Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '11

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
84036
 

1400 kişi full çekmiş..

1400 kişi full çekmiş..
 

YGS skandalı bir milyon 700 bin aileyi hasta etti.


YGS cevap kağıtlarının henüz yüzde 80’i okunmuş olmasına rağmen, Abbas Güçlü’nün yazdığına göre tam 1.400 kişi Matematik’ten full çekmiş bulunuyor. ÖSYM Başkanı Ali Demir “Bu sene sorular daha zordu, dolayısıyla başarı oranı geçen yıldan düşük ve başarı dağılımında bir anormallik yok” diyor. Yine de 1400 adayın 40 matematik sorusunun 40’ını da çözdüğü anlaşılıyor. Bu rakam cevap kağıtları tümüyle okunduğunda artabilir. 

Geçen yılın rakamlarına ÖSYM istatistiklerinden bakıyoruz. 2142 aday Matematikten full çekmiş. Bu yıl daha düşük ama yanıtlar bu yıl şifreli ve sorular çok daha zor. Düşen full rakamı sınavı temize çıkarmıyor. Düşen rakam şifreli sorularla başarıya ulaşanları kamufle edebilir. 

Ortalıkta kıyamet kopuyor, medyada tartışılıyor, çünkü bir milyon 700 bin ailenin evine ateş düşmüş durumda. Fakat sorumluların, devlet ve hükümet yetkililerinin soğukkanlılığı çok dikkat çekici. Bazılarının açıklamaları “pişkinlik” ölçüsüne varıyor ve sanki bu sonucu beklenen bir şeymiş gibi algıladıkları duygusu uyanıyor. 

YGS şifre skandalından etkilenen mağdur sayısı en fazla bir milyon 700 bin aile. Bunların içinde şifreli sorulardan memnun olup mağdur olmayanlar da var. Oysa Türkiye’de en aşağı 10 milyon aile var. Üniversite ile çoğu alakasız. Çalışkan az, tembel ise çok ve çalışanın hakkını alması, hak ettiği yere gelmesi tembeller için, başarısızlar için bir şey ifade etmiyor. Al sana demokrasi. Çoğunluk iradesi. Hukuk devleti olmazsan tembel çoğunluğun yanlışlığı savunması karşısında mazlum ve ezik kalırsın. Çalışanı, hak edeni hukuk korumalı ama her şeyden önemlisi hukuk adil ve bağımsız olmalı. 

En az 1.400 aday full çekmişse, şimdi merak edilen, araştırılması gereken şunlar: 

-Bunların kaçta kaçı imam hatip lisesi mezunlarıdır? 

-Kaçta kaçı cemaat dersanelerine devam etmişlerdir. 

-Kaçta kaçı AKP üye ve yöneticileriyle ilintilidir? 

-Bazı illerde ve sınav yerlerinde kümelenmeler olmuş mudur? 

-Bu kişilerin lise başarı durumları böyle bir dereceyi öngörmekte midir, uyumlu mudur? 

-Bunca kişinin telefon, internet iletişim bilgileri bir kopya ya da çözüm tekniği tüyosu alıp almadıkları ile ilgili olarak incelenecek midir? 

Yoksa bu hesap da pek çok hesap gibi öteki dünyaya mı kalacak. Söylediklerinin aksine anlaşılan cayır cayır yanmaktan pek korkulmuyor. 

Şifreli cevap anahtarı sabit görüldüğüne göre acaba sınav yenilense 1400 full çeken nasıl bir derece yapacaklar? Geçen yıl KPSS'de full çekenlerin süründüğü gibi bir durum mu ortaya çıkar, yoksa zaten hak eden kişiler olduklarından başarı tekrarından öte bir şey olmaz mı? Bunu anlamanın yolu tekrarlanan temiz bir sınav. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili yazarım, LYS dahil tüm merkezi sınav sistemlerinin mercek altına alınıp incelenmesi gerekir bence siz konuya daha farklı bakmışsınız ama ben özellikle sınavın objektif değerlendirme kriterlerine bağlılığına halen septik bakıyorum. sahi bu Rizeli bir bakan vardı onun yeğeni için biri mesaj mı ne atmıştı ÖSYM Başkanına sonra o kişi içeri alındı sonu ne oldu bilen var mı? Elinize sağlık selam ve saygılar sunuyorum.

Nizamettin BİBER 
 25.06.2013 8:53
Cevap :
Bizde gündem hızla değişiyor. Şimdi o konuların üstü örtülmüş görünüyor. Neler olup bittiği sanırım ancak iktidar değişikliğinde netleşebilir.İlgi ve katkınıza teşekkürler.  26.06.2013 0:40
 

İki ay önce yazılmış bir yazı. Hala tavsiye listesinde. Rahmetli Cem Karaca, bir şarkısında, "Bana İstanbul'u anlat! İnsanlar gülüyordu de. Trende vapurda otobüste. Yalan da olsa hoşuma gidiyor. Söööyleee" diyordu. Evet bazı şeyler, yalan da olsa bazılarının çok hoşuna gidiyor. Mahkeme kararıyla ve ilgili kurullarının ittifakıyla kopya olmadığı isbat edilmiş bir sınavda, "şifreli kopya olduğu" yalanı hala rating yapıyor. Çünkü işimize gelen yalanlar hoşumuza gidiyor. Sözüm, yazana değil bunu tavsiye listesinde tutanadır.

Hüseyin Atacan 
 17.07.2011 11:24
Cevap :
2 ay önce yazdığım bu yazının çok ilgi görüp güncelliğini de yitirdiği halde tavsiye listesinde yer almasından her halde sorumlu değilim. Sınavda şifreli kopya çekilmediğin ispat edilmedi. Sadece kopya olduğuna ilişkin delile rastlanmadı. Aksi ispat edilmediğine göre kopya yok demektir ama şifre tüm sakıncalarıyla birlikte vardı. Bunu ÖSYM de kabul etti.Ortada yalan yok ki yalan sevdiğimizi göstersin. 1400 kişi full çekmiş, tüm soruları yapmış demek ve bu da ilgi çekiyor, enteresan bulunuyor. Kopya çekmeyle ilgisi yok.  18.07.2011 1:04
 

Geçen yıl yani 2010 YGS'de matematik testini 2143 kişi full yapmıştı. Bu çok kolay ulaşılabilecek bir bilgi olmasına karşın yalan yanlış rakamlar yazılması kötü niyet işaretidir. Bu sene full yapanların sayısı 743 kişi azalmış. Her şey bu kadar açıkken nasıl oluyor da başarılı öğrencileri zan altında bırakabilecek ifadeler kullanılabiliyor pes doğrusu.

EROL AL 
 22.04.2011 10:38
Cevap :
Erol Bey zaten şifre 27 soruda yapılmış. Full çekenlerden kalan 13 soruyu da kendileri çözüp tamamlayanlar var ise diye bir kuşku duyulabilir. Yoksa full çekenlerde değil, daha ziyade 25-30 yanıt diliminde şifreli çözüm kuşku bulutları dolaşıyor.Unutmamalı ki geçen sene iptal edilen KPSS'de full çekenler sınav tekrarında nalları toplamıştı. Şayet tekrar olursa bu sınavda süper başarıya ulaşanların bunu tekrarlamaması için hiçbir sebep yok. Zan altında olanlar daha ziyade ortalarda bulunanlar olabilir.  22.04.2011 15:28
 

...17 okulda 6 bin 100 kız öğrencinin sınava girmesi, kızımın sınava girdiği okulda başı açık kız öğrencilerin kafasındaki tokalar bile alınırken, başları turbanla kapalı kızlarımız aranmadan sınava alınmaları Anayasa eşitlik ilkesine aykırı değilmidir. Bu sebepten dolayı sınavlar iptal edilebilir.Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim... Allah yardımcıları olsun....

Latif 
 14.04.2011 12:31
Cevap :
Aynı durum bizde de oldu. Türbanın içinde bir şey var mı bakan olmadı. Dokunulmaz gibiydiler. Hepsi bizim çocuklarımız deyip eşit ve adil davranmalıydılar. Şu aşamada türbanlıya eşitlik değil, türbana teşvik izlenimi ortaya çıkıyor. Katkınıza teşekkürler, saygılar.  14.04.2011 13:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 1421
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 25266
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, Gazetecilik Halkla İlişkiler Radyo-TV bölümü mezunuyum.. Kamuda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster