Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '17

   
  Kategori
  Yapı / İnşaat
  Okunma Sayısı
  31
   

  15 Temmuz Süreci sonrası Yurtlar Adına Acil Olarak Yapılması Gerekenler

  15 Temmuz Süreci sonrası Yurtlar Adına Acil Olarak Yapılması Gerekenler
   

  Kamuya Açık Misafirhaneler


  Ülkemizde Yükseköğretm Kurumlarının bu denli artırıldığı bu dönemde en büyük eksiğimiz, öğrenciler için barınma ihtiyacının fazlasıyla giderilmesi adına Yurt Binaları yapılmasıdır. 15 Temmuz süreci itibari ile FETÖ Terör Örgütü tarafından terkedilen ve devlet himayesinde bulunan Yurt Binalarının yapılan kontroller sonrasında çoğunun MEB tarafından verilen Yurt Ruhsatına uygun olmadığı, bu yönetmelik gereğince çok çok eksiklerinin bulunduğunu kendim bir mimar olarak yerinde tespit etmiş bulunmaktayım.

  Deprem Yönetmeliğinin ilk çıkış zamanından önce inşaa edilmiş olan yurtların zaten kullanılmaması gerektiğini sanırım ben dahil tüm Türkiye söyleyecektir. Ancak Yönetmelik sonrası inşaa edilmiş binaların eksikliği giderilmeden Yurt ihtiyacı nedeniyle kullanılmaya başlanması demek, Adana'da meydana gelen faciaların tekrar tekrar yaşanacak olması demektir. En basit olarak yüksekliği 21.50 mt üzerinde ve toplam kişi kapasitesi 200 ün üzerinde olan binalar için Yağmurlama Sistemi yapılması zorunlu bir ihtiyaçtır. Göstermelik yapılmış Yangın Yönetmeliği maddeleri iş uygulamaya gelirse zorunlu birer araçtır ve çocuklarımızın hayatını kurtarabilecek tek bina fonksiyonudur.

  Bundan dolayı özellikle şu anda var olan ancak gerekli şartlara uymayan binaların kapsamlı bir tadilata alınması ve uygun şartlara getirilmesi hem vicdani hem de mesleki olarak kurumların zorunluluğudur. Bu önemli detayları atlayarak iş yaptığını ya da yaptırdığını sanan kişilerin başına gelecek tek şey ilerde yaşanacak facialardan sonra millete verecekleri hesaptır.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 31
  Kayıt tarihi
  : 10.03.14
   
   

  1987 yılında Ankara'da doğdum. İlk ve Ortaöğrenimlerim gene Ankara'da geçti. 2005 yılında Eskişeh..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster