Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '16

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
536
 

15 Temmuz gecesi sivil şehit yakınlarına ve gazilere maaş bağlanacak

15 Temmuz gecesi sivil şehit yakınlarına ve gazilere maaş bağlanacak
 

15 Temmuz gecesi Sivil şehit yakınlarına ve gazilere maaş bağlanacak


Resmi Gazete’de yayımlanan kanun hükmünde kararnameyle 15 Temmuz gecesi şehit olanların yakınlarına ve gazilere sağlanacak yardımlar belirlendi. Söz konusu karara göre bu kişilere, en az 1.704 lira aylık bağlanacak. Bunun için sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı gibi kriterler aranmayacak, borcuna da bakılmayacak.
 
SADECE SAĞLIK RAPORU YETİYOR
Darbe teşebbüsü sırasında şehit olanların yakınlarına ve malul kalan sivillere aylık bağlanacak. Bu kapsamda en az 1.704 TL aylık bağlanacak. Vazife malullüğü aylığına endeksli olarak belirlenen bu rakam şehit eğer üniversite mezunu ise 1.709 TL olacak. Öte yandan yaralananlara aylık bağlanabilmesi için bu kişilerin malul olması gerekiyor. Normal de bir kişinin malul sayılabilmesi için sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı gibi kriterleri sağlaması gerekir. Ancak aylık bağlanacak kişilerin yalnızca malul olduğuna dair sağlık raporu almaları yeterli olacak.
 
EMEKLİYSE RAKAM ARTACAK
Şehit olan veya malul kalan kişiler eğer Emekli Sandığı mensubu iseler ve emekli ikramiyesi almaya müstahaklarsa, emekli ikramiyeleri de en yüksek devlet memurunun gösterge seviyesinden ödenecek. Dolayısıyla bu durumdaki kişilerin yakınları veya kendilerinin eline geçecek emekli ikramiyesi rakamı artacak.
 
PRİM BORCU ŞARTI YOK
KHK’da aylık bağlanacaklarla ilgili çok önemli bir düzenleme daha var. Buna göre şehit yakınlarından veya malullerden aylık almaya hak kazanlara bunun için SGK’ya genel sağlık sigortası veya herhangi bir prim borcu bulunmama şartı aranmayacak.
 
AYRICA,
KAMU GÖREVLİLİĞİNDEN UZAKLAŞTIRILAN KİŞİLER ARTIK KAMUDA GÖREV YAPAMAYACAKLAR.
Cumartesi günü Resmi Gazete de yayınlanan KHK ile kamu görevlilerine ilişkin yürütülen soruşturmaların da nasıl ilerleyeceği netleşti. Soruşturmalar sonucunda kamu görevliliğinden uzaklaştırılan kişiler, bir daha kamuda görev yapamayacaklar.
Kamu görevinden çıkartılan kişilerin silah ruhsatları ve pilotluk lisansları da iptal edilecek. Ayrıca bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı da olamayacaklar. Pasaportları da iptal edilecek.
 
Saniyeler sonrasını bilemeden yıllar sonrasını planlıyoruz. Sevdiklerimize zaman ayırmalıyız, zaman bizi ayırmadan. Yaralılara acil şifalar diliyorum, Şehit ailelerinin başı sağolsun, Şehitlerimizin mekanları cennet olsun. Allah Ülkemize bir daha böyle bir gün yaşatmasın.
 
HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 714
Toplam yorum
: 248
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 563
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster