Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '11

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
894
 

1453 Panorama Tarih Müzesi

Panoramik Müzeler Konferansı ve 1453 Panorama Tarih Müzesi 

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesinde, İstanbul Üniversitesi -Müze Yönetimi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fethiye Erbay’ın yönetiminde- “Panoramik Müzeler Konferansı” düzenlendi. Konferansın konuk konuşmacıları arasında, Panorama 1453 Tarih Müzesinin baş ressamı Yaşar Zeynalov da vardı. 

Bilindiği üzere panoramik müzeler, tarihteki önemli olayların, veriler dâhilinde tablolaştırılması sonucu elde edilen görsellerin panoramik dizaynıyla oluşturulan, sanatın da dâhil edildiği bilgiler kompleksi ile izleyicilerinde tarihsel farkındalığın oluşmasına ya da bilgi aktarımının sağlanmasına hizmet eden müzelerdir. Ülkemizdeki ilk ve tek panoramik müze olan 1453 Panorama Tarih Müzesi için, tarih, resim ve panoramik özelliğiyle mimariyi de içine alması, ışık ve ses gibi yan disiplinlerin de destekleyici unsurlar olarak kullanılması, milimetrik hesaplarla oluşturulan derinlik hissi ile dış uyaranların algısal yanılgıyı yaratma amacıyla kullanımıyla oluşan disiplinler arası bir çalışmadır diyebiliriz. 

Her ne kadar panoramik müze kavramı çok eskilere dayanmasa da; dünyadaki sayıları, günümüzde otuz civarındadır. Bu sayı, gün geçtikçe de artış göstermektedir. Genellikle olayın geçtiği yerlerde inşa edilen panoramik müzelerin başlıcaları: Waterloo Savaşı Panoraması, Osmanlı-Rus Savaşı'nı anlatan Kırım Savaşı Panoraması, Napolyon'un Moskova Savaşı Panoraması, Plevne Müdafaası Panoraması ve Mesdag Panoraması'dır.  

1453 Panorama Tarih Müzesinin figürlerden sorumlu baş ressamı Yaşar Zeynelov, konferansta, ülkemizde bulunan panoramik müzenin-1453 Panorama Tarih Müzesi- dünyadaki diğer panoramik müzelerden farkının olduğuna da dikkat çekti. Zeynelov, panoramikliğin dairesel olarak tasarlanmış olması ve resmin kubbe boyunca da devam etmesi ile resmin mekânı tamamıyla kaplaması sonucu; resmin başlangıç ve bitiş noktalarının seçilememesi gibi özelliklerinden ötürü, 1453 Panorama Tarih Müzesi’nin dünyadaki benzerlerinden ayrıldığını belirtti. Dünyadaki ilk ve tek kubbeli tarzda panoramik müzeye sahip olduğumuzu dile getiren Zeynelov, benzer tarzda ikinci bir projenin de tasarım aşamasında olduğunun sinyallerini verdi. Kilitbahir’de, yapımına başlanan müzenin, Çanakkale Savaşları’nı konu alacağı ve bir iki yıla kadar yapımının tamamlanacağı bilgisi de verildi. Yine aynı tarzda –kubbeli panoramik- bir başka müze projesine de Polatlı’da başlandığı dile getirildi. 

Yeniliklerin, değişimlerin egemen olduğu modern bir çağda hayat sürdüğümüz düşünüldüğünde, “yeni” arayışlarının müzecilikte de hâkim olması çok doğaldır. “Tarih müzesi” kavramının bir adım daha ilerlemiş halinin panoramik tarih müzeleri olduğunu söyleyebiliriz. “Panoramik tarih müzesi” kavramını, “kubbesel panoramik tarih müzesi” şekline dönüştürmek de yenilikçilik adına atılmış bir başka adım olarak görülebilinir. Bu bağlamda düşünüldüğünde; ülkemiz, 1453 Panorama Tarih Müzesi ile bu adımı atmıştır diyebiliriz. Darısı atılacak diğer adımlara… 

Sanat ve sevgi ile… 

Şöhret Doğruyol 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1507
Kayıt tarihi
: 27.05.10
 
 

Şöhret Doğruyol. Eğitimci sanatsever.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster