Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
22325
 

15 Temmuz darbe girişimi ile tarihe düşen notlar

15 Temmuz darbe girişimi ile tarihe düşen notlar
 

Milletimiz tarihinde görmediği,düşmanlarımız tarafından yapılamayan ama kendi ordumuz içindeki bir grup cuntacı tarafından, 15 Temmuz 2016 gecesi kanlı bir darbe girişiminde bulunarak çılgın bir şekilde başlayan kalkışma sonucunda aşağıda sıralanan bilgiler tarihe not düşecektir. İleride bu bilgiler ders kitaplarında “Dünya Demakrasi Tarihi “ konularında ışık olacaktır.

1-    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın o gece görüntülü telefonla özel TV kanallarına, halkı darbecilere karşı sokağa çıkmaya ve darbecilere karşı direnişe geçmeye davet etmesi, darbeyi önlemenin en önemli sebebi olmuştur. Böylelikle Türk Mileti’nin önemi ve etkisi bir kez daha anlaşılmış oldu.

2-    Türk Milleti topyekün darbecilere karşı direnmiştir. Milletimiz tank, uçak, helikopter ve ağır silahlara rağmen,darbecileri püskürtmüştür. Bu nedenle Türk Milleti övgüye layıktır. Ve tarihe tekrar adını yazdırmıştır.

3-    Türk halkı, etnik ve siyasi ayrım yapmadan hep birlikte darbecilere karşı bir araya gelmiştir.

4-    Vatanını ve Milletini seven kahraman Askerimiz ve kahraman Polisimiz halkın desteğiyle  darbecilere karşı omuz omuza mücadele ederek kalkışma püskürtülmüştür.

5-    T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN , TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN ve Başbakan Binali YILDIRIM’ın dik duruşlarıyla durumu çok iyi idare etmişlerdir.

6-    TBMM içinde ve dışındaki siyasi partiler  ve genel başkanları, CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ başta olmak üzere darbe girişimine karşı çıkarak darbecilerin ümidini kırmış olup halkın cesaretini artırmış  ve böylelikle  darbenin püskürtülmesi kolaylaşmış oldu.

7-    16 Temmuz günü TBMM olağanüstü toplanmış olup, uzun zamandan sonra TBMM’de  dört siyasal parti birlikte hareket ederek darbe girişimini lanetleyip, demokrasiyi ve millet iradesini önemseyen bildiriye imza koydular. Milletimiz bu birlikteliği takdirle karşılamıştır.

8-    Valiler, Kaymakamlar, Belediye Başkanları ve diğer yetkililer darbe girişimini yapan cuntacılara karşı tüm imkanlarıyla  mücadele etmişler ve imkanlarını kullanmışlardır.

9-    Darbe girişimi ile vatansever Hakim ve Savcılarımız hemen görevlerinin başına geçip, tutuklama emirleri çıkararak darbecilere karşı demokrasiyi korumuşlardır.

10-Bütün medya bir olmuş, darbecilere karşı yayınlar yaparak demokrasi korunmaya çalışılmıştır.

11-YÖK ve tüm Rektörler bir araya gelerek darbecileri lanetleyerek demokrasiyi ve sivil idareyi savunmuşlardır.

12-Sivil toplum örgütleri darbe girişimine karşı çıkarak  ilk günden bu yana demokrasiye desteklerini açıklamışlardır.

13-Diyanet İşleri Başkanlığımız darbe girişimi gecesi ülke sathında tüm camilerde imamlara ezan ve sela okutturarak  darbe girişimine karşı  Milletimizin birlik ve beraberliğini tesis ederek manevi desteği sağlamış ve halkın uyanışına katkı vermiştir. Milletimiz her zaman olduğu gibi imamlarmızın değerini bir kez daha anlamıştır.

14- Sivil vatandaşlar araçlarıyla askeri sevkiyatın önüne geçerek, canlarıyla ve mallarıyla darbe girişimini engellemeye çalışmışlardır.

15-Darbe girişimi gecesi  Milletimiz, secdeye kapanmış,Yüce Allah’tan, bu beladan kurtulmak için bol bol dua ederek niyazda bulunmuştur.

16- 1.Ordu komutanı Orgeneral Ümit DÜNDAR,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ı arayıp,  “Sayın Cumhurbaşkanım siz meşru Cumhurbaşkanısınız, size bağlıyım. Ankara’ya gitmeyin. İsatanbul’a gelin, ben sizin güvenliğinizi sağlarım. “dedi.Orgeneral DÜNDAR,Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’dan hızlı hareket etmesini istemişti. İşte 1.Ordu komutanı Orgeneral Ümit DÜNDAR’ın Cumhurbaşkanımızın hızlı bir şekilde hareket ederek İstanbul’a gelmesini istemesi,darbenin kaderini değiştirip, Cumhurbaşkanına yapılacak suikastin önüne geçilmiş oldu.

17- İstanbul Atatürk havaalanında  kule ve pist ışıkları darbeciler tarafından söndürülmüştü. Cumhurbaşkanı pilota “ Uçağın ışıklarıyla iniş yapabilir misin?“,diyor. Pilot, “Yaparım, ancak pist üzeride  inişi engelleyen araçlar olabilir.”,diyor. Cumhurbaşkanı,” Yakıtımız ne kadar?” diyor. Pilot “3-4 saatlik falan.” diyor. Cumhurbaşkanı  “Önce pist üzerinde kontrol uçuşu yaparsın, duruma göre iniş yaparız.” diyor. Daha sonra milletimiz havaalanına giriyor, kulelerin ışıklarını yakıyorlar. İniş normal bir şekilde gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanımızın cesaret ve inancı da tarihe geçecektir.    

18-Darbe gecesi Ankara’da  Özel Kuvvetler Komutanlığı basıldı. Kapıda bulunan Astsubay Kıdemli Başçavuş  Ömer HALİSDEMİR, darbeci Komutan  Tuğgeneral Semih TERZİ’yi alnından vurarak öldürüyor.Kendisi de cuntacılar tarafından şehit ediliyor. Cuntacı generali alnından vurarak darbe girişimini başarısız kılan Kıdemli Başçavuş Niğdeli Ömer HALİSDEMİR’i milletimiz unutmayacaktır. Tarih onun adını altın harflerle yazacaktır.

19- Ankara Yenimahalle’deki MİT’in karargagına helikopter ve ağır silahlarla saldırdılar.MİT karargahında bulunan Müsteşar Hakan FİDAN tüm personeline “Ölmek var, dönmek yok!” talimatını vererek darbe girişimine karşı koymuşlardır.

20-Darbeci askerler karşısında boyun eğmeyerek, sözde darbe bildirisini imzalamayan başta Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulisi AKAR ve  diğer komutanlarımızı unutmayacağız.

21-Ankara Gölbaşı’nda bulunan Polis Özel Hareket Dairesi başkanlığı kalleşçe havadan bombalanarak 47 Özel Harekatçı Polisimiz şehit olmuştur. Milletimiz Polis Özel Harekatçıları ve  hizmetlerini  asla unutmayacaktır.

22-Darbe girişimi gecesi TBMM bombalanırken bir çok Milletvekili Meclis’e giderek  sabaha kadar bombalar altında Meclis Başkanı ile birlikte Meclis çalışmaları sürdürülmüştür. Milletvekillerimizin demokrasi mücadelesi takdire şayandır. Cuntanın kontrolündeki F-16’lar ve askeri helikopterlerin Meclis’i bombaladığı bir sırada kürsüye yaklaşan  Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN’a şunları söylemişti: “Sayın Başkan, Meclis’i burada kapatıp aşağı (sığınağa) gidersek bu millet meydana gelmez. Bu millet, ‘Bunlardan Meclis korktu.’ der. Bizim burada yapacağımız şey, burada ölmektir.” Diyerek milletin sevgisini kazanan  Adalet bakanı Bekir BOZDAĞ demokrasi tarihine geçecektir.   

23-TBMM hiç bir zaman saldırıya uğramamıştı.Kurtuluş savaşının yönetildiği Gazi Meclis maalesef eli kanlı kalleş FETÖ örgütü cuntacı askerleri tarafından bombalanmıştır.(Yazıklar olsun, üstünüzdeki kıyafetten utanın)  Yazıklar olsun Milletin malı ile Milletin Meclisini ve Milleti bombaladınız.Sizler Türk Askeri değilsiniz, asker elbisesini giyen canilersiniz.(Allah’tan korktuğunuza kimse inanmıyor)  Türk Milleti sizi hiçbir zaman affetmeyecektir.   

24-Darbeciler ,TRT’yi  basarak korsan darbe bildirisini  silah zoruyla TRT spikerine   okutturarak  TSK’nin  tüm ülkede yönetime el koyduğunu  duyurdular. Kısa bir süre sonra halk TRT’ye yürüyor. Halk polislerle birlikte TRT Binası’na giriyor. Cuntacılar  teslim alınıyor. TRT tekrar normal yayına başlayarak darbe girişimi sekteye uğratılıyor. 

25-Alçak cuntacılar alçak uçuşlarla  sivil halka ateş ettiler. TBMM’yi bombaladılar,Genel Kurmay Başkanlığı’nı, MİT’i, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı, Polis Özel Hareket Dairesi Başkanlığı’nı,Ankara Emniyet  Müdürlüğü’nü bombaladılar.Boğaziçi köprüsünü kapattılar. Tanklarla milletin üstüne yürüdüler... Onlarca şehit verildi. Kara bir gece yaşandı...

26-15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe girişimi ile Paralel Devlet Yapılanması’nın ciddi bir silahlı örgüt olduğu anlaşılmıştır. Yani bu darbe girişimi ile Fethullahçı Terör Örgütü tescillenmiş oldu.

27- Darbe girişimi sonucunda (7.gün itibariyle) , 62 si Polis, 5’i asker,173’ü  de sivil  olmak üzere 240 kişi şehit oldu. 1535 kişi de yaralanmıştır. Darbecilerden 24’ü ölü, 50 si yaralı olarak ele geçirildi. 6 bin 319 asker, 210 emniyet mensubu,1481 Hakim ve Savcı, 650 sivil göz altına alındı. 990 kişi tutuklandı. (19.07.2017)         

28-Darbe girişimi püskürtültükten  sonra, Cumhurbaşkanımızın isteğiyle sokaklar, caddeler ve meydanlar boş bırakılmıyor. Türk halkı gündüz işine gidiyor,gece meydanları sahipsiz bırakmıyor. İkinci bir emre kadar demokrasi nöbeti tutulmaya devem ediliyor.Eşi benzeri görülmemiş,Milletimizin demokrasi nöbetleride tarihe geçecektir.

29-Artık 14 Temmuz 2016 günü Türkiye’de Demokrasi Bayramı ve Demokrasi Şehitleri Günü olarak anılacak.

30-Darbe girişiminin altıncı gününde  Milli Güvenlik Kurulu tavsiye kararı ile Bakanlar Kurulu kararıyla ülkenin genelinde 3 ay olağanüstü hal ilan edildi.

Kısaca,hain darbe girişimi karşısında,Türk Milleti  demokrasiye canı pahasına sahip çıkmış, adını tekrar tarihe yazmayı başarmıştır.

Teşekkürler Türk Halkı...  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

18. madde belirtmiş olduğunuz 15 temmuz şehidimiz Ömer HALİSDEMİR olduğunu belirtmek ister ve düzeltilmesini sizden rica ederim...

SABRİ ASLAN 
 28.02.2018 23:37
Cevap :
Evet,18.Madde'de sözü edilen kişi, 15 Temmuz şehidi Niğdeli Kıdemli Başçavuş Şehit Ömer HALİSDEMİR'dir. Yazıda da özellikle belirtilmiştir,zaten...  01.03.2018 20:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 353
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 650
Kayıt tarihi
: 08.04.13
 
 

1965 Trabzon Of doğumluyum. İlahiyat Fakültesi mezunuyun.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeniyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster