Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '12

 
Kategori
Küresel Isınma
Okunma Sayısı
1182
 

1500 yıl sonra 6. buzul çağı mı?

1500 yıl sonra 6. buzul çağı mı?
 

donmuş bir dünya


İçinde bulunduğumuz şu günlerde, ülkeyi kasıp kavuran, kelimanin tam anlamıyla donduran karakış insanların gözünü korkuttu. Batıda - 8, - 10 derecelerden, doğuda -26,-30 derecelere varan soğuklar adeta ülkeyi esir aldı.

Hayatı durma noktasına getiren hava şartları, çok sayıda kazalara, yangınlara, su baskınlarına,   ve kentlerde trafiğin durmasına neden oldu. Olmayada devam ediyor.

Avrupa'yıda etkisine alan, dondurucu  soğuk hava dalgası, Almanya ve Doğu Avrupa'da Cooper diye anılıyor.   İngiliz Meteoroloji Dairesiyle,  güvenli iklim araştırmaları yapan, East Auglia Üniversitesi'nin araştırma sonuçlarına göre, küresel ısınmanın yerini artık ''minik buzul çağı'' alıyor.

30 Bin ayrı meteoroloji ölçüm istasyonundan gelen verilere dayanarak gerçekleştirilen çalışmalarda, 1997 yılında hava sıcaklığının yükselmesinin durduğu bulgusuna erişilmiştir deniyor. Önümüzdeki 15 yılın güneş faaliyeti nedeniyle dahada soğuk geçmesi bekleniyor. 2022'de Avrupa kıtasında sıcaklık 2 dereceye kadar  düşüren soğuklara ulaşılması beklenen senaryolar arasında yer alıyor.

Diğer bir görüş; Londra Nature Geoscience dergisine göre, atmosfere salınan karbondioksit kuramsal olarak, bugün birdenbire kesilse bile, sera etkisiyle iklim bozulmasına neden olan karbondioksit  gelecek 10' larca yıl atmosfer katmanlarında asılı kalacaktır. Ve iklim araştırmacıları, mevcut durumda atmosferdeki karbondioksit miktarı aynı kalsada, kutuplarda erimenin süreceğini bildiriyorlar.

Cambridge, Londra Üni. Florida Üni.ve Norveç Bergen Üni.si iklim uzmanları görüşü; Tüm hava olaylarının cereyan ettiği 'troposferde'  ve genel olarak atmosferdeki, 'karbondioksit'  ''milyonda 240'' oranında     kalırsa yer küre 1500 yıl sonra ''ALTINCI BUZUL ÇAĞI'' na girmiş olacaktır, deniyor.

Şu da bir gerçek ki, atmosfere salınan,karbondioksit miktarının iklim koşullarına etkisinin büyük olduğudur. 1997 de imzalanan KYOTO protokolüne ülkelerin katılımının mecbur tutulması ve uyulmasının sıkı denetlenmesi gerekmektedir.

Petrol ve fosil yakıtların tüketilmesinin sınırlandırılması, yenilenebilir enerji tüketiminin desteklenmesi dünyamızın geleceği açısından önem taşımaktadır. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet Hasan Bey bu önemli bir konuydu.Teşekkürler,sevgiler.

Şennur Köseli 
 31.01.2012 20:20
Cevap :
Şennur Hn.cım merhabalar, neticede dünyamızı hor kullanıyoruz. İklimler şaştı bu işe..Sevgilerimle..  01.02.2012 0:23
 

Merhaba, Ciddi, bilime dayalı çalışmalara saygı duymak lazım. Ancak ikidebir birilerinin ortaya bir iddia atması, basının da bunun üzerine mal bulmuş gibi saldırması insanları yanlış yönlendiriyor ve gerçeklerin de inanırlılığını törpülüyor. Bence havadaki karbondioksit kirliliğinden önce insanlardaki bilgi kirliliğini temizlemek lazım. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 31.01.2012 19:25
Cevap :
Merhaba sn.izmirli97, yanlız gerçek olan birşey varsa oda küresel ısınmanın neticesi, bunuda yaşayarak zaten gözlemliyoruz. Kuzey kutbunda buzulların erimesi, mevsimlerin dengesinin bozulması vs..Yer küremiz bu insanoğlunun kaprislerine ne kadar dayanacak meçhul olan o olsa gerek. Selamlar, saygılarımla..  01.02.2012 0:30
 

selam goksu, ny hemen hemen istanbul ile ayni paralelde. Burada kislar daha set yazlar daha sicaktir ist. gore.Kisin mutlak kar yagar hemde uc bes kez firtina seklinde. Gecen sene en az 6-7 sefer ve her seferi 3-9 cm az olmamak uzere hatta bazen 30-40 cm bulur. Bu kis halen ki bugun haca sicakligi 15 lerde, hic kar ve soguk denebilecek hava yok.Tabiki istisna bir kac gun. Genel olarak cok yumusak bir kis geciyor ki herkes hayret ediyor. Buna ne dersin? Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 31.01.2012 19:16
Cevap :
Selamlar sn.Newyorker, Çocukluğumuzda, gençliğimizde ellilerden seksenlere kadar, İstanbul'da dört mevsimi yaşardık, ekim ayından, Mayıs ayına kadar sobalar yanardı, Boğaz biraz daha serin olurdu, kar haftalarca yerden kalkmazdı. Sacaklardan buzlar eksik olmazdı.Bahar mevsimini yaşardık. Ama kullanılan yakıt genelde odun ve de kok kömürüydü. Dünya'da ve Ülkemizde nüfus patlamasının getirdiği gereksinimler neticesi iklimlerdeki değişiklikler gözle görülür bir hal aldı. Anormal soğukar, anormal sıcaklar, bazende bizi şaşırtan yumuşak havalarla karşılaşıyoruz. Buda bildiğiniz vesile küresel ısınmanın aziziliği olarak karşımıza çıkıyor.Sağlık ve saygılarımla..   01.02.2012 0:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 695
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 1433
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Çevreye saygı, insanlık görevi olarak algılanmalıdır. Bankacılık ve finans yöneticiliği  uğraşım ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster