar. Şimdi işte milyarlık bir fabrika açılışı yapılırken sadece "İşte şu kadar tesisin açılışı..." diye mi geçer...Siyasi bir yazı değil bu. Hükümeti de hedef almıyoruz. Yapıldı mı yapılmadı mı, mesele bu? Yapıldıysa özür dileriz. Ama yani biz bir fabrikanın açılışını duymadık. Tesis diye geçiyormuş.Yani hükümet bir geçidi, köprüyü günlerce tanıtıyor, milyarlık bir fabrikayı işte "Cumhur başkanı 152 tesisin" açılışını yaptı şeklinde mi verir. O zaman o geçit köprü vs yi niye tesis diye tanıtmıyor?  22.01.2017 23:02
 

Merhaba, Boşuna aramayın. Duyamazsınız. Fabrika üretim demek. Yani dışarıdan almamak demek.Olmaz öyle şey. Yol yapılır. Çünkü yolu dışardan alamazsınız, size para da sağlamaz. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 20.01.2017 14:32
Cevap :
"Boşuna aramayın. Duyamazsınız. Fabrika üretim demek. Yani dışarıdan almamak demek.Olmaz öyle şey. Yol yapılır. Çünkü yolu dışardan alamazsınız, size para da sağlamaz." Yani alkışlanacak bir yorum...  22.01.2017 23:44
 

Yorumlara baktım "Devlet fabrika yapmaz" deniliyor. Zaten yazı AKP iktidarının fabrika yapıp yapmadığı şeklinde değil özel ya da devlet, bu iktidar döneminde Türkiye'de fabrika yapılmadı şeklinde. Milyon dolarlık bir fabrikayı özel sektör de yapsa açılışını cumhurbaşkanı ya da başbakan yapardı herhalde. Biz özel sektör tarafında işte şu fabrika yapıldı diyelim ki başbakan da açılışını yaptı şeklinde duymadık.Belki tanıtım ya da bilgilendirmede sorun var.

Kerim Korkut 
 20.01.2017 12:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4341
Toplam yorum
: 11999
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 684
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster